banner406
banner396
02 Aralık 2015 Çarşamba 09:41
Kararsız YÖK ve formasyon bilmecesi
 Bir yıl süreli formasyon eğitimi alanlar KPSS’ye girip öğretmen olma şansı yakalıyorlardı. Ama eğitim fakültelerinden tepki gelince, YÖK iki hafta önce bir karar aldı ve “Yılda en fazla 15 bin kişi formasyon eğitimi alabilir” dedi.
Bunun üzerine fen edebiyat fakülteleri ve mezunları ayağa kalktı.

Aynı YÖK, bu kez de, bu kararı, ben değil, üniversiteler verir dedi ve ortalık yine karıştı.

İlk tepki üniversitelerden geldi. Eğitim fakülteleri dekanları, öğrencileri ve mezunları, YÖK’e veryansın ediyor.

Dekanlar Konseyi

Eğitim Fakülteleri Dekanlar Konseyi Yürütme Kurulu (EFDEK) Başkanı, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez’in açıklaması, bir anlamda YÖK’e isyan ve ültimatom özelliği taşıyor:

Ülkemizde son günlerde öğretmen yetiştirme sistemiyle ilgili olarak çok kısa aralıklarla yapılan ve birbirine taban tabana ters düşen kararlar ve uygulamalar nedeniyle gençlerimize, eğitim fakültelerine ve ülkemize telafisi mümkün olmayan zararlar verilmesi nedeniyle EFDEK bu açıklamayı yapma ihtiyacı duymuştur:  
1. YÖK, 12.11.2015 günü resmi web sitesinden yaptığı kamuoyu duyurusunda;
a) İsteyen herkese pedagojik formasyon belgesi vermek suretiyle gençlerimizi gereksiz bir beklenti içine sokmanın doğru bir yaklaşım olmadığını,
b) 15.000 kişilik pedagojik formasyon kontenjanının belirlendiğini, formasyon programları için tahsis edilen kontenjanların tedrici olarak azaltılacağını,
c) Bir süre sonra bu programların kapatılarak ortaöğretime öğretmen yetiştirme işinin yüksek lisans düzeyinde yapılacağını,
d) EFDEK ve YÖK Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubunun talepleri doğrultusunda, öğretmen niteliğini artırmak amacı ile eğitim fakültelerinin ikinci öğretim programlarının tamamen kapatılacağını,
e) YÖK’ün gelecekle ilgili olarak popülist politikalardan uzak şekilde, olabildiğince rasyonel planlamalar yapmayı şiar edindiğini açıklamış,
Eğitim camiasında bu durum takdirle karşılanmış, Eğitim Fakülteleri ve EFDEK tarafından YÖK’e tam destek verilmiştir.
2. 25.11.2015 günü YÖK’te, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın katılımıyla eğitim fakültesi dekanlarıyla yapılan toplantıda bu destek yinelenmiştir.
3. Durum böyle iken, aradan henüz iki hafta bile geçmeden, YÖK’ün kontenjan sınırını tamamen kaldırarak, pedagojik formasyon programlarının kontenjanlarının belirlenmesi konusunda yetkiyi üniversite senatolarına bırakması; açıklanması ve anlaşılması çok zor bir durumdur.
4. Fakültelere, YÖK’ün izni dışında tek bir öğrenci alamayan üniversitelere, istedikleri kadar kişiye formasyon programı açma yetkisinin verilmesi öğretmenliği bir meslek olarak görmemektir.
5. YÖK böyle bir kararla sorumluluktan kaçmakta, üniversiteleri toplumsal baskılara ve politik etkiye açık hale getirmektedir.
6. Türkiye’deki sorun, öğretmenlerin sayısıyla değil niteliğiyle ilgilidir. Az sayıda nitelikli öğretmen yetiştirme yerine çok sayıda niteliksiz öğretmen yetiştirmenin ülkeye bir faydası olmayacağı gibi YÖK’ün daha önce ifade edildiği gibi ihtiyaç olmaması nedeniyle gençleri gereksiz bir beklenti içine sokmaktan başka bir işe de yaramayacaktır.
Bu nedenlerle YÖK, Eğitim Fakültesi Dekanları, EFDEK ve Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu tarafından kabul edilmesi mümkün olmayan ve doğru olmayacağı ilgili kurullarda açıkça ifade edilen bu kararını, MEB ile istişare ederek, Türkiye’nin gelecekteki öğretmen ihtiyaçları doğrultusunda, 12.11.2015 günü yaptığı açıklamaların gereğini yerine getirmelidir...

Abbas Güçlü
Son Güncelleme: 02.12.2015 09:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Memo 2015-12-02 10:00:03

Formasyon a hayir

Avatar
erdi 2015-12-02 10:57:05

sorular imla -yazım kurallarına aykırı, öğrenciler yanlışa yönlendirlmiş.yetkililer bu soruları iyi inceleyip iptal etmeli.

Avatar
Engin yurt 2015-12-02 13:36:26

Eğitim fakültesi dışından formasyonla öğretmen ataması öğretmenliğe vurulan en büyük darbelerdendir. Bunu sayısı yarım milyona varan öğretmen adaylarından görüyoruz. Birileri ihtiyaç yokken oy ve para uğruna formasyon dağıtıyor. Aday ve çalışan öğretmenler mağdur oluyor. Tabiki kalitede yerlerde

Avatar
Karoiki 2015-12-02 14:22:44

adamı delirttiniz sonunda versem bir dert vermesem bir dert yök de ne yapacağını şaşırdı. isteyen alır özel kurumda calısır isteyen alır oturur kpss calısır olay bu neyin derdindesiniz? fen -edebiyat ilahiyat ve diğer fakültelerin kontenjanlarını daraltmak en kalıcı çözümdür ve bu fakültelerin iş olanaklarını çoğaltmak en istikrarlı çözümdür. formasyon alan sanki atanacakmış gibi bir imaj yaratıyorsunuz bu çok yanlış...zaten yığılma var hepsi öğretmen olacak diye bir kaide de yok. formasyon şart korkmanıza gerek yok. solcular.

Avatar
s 2015-12-02 14:29:40

adamların kaliteden anladığı şu ne kadar az olursa o kadar kaliteli olur mantığı. bu eski zihniyet 2002 yıllarındaki zihniyet ile birebir aynı. üniversite okumasın şu olmasın bu olmasın Allah belanızı versin sizin. kpss var zaten adam bilgilerini oraya dökecek. nefret ediliyorsunuz

Avatar
Desteksiz Atıyorlar 2015-12-02 14:49:56

sadece fen edebiyat fakültesi yaptı değil mi ilahiyatçılar da ayağı kalktı. bunu söylemiyorsunuz işiniz gücünüz fen edebiyat şöyle fen edebiyat böyle lanet insanlar.

Avatar
Derya 2015-12-02 16:24:54

Formasyona karsiyiz

Avatar
Sistem 2015-12-02 17:22:49

adamlar pdryi vakıf üniversitesinden okuyorlar 4 yıl boyunca paralı okuyorlar daha sonra da öğretmen oluyorlar. buna kimse itiraz etmiyor. insanlar gidip devlet üniversitesinden fen edebiyat veya ilahiyat okuyor daha sonra parayla formasyon alıyor,yine devlet kalkınıyor. daha sonra da kpssine hazırlanıyor. atanmak istiyor. bundan daha doğal ne var ki ? ayrıca 5 yıldır eğitim fakültesinin lise branşlarının bölüm sayısı ve kontenjan sayısı azaltılmıştır(7 bölüm 20'şer kontenjan) bunun temel sebebi fen edebiyat ve ilahiyat fakültelerine sahip çıkmaktır ve atanmalarını sağlamaktır.