banner406
banner396
18 Ekim 2015 Pazar 14:07
İDARECİLERİN KABUSU SEÇMELİ DERSLER
 Bilindiği üzere Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 25.06.2012 Tarih ve 69 Sayılı Kurul Kararı ile haftalık ders saatlerinde değişikliğe gidilmiş ve  ; 2012-1013 eğitim-öğretim döneminden başlamak üzere Ortaokul 5.sınıf ve Lise 9.sınıflardan itibaren kademeli olarak seçmeli derslerin konulması kararlaştırılmıştır.          


Bu  Kurul Kararlarına göre ortaokullarda 5. sınıftan başlamak üzere haftalık ders saati 36 saate ( 28 saat zorunlu+8 saat seçmeli) çıkarılmıştır. ve 2012-2013 eğitim öğretim yılında uygulanan bu  çizelgede üzerinden 1 yıl bile geçmeden  28/05/2013 tarih ve 22 sayılı kurul kararı ile tekrar değişiklik yapılmış ve  2013-2014 yılından itibaren  5 ve 6’ıncı sınıflardan başlamak ve kademeli olarak uygulanmak üzere haftalık ders saati 35 (29 saat zorunlu+6 saat seçmeli) e düşürülmüştür.          


Bir yıl içerisinde yapılan bu değişikliğin Milli Eğitim Bakanlığı içerisindeki yıllardır devam eden  "yapboz tahtası" veya "kervan yolda düzülür" mantığındaki yanlışlık uzun uzun irdelenmesi gereken ayrı bir sorunsal ama bu yazıda ki asıl amacımız  uygulamada karşılaşılan sıkıntılara değinmektir.        


 Seçmeli derslerin zorunlu derslerden bağımsız olması  ve öğrencinin  tercihine bırakılması nedeniyle idareciler seçmeli ders dağıtımını yapmakta zorlanmakta ve dolayısıyla da  program yapmakta zorlanmaktadır.          


Milli Eğitim Bakanlığı iki yıldır uygulamaya koyduğu sistem ile okul müdürlüklerinden öğrencilerin seçmeli ders seçim dilekçelerini haziran ayında almalarını ve  dilekçelerin haziran ayı içerisinde e-okul sitemine işlenmesini istemektedir. Buraya kadar her şey normal görülmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı  Temmuz Ayında yaptığı e-okul güncellemesinde Haziran ayında girilen bu verileri silmekte ve okulların açıldığı eylül ayında hiçbir şekilde verilere ulaşma imkanı bırakmamaktadır. İki yıldır okulların açıldığı tarihte  sistemin güncelleme nedeniyle  kapatılıp açılması sonucunda tüm veriler silinmekte hiç bir öğrenci seçmeli ders seçmemiş görülmektedir.          


İdareciler tekrar veri girişi yapmak zorunda kalmaktadır.  Ancak burada da şöyle bir sorun vardır ki e-okul sistemi öğrencinin herhangi bir seçmeli dersi daha önce alıp almadığına bakmaksızın her seviyedeki işaretlemeyi kabul etmektedir. Buraya kadar da her şeyi normal kabul edelim.İdareciler  kendi çabalarıyla belirlediği gerekirse tek tek öğrencilerin eski karnelerine bakarak ( ki burada nakil gelen öğrencilerin eski dönem karnelerini göremediğimiz için öğrencinin yarım yamalak bilgisi ve hatırladığı ölçüde yaptığımız seçimler yanlış çıktığında tekrar düzenleme yapma gereği doğmaktadır) seviye belirleyip girdiği verileri e-okul sistemi ekim ayı sonunda tekrar güncellemekte ve ilk haziran ayındaki verilere geri dönüş yapmaktadır.          


Sonuç olarak basit bir işlem olan seçmeli ders seçim gereksiz bir iş yüküne bir kabusa hatta bir işkenceye dönüşmektedir.          


Çözümü çok basit olan bu sorun nedense Milli Eğitim Bakanlığı  yetkililerinin hiç umurunda değildir. Halbuki siteme veriler yedeklenip öğrencilerin online seçim yapmaları sağlansa ve sistem daha önce  o dersi alıp almadığına bakarak uyarı verse  böyle bir sorun kalmayacaktır.          


Ama sanırım Milli Eğitim Bakanlığı yöneticileri  okul idarecilerinin fazla işinin olmadığını ve çok boş kaldıklarını düşünmekte  ki bir iş için üç kez veri girişi beklemektedir.                

Ki bu sadece işin teknik boyutudur.Öğretmenlerin Kuran-ı Kerim, Hz  Muhammed'in Hayatı, Temel Dini Bilgiler,Hukuk ve Adalet ve Medya Okuryazarlığı ve Matematik Uygulamaları -1dışında diğer derslerde ne yapacaklarını belirleyecek bir kitabın 3yıldır yayınlanamamış olmasını söylemiyoruz bile...        


Belki bir daha ki yazımızda...  


Levent ZANBAK/KAMUDANHABER
Son Güncelleme: 18.10.2015 14:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sevgi Öğretmen 2015-10-18 17:45:31

seçmeli dersler kaldırılmalıdır.

Avatar
ahmet 2015-10-18 19:01:33

seçmeli ders kadar gereksiz bi ders yok saçmalık