10 Eylül 2019 Salı 19:50
İstanbul Hazırbulunuşluk Uygulaması

Öğrenme yaşantılarının öğrencilerin düzeyine uygun olması, kalıcı ve etkin bir öğrenmenin sağlanması açısından zorunludur. Kalıcı ve etkin öğrenmenin sağlanması için ön koşul öğrenmelerin tespit edilmesi 2023 Eğitim Vizyonunda da belirtildiği gibi süreç ve sonuç odaklı bütünleşik bir ölçme değerlendirme yaklaşımının gelişmesini sağlayacaktır.

2023 Eğitim Vizyonu kapsamında süreç ve sonuç odaklı bütünleşik bir ölçme değerlendirme yaklaşımının yaygınlaşması amacıyla 5 ve 9. Sınıflarda 12 Eylül 2019 Perşembe Türkçe ve Fen Bilimleri, 17 Eylül 2019 Salı günü Matematik ve İngilizce derslerinden hazırbulunuşluk uygulaması yapılacak. Neticede 5. sınıflarda yaklaşık 200 bin, 9. sınıflarda yaklaşık 150 bin, toplamda ise 350 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Hazırbulunuşluk Uygulaması Neden Yapılıyor?

Eğitim öğretim süreci için son derece önemli olan hazırbulunuşluk, öğrenme öğretme sisteminin önemli bir girdisidir. Eğitimde yeni bir davranış değişikliğinin meydana gelebilmesi öğrencinin hazırbulunuşluk düzeyine bağlıdır. Bu nedenle öğrencinin kazanacağı yeni davranış için birtakım bilişsel, duyuşsal ve devinişsel davranışlara sahip olması gerekir.

Hazırbulunuşluk uygulaması ile eğitimde yenilikçi bakış açısı oluşturmak, eğitim sürecini sağlıklı temellere oturtarak eksik öğrenmeleri tespit etmek ve önlemler alarak öğrencilerimizin özgüvenlerinin arttırılması da amaçlanmaktadır.

Uygulama ile öğretmenlerin eğitim sürecini sağlıklı planlamalarını kolaylaştıracak veriler ve dönütler sağlanacaktır. Bu sayede öğrenmeler sağlamlaştırılacak ve öğrencinin hazırbulunuşluk seviyesi yeterli hâle gelecektir.

Uygulama Sonrasında Yapılması Gerekenler

Her öğretmenimiz kazanımları için gerekli öğrenme düzeylerini öğrenci, veli ve altyapı değişkenlerini dikkate alarak belirleyecektir.

Hazırbulunuşluk uygulaması sonucu ortaya çıkan veriler sonuçların açıklanması ile eş zamanlı bir şekilde öğretmenlerimizle paylaşılacaktır. Öğretmenlerimiz öğrencilerine ait eksik öğrenmelerle ilgili gerekli çalışmaları hazırbulunuşluk uygulamasının verilerini dikkate alarak planlayıp, yıllık planlarını revize edeceklerdir.

Eksik öğrenmeler her ünite öncesinde çeşitli yöntem ve tekniklerle giderilerek öğrenme yaşantılarının öğrencilerin düzeyine uygun olması sağlanarak kalıcı ve etkin öğrenmenin yolu açılacaktır. Eksik öğrenme çerçevesinde yer alan öğrencilerle ilgili okul yöneticileri tarafından ilgili öğrenciler için destekleme ve yetiştirme kurslarına yönlendirme yapılacaktır. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.