banner406
banner396
13 Eylül 2015 Pazar 09:59
İşte Türkiye’de eğitimin durumu!
 Eğitim sistemini bir türlü düzene sokamıyoruz. Çünkü, Türkiye’de siyasi yapılar iktidara geldiklerinde eğitim sisteminin temeli ve geleceği yerine kendi düşünceleri doğrultusunda eğitimi siyasallaştırmanın ötesinde bir şey yapmıyor. Eğitim Reformu Girişimi (ERG), her yıl hazırladığı Eğitim İzleme Raporları’nın sekizincisini açıkladı. ERG raporda, özel okulları tercih eden öğrenci sayısının arttığına, eğitimdeki nitelik sorununun devam ettiğine ve sistemin eşitsizlikleri gideremediğine dikkat çekiyor.
ERG Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İpek Gürkaynak “Eğitim sistemimizin kalitesini artırmanın yolu nitelikli öğretmenlerden geçiyor. Araştırmalar, öğretmen niteliğinin sadece öğrenci başarısıyla değil, bireylerin uzun vadede üretkenlikleriyle de ilişkili olduğunu gösteriyor. Öğretmen yetiştirme programlarından başlayarak bu konuya yatırım yapmak zorundayız; çünkü okullarda verdiğimiz eğitimin kalitesini başka türlü artıramayız” dedi.

Daha önceki yazılarımda öğretmenin niteliğine dikkat çekmiştim. Araştırma da ‘nitelikli eğitim’ için ‘nitelikli öğretmen’ mesajı veriyor. Okul açmak, üniversite sayısın çoğaltmak nitelikli eğitim anlamına gelmiyor. Tabi ki okulda açılacak. Ama eğitimdeki öncelik, öğretmen ve akademisyenlerin nitelikleriyle artacaktır. ERG’nin maddeler halinde sunduğu rapor önemli mesajlar veriyor. Öğretmen adaylarının yeterlilik sınavlarında sorulara verdikleri doğru cevap oranları Türkiye’de eğitimin ne vahim bir durumda olduğunu gösteriyor. İşte ERG’nin raporunda dikkat çeken sonuçlar:

Anaokullarındaki öğrenci sayısının artış hızı bir önceki yıl % 11 iken 2014-15’te % 21’e yükseldi. Özel anaokulu sayısı % 16, resmi anaokulu sayısı ise % 8 oranında arttı.

· Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı resmi kurumlarda ortalama 19-20, özel kurumlarda ise 12-14 arasındadır.

· Özel ilkokullarda öğrenci sayısı 2013 yılına oranla % 10 oranında artarken, resmi ilkokullarda % 3 oranında azaldı. Ortaokul düzeyinde de özel kurumlarda öğrenci sayısı % 15 oranında arttı; resmi kurumlarda ise % 5 oranında azaldı.

· 2011-12 yılı verilerine göre ortaöğretim genelinde okulu terk oranı % 2,5’ti ve bu oran 9. sınıflarda % 5,6’ydı. 2014-15’te 9. sınıfta okulu terk oranı % 4’ e geriledi.

· 2014 itibarıyla, Türkiye’deki 18-24 yaş arasındaki erkeklerin % 35’i, kadınların % 41’i ortaöğretimi tamamlamadan eğitimden ayrıldı.

· Ortaöğretim düzeyinde toplam 41.770 çocuk özel eğitim hizmetlerinden yararlanıyor. Bu çocukların 20.935’i kaynaştırma öğrencisidir, 20.835’i ise özel eğitim kurumlarına devam ediyor.

· Genel ortaöğretimde okul sayısı % 6 oranında, din öğretimine bağlı imam-hatip liselerinde ise

· % 19 oranında arttı. Öğrenci sayısı açısından bakıldığında, mesleki ve teknik ortaöğretimdeki öğrenci sayısı % 11, imam-hatip liselerindeki öğrenci sayısı ise % 15 oranında arttı.

ÖĞRETMEN ADAYLARI SINAVDA DÖKÜLDÜ

· 2014 yılında Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’NE (ÖABT) giren öğretmen adayları, sadece Türkçe, Rehber Öğretmen, İngilizce, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanlarında sınavın en azından yarısını doğru olarak yanıtlayabildiler. Diğer tüm alanlarda ortalama net doğru sayısı 25’in altında kalıyor. Matematik (lise), Fizik, Almanca, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanlarında öğretmen adayları 50 sorunun üçte birini doğru yanıtlayabildiler.

· 2014’te ÖABT’ye 210 bine yakın aday girdi; bu sayı 2013’e göre % 47 daha yüksek. Her alanda sınava giren adayların sayısı arttı.

· 2013’ten 2014’e Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında sınava giren aday sayısında önemli ölçüde artış görülüyor. Bu alanda sınava giren aday sayısı % 80’e yakın artış göstererek 2013’te 7.572’den 2014’te 13.381’e ulaştı.

Sözcü
Son Güncelleme: 13.09.2015 09:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kerem Pusat 2015-09-13 14:14:57

sonuç olarak eğitimi oyuncak haline getirenler siyasi iktidar ve kendi yandaş bürokratlarıdır. ayrıca üniversitelere de yandaşçılığı sokarak eğitimi ve öğretmen yetiştiren üniversiteleri de mahvettiler. hayırlı olsun. eğitimden anlamayan ve tek dertleri çıkar sağlamak olan yandaş müdür, müdür yardımcısı, rektör, dekan, bölüm başkanları ile birlikte eğitim yerine çıkar peşinde koşanlar sürüsü ortaya çıkardılar. yazık bu ülkeye yazık.. bu kadar kendinden geçmiş bir zihniyet görmedim... millet fezaya gidiyor bizler ise mezara şehitlerimizi gönderiyoruz. Allah bunları bu millete yaşatanları affetmeyecek, kul hakkını ödemeleri mümkün değil zaten. bu konularda yazacak çok şey var ama ben son olarak mevcut iktadar şöyle sesleniyorum: Allah ın adaleti tekdir. bir milim bile şaşmaz. kul hakkı yediniz karşınıza çıkacak unutmayın. vesselam, saygılarımla...