banner406
banner396
26 Ekim 2015 Pazartesi 23:41
Kaçak dershaneler neden görülmüyor?
 Bahsettiğim sorunların çözümü oldukça derin ve tefarruatlı bir iş aslında ama kısaca anlatayım; eğitim sistemimizin içeriği bilgi aktarımına dayalıdır bilgi aktarım temelli eğitim sisteminden beceri temelli sisteme geçmemiz gerekiyor. Yani bilgi yığınağı yapıp sonra bir sınav yapıp bunu sormak artık eğitim değil, bunun yerine birlikte üretim ve beceri kazandırma sistemi kabul görüyor ama maalesef biz halen bilgi aktarımına devam ediyoruz. Bu da velide öğretmende, öğrencide " en çok kim ezberler ve aklında tutarsa kazanan o olur" motivasyonu yaratıyor. Bu da daha fazla bilgi arayışını bu da daha başka kaynakları doğruyor. Ama maalesef günün bitiminde elimizde kalan hiçbirşey oluyor.
İkincisi üniversitelere geçiş sistemi, sınava dayalı ve öğrencinin sadece en fazla boşluk doldurarak başarılı sayıldığı, "karadenizde dağların denize paralel uzaması" bilgisini bilenin reklamcı olma adayı olduğu bir sistemden bahsediyoruz. Sonuçta yine ezberi iyi olan daha fazla bilgi depolayanın karlı çıktığı sistem. Ama yine sonuçta elde var sıfır.

Bu sorunları yazarak bitiremeyiz. Ama dönelim konumuza; MEB dershanleri kaptama konusunda önce uğraştı sonra dönüşüm dedi. Birçok kurum üç yıl boyunca kapandı, dönüştü derken bütün kaynaklarını ve ticari olarak yarattığı değeri kaybetti. Ama yine de çözümcü davranarak "hadi devlet bu kararı aldıysa destekleyelim " bilinci ile MEB'in dediğini yaptı ve temel lise adıyla açıldı. Çok zor bir yola girdiler ama memleket meselesi diyerek girdiler. Sonuçta yüz yıla yakın oluşan ve tüm dünyada bence oldukça önemli birikimler sağlayan dershanecilik yasal olarak son buldu.

Ama sadece kağıt üzerinde, işin ilginç yanı bu kapanan dershanelerin yerini hiç de şaşırtıcı olmayacak şekilde; kurslar (resmi açıldı), etüt merkezleri (resmi ama ne yaptığı belli değil), butik dershaneler, hatta bazı dershane grupları hiçbirşey olmamış gibi devam ediyorlar. Peki o kadar yasa, yönetmelik, toplantı sonuç; devletini seven yine zarar gördü kanun tanımama ya da kuralsızlık yine prim yaptı.

Temel lise adıyla kurallara uyanlar bir miktar öğrenciyle devletin gücüne inanıp ayakta durmaya çalışırken mahalle aralarında hatta kamu kurumlarının bilgisi ve gözü önünde dershaneciliğe devam ediyor. Peki ama bu nasıl olur? Neden yine iyi kaybediyor? Bunu duyan gören yok mu?

İşte bu soruların muhattabı da bu süreci başından beri yöneten başta bakanlık olmak üzere bütün sorumlulardır. Sonuçta yine benim dediğim oldu ama keşke olmasaydı ; tamirhaneleri kapattığınızda trafik kazaları bitmiyor maalesef. Ama bari tamirhanleri kapatmadan önce biraz yolları ve sürücüleri düzeltseydiniz. MEB temel liselere sahip çıkmalıdır. Aksi halde kendine güvenen ve inanan dürüst eğitimcileri kaybedecek benden söylemesi...

Akşam

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eğitimci 2015-10-27 08:51:13

fikirlerinize aynen katılıyorum. vatanını memeleketini sevenler zarar gördü herşey merdiven altına girdi her yer dershyane özel ders verenlerle doldu

Avatar
Seracettin 2017-12-27 14:03:14

İstanbul Başakşehir İlçe Milli Eğitimin bir tane bile ruhsatsız etüt ve kurs merkezi kapattığını duymadım ve görmedim. Hepsi faaliyetlerini sürdürüyor. Ruhsatsız etüt ve kurslar bilinmekte ve şikayet edilmekte. Ama nafile. Başakşehir ilçe milli eğitim göz yumuyor. Sayın Cumhurbaşkanını ve kanunları kimse takmıyor. Bu durum devlete ve kurumlarına olan güveni derinden sarsıyor ve zedeliyor. Umarım bu durum düzelir.

Avatar
Ercan 2018-01-09 12:21:22

İstanbul Kayaşehir Özel Uğur Kurs ve Etüt Merkezi İlçe Milli Eğitim tarafından desteklenmekte ve korunmaktadır. Ruhsatsız küçük bir büfeye bile müsade edilmez iken 1200 öğrencili ruhsatsız kaçak kurs ve etüt İstanbul'un merkezinde pervasızca işletiliyor. Ve yetkili devlet kurumları seyirci kalıyor. Acaba ne gibi çıkarları var bilemiyoruz. Ama kanunsuz bir durum olduğu kesindir. Devletten maaş al, devletin kanunlarını uygulama ve görevi kötüye kullan. Bu durumu vatandaşlar olarak kabul etmiyoruz ve kamuoyuna duyuruyoruz.