banner406
banner396
04 Aralık 2015 Cuma 14:59
İlkokullardaki el yazısı eğitimini uzmanlar yorumladı

 DÜNYADA DURUM NASIL

Eğitimde el yazısı, birçok ülkede de tartışılan bir konu.
Son olarak Finlandiya'da, el yazısı eğitim müfredatından çıkarılarak yerine klavye kullanma dersleri getirildi. Söz konusu değişiklik, 2016'dan itibaren hayata geçecek. Klavye ile yazma becerisinin artık daha önemli olduğu düşüncesiyle alınan bu karar, el yazısının geleceğine dair ülkede tartışmalara neden olmuştu.
ABD'de de 40'ın üzerinde eyalet, zorunlu el yazısı dersini müfredattan çıkarmış durumda.

KAMPANYA BAŞLATILDI

İlkokulda el yazısının kaldırılmasını isteyen veliler, Change.org’da ‘El yazısı kaldırılsın’ isimli bir imza kampanyası başlattı. “Çocuklar, el yazısı zorluğu nedeni ile okula gitmek, ders yapmak istemiyorlar” diyen Melek Erden isimli kullanıcının başlattığı ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’yı muhatap aldığı kampanyaya 4 Aralık saat 13.00’e kadar 52 bin 791 imza atıldı.Kampanya metninde “Okuma-yazmayı yeni öğrenecek, hayatlarında ilk kez kalem tutan o minicik ellerin sahibi çocuklarımız, el yazısı zorluğu nedeniyle okula gitmek, ders yapmak istemiyorlar. Eğitim hayatı böyle zorlukla başlayan çocuklardan nasıl bir başarı bekliyoruz? Milli Eğitim’in dağıttığı kitaplar dahil ülkemizde tüm kitaplar dik temel harflerle yazılıyken el yazısı neden? Matbaa baskısıyla bitişik el yazısını ayırt edemeyen çocuklarımız, okuma ve yazmada büyük güçlük çekiyor. Çocuklarımızın hayatları boyunca bir daha kullanmayacakları yazı tipi değiştirilsin ve eski sistemde olduğu gibi temel yazıyla okuma yazma öğretilsin” ifadeleri yer aldı. Ancak uzmanlara göre, doğru verilen el yazısı eğitimi öğrencilerin beyin gelişimine katkı sağlarken, çocuklarda estetik duyguların ortaya çıkmasına da yardımcı olabilir.

Velilerin isteklerine kulak verilmeli
Prof. Dr. Ziya Selçuk (TEDMEM Direktörü): Dünyada el yazısını en az 3 yıl üst üste kullanan okullar var. Türkiye’de ise okul öncesinde karalama yaptırılıyor, birinci sınıfta öğretiliyor, ancak diğer yıllar için kısıtlı etkinliklerle desteklenen bir sistem bulunuyor. Ayrıca 7 yaş müfredatı 5-5.5 yaş aralığına okutuluyor. Sistem doğru uygulanmıyor. Olması gereken ikinci, üçüncü, dördüncü sınıfta ders olarak okutulması. El kasları uygun olmayanların muaf tutulabilmesi. Sürekliliğinin sağlanması. El yazısına karşı çıkan bilim insanları çocuğun el yazısı yerine, elini kullanarak başka aktivite yapabileceklerini savunuyor. Ancak Türkiye’de çocukların çoğunun el kasları zayıf.

Çünkü yemeğini kendisi yemiyor, aşırı koruyucu anne-baba tarafından büyütülüyor. Ailenin sosyo- ekonomik durumunun artmasıyla el kası zayıf olanların sayısı da yükseliyor. Eğitim sistemlerinin dijital hale gelmesiyle el yazısı da yerini klavyeye bırakabilir.

Uygun koşullar sağlandığında el yazısının çocuklara büyük faydası var. Beynin gelişimini, çalışmasını etkiliyor, düşünme becerisini arttırıyor. Öğrencilerin sanatsal yönlerinin farkına varmalarını sağlıyor, özgüveni oluşturuyor. Yanlış uygulamalarda ise psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Çocuk sistem sorununu kendi beceriksizliği olarak algılıyor, güven sorunu yaşıyor. Motivasyonu kırılıyor. Bu süreçte matematik gibi başka derslerden de başarısız olabiliyor. Yeniliklere kendini kapatarak deneme süreçlerinin dışında kalıyor. Bu nedenle velilerin söylediklerine, isteklerine kulak verilmeli. Gerekli iyileştirmeler yapılmalı, yoksa uygulama son bulmalı.

Doğru materyal ve eğitim verilirse yararlı olur
Prof. Dr. Hayati Akyol (Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi): Bir çocuğa iki yıl içinde eğik ve dik yazı tipinin öğretilmesi konusunda birçok çalışma yaptık ve sonuçta, el yazısının diğerine göre daha avantajlı olduğunu gördük. Ancak Türkiye’deki okullarda bu konuda iyi bir eğitim öğretim yapılmıyor. Yeterince egzersize yer verilmiyor. Öğretmenler iyi eğitilmiyor. Birinci sınıfta öğrenilmesi için acele ediliyor. Öğrencilerin bireysel farklılıkları dikkate alınmıyor. Zamanında doğru yazmayı öğrenemeyen çocuk ve öğretmenler sonraki yıllarında da zorluk yaşıyor. Bu, başarısızlığa neden oluyor, diğer dersler de olumsuz etkileniyor.

El yazısında kalem dik tutulmadığı için yazımı kolay ve çabuk oluyor. Böylece öğrenciler ellerini çok fazla kaldırmadığı için düşüncelerini dağıtmadan yazıya dökebiliyor. Estetik duyguların gelişimine katkı sağlıyor. Harflerin ters yazılmasının önüne geçiliyor. Eğer doğru materyal ve eğitim veriliyorsa, el yazısının dezavantajı yok. Ama her yöntemin eksikleri olabilir. Türkiye’de 8’inci sınıfa gelindiğinde öğrencilerin eğik yazma oranı yüzde 15’e kadar iniyor. Bunu önlemenin yolu daha fazla okuma-yazma uygulamalarından geçiyor. Doğru, okunaklı yazı yazamayan bir çocuk, fikirlerini de etkili anlatamıyor, yazamıyor.

Sorunlar saptanarak etkili çözümler geliştirilmeli
Yrd. Doç. Dr. Aliye Erdem (Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi İlköğretim Bölümü Öğretim Üyesi): İçinde bulunduğumuz yüzyılda dünyada yapılan beyin araştırmaları ardından ülkemizde 2005 yılında ilk okuma ve yazma öğretim yönteminde değişikliğe gidildi. Cümle yönteminin yerini ses temelli cümle yöntemi aldı, yani seslerden hareketle sesler, sözcükler, cümleler ve metinler oluşturuluyor. 

Yazı öğretiminde ise dik temel harflerin yerini bitişik eğik yazı ile okuma-yazma öğretimi aldı. Bitişik eğik yazının olumlu yönü vurgulandı, çocukların kalemi ellerine ilk aldıklarında anatomik yapıları gereği eğik tutması, yazmada sağ ve sol elini kullananlar için kolaylık sağlaması, bireyin kendisine özgü bir yazı stili geliştirmesine uygun olması, harfler birleştirilerek yazıldığı için yazım hatalarının ve geriye dönüşlerin azalması, harflerin birbirine bağlanarak yazılmasının düşüncelere de yansımasıyla bireylerin akıcı düşünmesi ve kendini daha iyi ifade etmesi gibi özellikler bitişik eğik yazı ile okuma yazmanın üstünlükleri olarak belirtildi.

Ancak okullardaki uygulamalar incelendiğinde 10 yıldır uygulanan bu yöntemde okula başlama yaşının düşmesinin de etkisiyle öğrencilerin harfleri bitişik eğik yazı formuna göre yazmakta zorlandıkları görülüyor. Öyle ki bazen öğrencinin kendi yazdığını bile okumakta güçlük çektiği gözleniyor. Öğrencilerin her derste bütün yazılarını bitişik eğik yazı ile yazmaları isteniyor. Oysa öğrenciler 5’inci sınıftan itibaren yavaş yazma ve öğretmenlerin, öğrencinin yazısını okuyamaması gibi nedenlerle dik temel harflerle yazmaya devam ediyor. Öğretim süreci gerçekleştirilmediği halde dik temel harflerle yazarken öğrenciler pek çok yazım hatası yapıyor. Bu durumda ülke genelinde öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin görüşleri alınıp sınıf içi gözlemler yaparak ayrıca öğrencilerin birinci sınıftan sonraki yıllarda da takibi sağlanarak sorunlar saptanmalı ve etkili çözümler geliştirilmeli.

Kaynak: 
Gülseven ÖZKAN
www.hurriyet.com.tr
Son Güncelleme: 04.12.2015 15:04
Anahtar Kelimeler:
El Yazısı Eğitimi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Neriman Üstün 2015-12-04 18:07:27

Bu konuda deneyimli bir sınıf öğretmeni olarak görüş lerinize katılıyorum.Ilkokuma yazma ders kitaplarının yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Avatar
misafir 2015-12-04 21:38:00

17 yillik ogretmen olarak bu uygulamadan derhal vazgecilmelidir.okuma ses yontemiyle yapilmali yazma duz temel harflerle yapilmali.ogrenciler yazi yazmaktan nefret ediyor. Ve ailler yazi yazmak icin couklara asiri baski yapiyorlar. Yapapayan ogrenciler cok erken basarisizligi tatatim pes ediyorlar. Cocuk okumayi ogreniyor fakat yazi yazamamaktan etiketleniyor.

Avatar
arkadaşım 2015-12-06 18:10:58

ben bir öğretmenim 1.sınıf öğretmeni. bu programında formatı. kardeşim sınıfa girmeyen adama sormayın ya.... el yazısı, derhal, hemen, şimdi kalkmalıdır. sadece öğrenci değil öğretmende kendini eksik hissediyor. bir harf şurdan başlıyor şöyle gel burada dur burada takla attır yazamıyor çocuklaaaaaaaaaaaaaarrrrrrr.... kime diyorsun profosör dediki..... yemişim onları sınıfa girinde bir harf öğretin...

Avatar
Öğretmen 2015-12-07 01:01:52

Biz öğretmenler bitişik eğik yazının tabii ki çok faydası olduğunu biliyorux. Ancak eskiden olduğu gibi Güzel Yazı dersinde öğretilerek bir zevk haline gelmesi sağlanmalıdır . Derhal 1.sınıfta öğretimi kalkmalıdır. Ama bizi dinleyen olmayacak di mi, neden konuşuyorsak... :(

Avatar
Sıla özguç 2016-08-27 09:25:11

El yazısı kalksın okullarda istiyorum normal yazı öğrensinler cocuklar hesiyet oluyor gunah cocuklara okula gitmek istemiyor turkiye burası biz normal yazı okula gittik istiyorum el yazısı kalksın okullarda cocuk el yazısı yazamıyor sorlamak sorunda değilim cocugumu