banner406
banner396
06 Ekim 2015 Salı 11:40
Her başarısızlık yeni keşif fırsatı
 ANNE-babalar genellikle çocuklarının çalışmadığından, başarısızlığından yakınır. Çoğunlukla da onlara her türlü imkânı sağladıklarını ama ödevlerini yapma, ya da okullardaki başarılarına yönelik bir adım atmadıklarından söz ederler. Oysa bu konuda ailelere ve öğretmenlere de çok iş düşüyor. Fielding Graduate Üniversitesi’nde gelişim psikoloğu Dr. Marilyn Price-Mitchell bu konuda ‘Pusula Avantajı’ adını verdiği bir yöntemle ailelere önerilerde bulunuyor. Mitchell’a göre ‘Pusula Avantajı’nı birbirine geçmiş 8 temel özellik oluşturuyor. Bunları öğretmen ve ailelerin desteklemesini ve geliştirmesini öneriyor. İşte çocukların hayatta başarılı olmasını sağlayacak 8 özellik ve etkileri:
Dokunma tırmanma koklamayı öğretin

MERAK: Öğrenmeyi motive ederken, eleştirel düşünmeyi, anlamlandırmayı ve katılım göstermeyi kolaylaştırıyor. Price-Mitchell çocuklara, her başarısızlığın yeni bir keşif fırsatı sunduğunun öğretilmesi gerektiğini vurguluyor. Deneysellik ve keşif özelliklerinin gelişmesi için ailenin tutumu oldukça önemli. Aileler, çocuklarına keşfetmenin dokunma, tırmanma, koklama gibi çeşitli yollarını tanıtmalı ve çocukların keşfetme sürecindeki azimlerini desteklemeli.

Düşünceli çocuklar için iyi iletişim

SOSYALLİK: Mitchell’a göre çocuklara her sosyal iletişimin belli bir duygusal reaksiyonla bağlantılı olduğunu anlatmalıyız. Bu sayede çocuk düşüncesiz tavırlarda bulunmaz ve davranışa geçmeden önce düşünmeyi öğrenir. Ayrıca sosyallik, işbirlikçi takım çalışmasını da olumlu yönde etkiler.

Devam etmesi için dirençli olmayı öğretin

DİRENÇLİLİK: Bir bireyin dirençli olabilmesi için onu entelektüel, duygusal, sosyal ve fiziksel olarak zorlamanın önemini anlatan Dr. Marilyn Price-Mitchell, bunun nazikçe yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Bir zorluk durumunda hocaların ve ailelerin destek vermesinin ve yol göstermesinin risk alma, zorluklarla baş etme sürecinde kritik olduğunu belirtiyor.

Kendisini anlaması için teşvik edin

ÖZ FARKINDALIK: Entelektüel, duygusal, sosyal ve fiziksel olarak kendilerini anlamaları için teşvik etmek, çocukların potansiyellerini kavramalarını sağlıyor. Mitchell’a göre içgözlem; anlam oluşturma, temel değerlerini ve inançlarını keskinleştirme öz farkındalığı oluşturuyor.

Sanatla ilgilenmesini sağlayın

YARATICILIK: Bu özelliğin gelişmesinin kişiye inovasyon, hayal gücü ve estetik algısı kazandırdığını belirten Mitchell, yaratıcılık için dijital medya, şiir, fotoğrafçılık gibi sanat dallarının önemini vurguluyor.

Her zaman uygun davranın

BÜTÜNLÜK: Mitchell bütünlüğü; her zaman değerlerimiz, düşüncelerimiz ve kurallarımıza uygun olarak davranmak şeklinde açıklıyor. Çocuk bunu başarıyla gerçekleştirdiğinde, onları övmeli ve etik davranmanın bir sınav sonucu ya da nottan daha önemli olduğu hatırlatılmalı.

Yüksek hedeflere yöneltin

BECERİKLİLİK: Mitchell, bu özelliği hedefe uygun kaynak bulma ve uygulama, problem çözme ve geleceği şekillendirme yetisi olarak tarif ediyor. Çocuklara stratejik düşünme yeteneği verebilmenin önemli olduğunu vurguluyor.

Başkalarını düşünmeyi öğretin

EMPATİ: Çocuklarla anlamlı ilişkiler kurarak, onlara başkalarını düşünmenin öğretilmesi önemli. Mitchell’a göre çocukları farklı ortamlara sokmak, toplumsal projelerin bir parçası haline getirmek ve bunu sınıflarda uygulatabilmek empatinin gelişmesi için önemli.

SINAVA GİRENLER ANLATIYOR

Tek başıma çalışmaya özen gösterdim

Cihan Tanış (Diyarbakır Silopi’de il ikincisi)

“Liseye hazırlık sınavı boyunca sosyal hayata ara verdim. 5 kardeşim var. Annem ev hanımı, babam ise inşaatlarda çalışıyor. Odamı 2 kardeşimle paylaşıyordum ama vakit bulup yalnız ders çalışmaya özen gösteriyordum. Okulda kütüphanede ders çalıştım. Dersi derste dinler not alırdım. Bu nedenle iyi bir okulu, Vali Aydın Fen Lisesi’ni kazandım diye düşünüyorum.”

Diziyi azalttım, bağlama çaldım

Ömer Kaan Çelik (LYS Dil1-2-3 Almanca birincisi)

“Kabataş Erkek Lisesi’ni 3’üncülükle bitirdim. Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdim. Annem diş hekimi, babam memur. Sınavlara hazırlanırken sosyal hayatımda bazı alanlarda kısıtlamaya gittim. Kitap okumayı azalttım. Sınava 2 ay kala hobi olarak yazdığım şiirlere ara verdim. Film, dizi daha az izledim. Boş zamanlarımda bağlama çaldım.”

 Bu eğitim sisteminde başarılı olmanın yollarını araştırdık

En verimli çalışma yöntemleri neler?

Okullarda ilk ders zili geçen hafta çaldı. Yoğun bir öğretim yılı öğrencileri bekliyor. Ortaokul ve lise son sınıfta olanlar, girecekleri TEOG ve YGS-LYS için hazırlık yapacak. Ara sınıftakiler ise bir üst sınıfa geçmek ve başarılı olmak için çalışacak. Sınava hazırlanırken bu yıl dershanelerin kapanması nedeniyle önlerindeki seçeneklerden en uygun olanları değerlendirecek. Veliler de çocuklarının okulda başarılı olması için çabalayacak. Yeni öğretim yılı başlarken hazırladığımız bu yazı dizisinde başarının sırlarını eğitimcilere sorduk, sınava hazırlanırken sosyal hayattan da kopmayan ama ideallerindeki okullara yerleşen öğrenci ve velilerden tüyolar aldık. Özellikle öğrencilerin başını ağrıtan ev ödevleri ile ilgili dünyada hangi uygulamaların olduğunu araştırdık.

Çocuğunuza dersleri için nasıl yardım edeceksiniz?

Eğitim Servisi’nden Önder Öndeş’in yaptığı çeviri de aileleri yakından ilgilendiriyor. Çünkü, çocukların okulda yakalayacakları başarıya giden yol, aileden geçiyor. Yapılan son araştırmalara göre, sınav başarılarında ailenin rolü, diğer tüm faktörlerden beş kat daha etkili. İngiliz Sun Express gazetesi, ülkedeki eğitim uzmanlarına ‘Aileler çocuklarına nasıl yardım etmeli’ diye sordu. İşte çocuklarının okulda daha başarılı olmasını isteyen ebeveynlere birkaç öneri:

İLHAM VERİN, DIR DIR ETMEYİN
Her çocuk okula gittiğinde istediği ilhamı bulamayabilir. Ancak bunu sağlamak ailelerin elinde. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya katılan çocukların yüzde 80’inin başarılarında, aileden gelen ilhamın çok önemli bir rol oynadığı görüldü. Siz de çocuklarınızda bilim dünyası konusunda merak uyandırmak istiyorsanız, çocuklar için küçük bilim deneyleri yapabilirsiniz. Bu deneyimler çocuklarınıza yeni alanlarda ilham verecek.

OKUMALARINA YARDIMCI OLUN
Edinburgh Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma 7 yaşında iyi okuyabilen bir çocuğun, ileride bir ergen olduğunda IQ testlerinde çok daha başarılı olduğunu gösterdi. İyi bir okuma becerisi çocuğunuza, yeni dünyalara açılan kapının anahtarını verecek. Bu nedenle çocuklarınızı okuma konusunda cesaretlendirin. Örneğin, her gün size 10 dakika kitap okumalarını isteyin. Bu aktivite çocukların okuma, telaffuz ve idrak yeteneklerini geliştirecek. Ancak bu bir alışkanlığa dönüştüğünde ilerleme kaydetmeniz mümkün.

OKUL SONRASI KULÜPLER BULUN
Yapılan birçok araştırma okul sonrası yapılan, iyi organize edilmiş, yaş grubuna uygun aktivitelerin sınav başarısını arttırdığını ve davranışları geliştirdiğini gösteriyor. Çocuğunuz futbol ya da baleyi sevmeyebilir. Ona başka aktiviteler bulun, onunla konuşun ve hangi alanda çalışmak istediğini sorun. Etkinliklerde yer almasını sağlayın.

UYKU SÜRESİ ÖĞRENMEYİ ETKİLİYOR
İsrail’de yapılan başka bir araştırma ise ideal uyku süresine göre bir saat daha az uyuyan çocukların, IQ puanlarının daha düşük olduğunu gösteriyor. ABD’de uyku araştırmaları merkezi Millpond Children’s Sleep Clinic’in yaptığı son araştırma, 5 yaşındaki çocukların 11, 7 yaşındakilerin 10.5, 9 yaşındakilerin 10, 11 yaşındakilerin 9.5 ve 14 yaşındakilerin ise 9 saat uyuması gerektiğini ortaya koyuyor. Bu verileri akıldan çıkarmayarak çocuklarınıza uygun uyuma ortalamaları sağlarsanız, onların akademik başarılarını arttırabilirsiniz.

BIRAKIN, AĞACA TIRMANSINLAR!
Ağaca tırmanma ile akademik beceri arasında ne gibi bir ilişki olabilir ki? Şaşırtıcı ama yakın bağlantı var. Araştırmalar, ağaca tırmanan çocuklarda 4 yeteneğin geliştiğini ortaya koyuyor: Denge, risk değerlendirmesi, koordinasyon ve planlama. Ağaca tırmanan çocuklarda buyeteneklerin gelişmesi, beyindeki yönetsel fonksiyonlarla ilgili bölümlerin de gelişmesini sağlıyor. Bu fonksiyonlar aynı zamanda davranışları organize ve kontrol etme süreçlerinde de etkili. 2010’da İngiltere’de yönetsel fonksiyonlar üzerinde yapılan bir araştırma, o dönemde 5 yaşındakilerin, 1950’de 3 yaşındaki çocuklarla aynı seviyede olduğunu gösterdi. Bu 60 yıl önce zamanın çoğunu dışarıda ağaçlara tırmanarak geçiren bir neslin, denge, risk yönetimi, koordinasyon ve planlama yeteneklerinin daha ileride olduğunu kanıtlıyor.

İyi öğrenci olmak için 25 ÖNEMLİ İPUCU

Doç. Dr. Nurdan Kalaycı (Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı)

1- Bir konserde en önlerde oturmak için çok fazla parayı gözden çıkarıyorsunuz da sınıfta neden en ücra yeri seçiyorsunuz? Ders izleyebileceğiniz en iyi sırada oturun. Ayrıca bazı sıralarda hareket edenler çok olur, buralarda dikkatiniz dağılır.

2- Evinizde ve okulunuzda rahatsız edilmeden çalışabileceğiniz, dersinize, ödevinize odaklanmanızı sağlayacak, rahat edebileceğiniz bir yer belirleyerek, orada çalışın.

İYİ DERS NOTU TUTUN

3- Dersleri “asmayın”, çünkü bu, daha sonrasında sınıf arkadaşlarınızı bilgi açısından yakalamanızı zorlaştırır.

4- Okulda başarının temeli “öz disiplin”dir. Bu nedenle verdiğiniz kararlarda ve yaptığınız çalışma planlarında gerçekçi ve kararlı olun.

5- Ödevleri yapmayı, sınavlara hazırlanmayı veya en basitinden günlük derslerin ardından evde tekrar yapmayı “sonraya-son dakikayason güne” bırakmayın.

6- Zamanınızın yüzde 70’ini kendi başınıza, yüzde 20’sini sınıf arkadaşlarınızla çalışmaya ve yüzde 10’unu ise öğretmeninize anlamadığınız konuları sormaya ayırın.

7- İyi ders notu tutun ama ders sonrası kaynak, kitap ve diğer materyallerle ders konularını ve öğrendiklerinizi pekiştirip derinleştirin. Ders notu “özün özüdür, yol göstericidir” ama ders hakkında “her şey“ değildir.

8- Ders notlarınızı defter, bilgisayar ya da telefonunuza alabilirsiniz. Ama hep aynı yerde toplayıp, bir yerde tutun. Her yeni ders notu oluştuğunda bir dosyaya ekleyerek sıralayıp, sayfa ve tarih yazmayı da unutmayın. Derslere göre ilgili notları farklı renkli dosya veya klasörlerde tutarak kolayca bulunabilir hale getirin.

ÇALIŞMAYI SON GÜNE BIRAKMAYIN

9- Yatarak kitap okuyup ders çalışmayın, çünkü sonunda uyuya kalırsınız. Daha da kötüsü kitap okumakla uyumak ardı sıra alışkanlık haline gelir ve ne zaman elinize bir kitap alıp okumak isteseniz alışkanlık gereği uyku isteği gelir; ya uyursunuz ya da kitap okumayı bırakırsınız.

10- Okul başladığında dersleri, ödevleri, sınavları, sunumları zamanında başarıyla yapmak ve yetiştirmek kışın evin önündeki karları küremek gibidir, her gün belli miktarda yapılırsa çok yormaz ve eğlenceli bile olabilir ama son güne-son aşamaya bırakılırsa “imkânsız, olmayacak bir iş” durumuna döner.

11- Hareketli olun. Olabildiğince ders esnasında değil bir etkinlikte, teneffüste veya dersten sonra enerjinizi harcayın.

12- Öğretmene sorular sorun, bu onun sorularına cevap vermekten daha etkilidir. Sınavları uzun süreye yayarak çalışma etkilidir.

13- Bir gecede çalışma hızlı yemek yemeğe benzer, yediğiniz midenize oturur.

14- Ödev yapmak ders hazırlığıdır veya pekiştirmedir ancak ödevi zorunluluk değil, bir öğrenme aracı olarak düşünün. Ya da neden öğrenemediğinizi, neleri öğrenemediğinizi saptamak için bir yöntem olarak kullanın.

15- Hafta sonu gelecek haftanın genel bir planını yapın ve materyallerinizi gözden geçirin. Bu size olağanüstü kolaylık sağlar.

16- Okumanız ve anlayarak özetlemeniz için verilen bir okuma materyalinin her bir paragrafını 8-12 kelime ile özetlemeye çalışın. Bu sizin okuduğunuz paragraf hakkında daha derin düşünmenizi sağlar.

OKUDUKLARINIZI GERÇEK HAYATTAN ÖRNEKLERLE PEKİŞTİRİN

17- Okuduğunuz-öğrendiğiniz konu hakkında 3-5 tane gerçek hayattan örnekler düşünün. Bu sizin öğrendiğiniz şeyi anlamanızda ve uygulamanızda yardımcı olur.

18- Öğrendiğiniz, çalıştığınız kavram ya da teoriyi açıklayan, görselleştiren bir resim, diyagram çizin.

19- Çalıştığınız, öğrenmek istediğiniz konu hakkında “Ne?/ Neden?/ Kim?/Nerede?/Ne zaman ?/ Bu olay-durum nasıl gerçekleşti?” gibi mini 50 soru oluşturarak cevapları verirseniz, konuyu daha derinlemesine ve detaylı anlamanıza yardımcı olur.

20- Bu yıl gerçekleştireceğiniz hedefleriniz nedir? Bu ay, bu hafta, bugün bu hedefleri cep telefonunuza, küçük bir deftere, notebook’unuza kaydedin. Sonra hangilerini gerçekleştirdiğinizi belirleyin. Gerçekleştiremediklerinizin nedenini düşünün.

21- Bu yıl yeni bir şey deneyin: yeni bir spor, yeni tür kitaplar, çevrimiçi eğitim, yeni bir arkadaş edinme, olumsuz bir davranışınızdan veya tutumunuzdan kurtulma gibi.

GÖZ TEMASI KURUN

22- Arkadaşlarınızla, ailenizle ve diğer tüm varlıklarla konuşurken veya selamlaşırken göz teması kurun ve bunu sürdürün. Bu durum güven, dikkat ve konuşanın kendini değerli hissetmesini sağlar.

23- İşitmeyin, dinleyin. İletişim kurduğumuz herkesi kulağımızla işitir, zihnimizle dinleriz. Size anlatılanları değil anlatılanların ardındaki duyguya empatiyle kulak verin.

24- Aslında okul yaşamın kendisi olmalı. Arkadaşlarınızı küçük düşürmeyin, küçük düşürenlerin yanında yer almayın ve tepkinizi belirtin.

25- Kıyafetlerimiz önemli, ancak duygu ve düşüncelerimiz çok daha önemlidir, unutmayın.

SINAVA GİRENLER ANLATIYOR

Rahatlatacak sosyal aktiviteler iyi geliyor

Melek Yolcubay (Cağaloğlu Anadolu Lisesi mezunu, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencisi)

Üniversiteye hazırlık sürecinde bir yıl boyunca yakın arkadaşlarımla daha az görüştüm. Kendimi kötü hissettiğimde, bunaldığımda, moral ihtiyacım olduğunda iki haftada bir onlarla buluşuyordum. Ayda bir sinemaya giderdim, genellikle evde film izlerdim. Bu süreçte kitap okumalarımı azalttım. Günde 6 saat uyuyarak fedakarlık yaptım. Dershane sonrası da günde 3 saat ders çalıştım. Sınavlarda kendimi test ederek eksiklerimi tamamlıyordum. Bu süreçte erkek arkadaşım yoktu. Sınavda en çok çıkan sorulara ağırlık verdim. İlkokulda da derslerim iyiydi. Üniversite adaylarına önerim çalıştıkça başarılı olabileceklerini düşünsünler. Deneme sınavlarında puanları yükseldiğinde çalışma hızlarını düşürmesinler. Yorulduklarında pes etmesinler. Kendilerine güvenip kaygıdan uzak dursunlar. Onları rahatlatacak sosyal aktiviteleri aralıklarla yapabilirler. Ders çalışmak için enerji toplayabilirler. “Herkes çok çalışıyor benim önüme geçti, geç kaldım” endişesine kapılmasınlar.

ÖĞRETMENLER, BUNLARI MUTLAKA YAPIN

-Velilere ilk haftalarda vereceğiniz bir mektupta hedeflerinizi, öğrencilerinizden beklentilerinizi sınıf kurallarını yazın, iletişim adresi ile gönderin.
-Onları sınıf gezisine götürün ve gezinin kısa bir filmini hazırlatarak birlikte izleyin.
-Sınıf kurallarını öğrencilerinizle hazırlayın.
-Öğrencilerinizin film izlemelerini ve bununla ilgili tartışmalarını sağlayın.
- Karikatürleri dersinizde kullanın; mizah yaşamın, yaratıcı ve eleştirel düşünmenin en önemli parçasıdır.
- Öğretim programı dışındaki konuları programınıza ekleyin. Esprili, yardımsever, zevkli, bilimi temele alan bireyler yetiştirmeye özen gösterin.

hÜRRİYET
Son Güncelleme: 06.10.2015 11:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.