banner374
03 Nisan 2015 Cuma 19:13
Her Kademede Zorunlu  Bilişim  Dersi Olur Mu?
 Kocaeli'ne bir okulun açılışana katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık önemli açıklamalarda bulundu.


İlkokullara kodlama dersinin gelmesi gerektiğinden ve dijital okuryazarlığın öneminden bahsetti. Akıllara ise her kademede bilişim dersi olacak mı sorusu geldi çünkü okullara azar azar ders koymak, bilişim eğitimi adına bütünlüğü sağlamaz, her kademede zorunlu olması gerekir. Bilişim dersi şuan okullarda sadece 5. ve 6. sınıfta zorunlu, bunun Türkiye için yetersizliği her fırsatta zaten dile getiriliyordu. İlkokuldan üniversiteye bu dersler her kademede zorunlu ve en az 4 saat olmalı ayrıca anayasa ile güvence altına alınmalı ki ülkemizi kalkındıracak ilk adımı atalım.


Bilişim uzmanları yazılım, donanım ve dijital okuryazarlık alanlarında çocukların bilişim eğitimi ile donatılması durumunda Türkiye'nin yükselen bir ekonomiye sahip olacağını, orta gelir tuzağını aşıp bereketli topraklar haline geleceğini söylüyorlar. Bilişim eğitiminin yaratıcı düşünceye sevk ettiğini söyleyen uzmanlar, tarım işiyle uğraşan lise mezunu kişiler bile her kademede bilişim eğitimi sayesinde inovasyon yapabilir o sektörü kalkındırabilir açıklamasında bulunuyorlar.  Umarız her kademede bilişim dersinin olacağı müjdesi en yakın zamanda gelir. 

banner182
Son Güncelleme: 03.04.2015 19:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
yusuf uğur 2 yıl önce

herkes matematik, türkçe bilemez, müzik ve resme yatıkınlığı olamaz ama herkesin bilişim teknolojilerinden haberdar olması şart; çünkü hayatının her yerinde bilişimi kullanabilir ve kullanmak zorunda çağ bunu gerektiriyor.