banner406
banner396
22 Mart 2015 Pazar 20:42
Kastamonu Üniversitesi’nde Neler Oluyor?
  Kastamonu Üniversitesi’nde rektörlük seçim sürecine yaklaşık bir aylık zaman kaldı. Rektör adayları tek tek basın toplantısı yaparak adaylıklarını açıklamaya başladı. Adaylığını ilk açıklayan eski rektör yardımcısı Prof. Dr. Ömer Atalar oldu. Ardından, eşi Kastamonulu olan, Atatürk Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Köksal Erentürk adaylığını açıkladı. Üçüncü aday, Gazi Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Necati Cemaloğlu ve son olarak da Polis Akademisi’nden Prof. Dr. Ertan Beşe aday kervanına katıldı. Eski rektör Prof. Dr. Seyit Aydın’ın da aday olması bekleniyor.

            Eski rektör Prof. Dr. Seyit Aydın’ın dört yıllık performansı oldukça kötü. Üniversite toz, çamur ve pislik içerisinde yüzüyor. Bitirip hizmete açtığı bir tane hizmet binası bulunmuyor. Sivil Toplum Örgütleri ve halk tarafından sevilmiyor. İktidar partisinin yönetimi ile çatışıyor. Belediye seçimlerinde MHP adayının seçim programını yürüten Yrd. Doç. Dr. Muharrem Avcı’ya eğitim – öğretim dönemi içerisinde bir ay izin veren ve AKP adayı Tahsin Babaş’ın, seçim sürecinde  üniversiteye girmesine mani olduğu için, belediyeden de destek alamıyor. 2011 seçimlerinde Menzil’den destek aldığı için atandığını her fırsatta dile getiren Aydın hakkında klasörler dolusu şikâyet YÖK’e gittiği halde, hakkında şu ana kadar hiçbir işlem yapılmadığı iddia ediliyor. Eşine üniversite kaynaklarından özel araç ve şoför tahsis eden, şirket elemanlarını evinde hizmetçi gibi çalıştıran ve 130 000 TL olan özel yemek borcunu ödemediği için hacize verileceği ifade ediliyor. Rektör Aydın, kaprisleri, kompleksleri ve çocuk ego durumu davranışları ile şehrin ileri gelenleri tarafından alay edilen bir kişi konumuna düşmesi, üniversite çevreleri tarafından üzüntüyle karşılanıyor. Seçim sathı mahalline girilmiş olduğu şu günlerde kamusal kaynaklarla öğretim üyelerine kahvaltı vermesi, seçim propagandası yapması etik bulunmuyor. Halk, bir an önce Aydın’dan kurtulmak için dua ediyor…

            Rektör Aydın’ın eski rektör yardımcısı Elazığlı Prof. Dr. Ömer Atalar, rektör hakkında hazırladığı klasörlerle soluğu YÖK’te alıp şikâyette bulunduktan sonra adaylığını açıkladı. Cumhurbaşkanının kendisini Kastamonu Üniversitesi’ni kurtarması için gönderdiğini, makamdan söz aldığını, YÖK üyelerinin kendisini desteklediğini, AKP milletvekili M. Gökhan Gülşen’in yanında olduğunu ve Menzil’in kendisini destekleme kararı aldığını, rektör Aydın’ın birinci olsa bile YÖK’te ilk 3’e giremeyeceğini iddia ederek propaganda yapması, üniversite çevreleri tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

            Diğer aday Prof. Dr. Köksal Erentürk, Erzurum’da 1973’te doğdum 1997 yılında Kastamonu’dan evlendim ve Kastamonulu oldum ifadesi ile alay konusu oldu. Genç ve deneyimsiz olan Erentürk’ü, 12 civarında Erzurum Atatürk Üniversitesi mezunu, Erzurumlu’nun davet ettiği, siyasi desteğinin olmadığı ve sanki geçerken uğramış, imajı çizdiği ileri sürülüyor.

            Diğer aday Prof. Dr. Necati Cemaloğlu’nun Kastamonulu olması, Sivil Toplum Kuruluşları, kanaat önderleri ve siyasi yapı tarafından desteklenmesi, yerel basının ilgi odağı olmasında etkili oldu. Üniversite dışından gelen bir aday olmasından dolayı, dezevantajlı gibi görünüyor. Basın toplantısında, basın mensuplarının; üniversitedeki cemaat örgütlenmesi ile nasıl başa çıkacaksınız sorusuna, camiye imam değil, üniversiteye rektör seçiyoruz. Ben Kastamonu Üniversitesi’ne hizmet için geliyorum ifadesi, çok tartışılmasına rağmen, paralel yapıya karşı üniversitede etkin mücadele edeceği yönünde görüşler var. Kastamonu İmam Hatip Lisesi kökenli olan Cemaloğlu, inançlara saygılı, farklılıklara değer veren bir kişiliği olduğunu ileri sürerek, seçilmesi halinde barışı ve huzuru vadediyor. Şehirde ülkücü kimliği ile bilinmesine rağmen, diğer siyasi partiler tarafından da destekleniyor. Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin’in yakın dostu olarak biliniyor.

            Diğer adayda, Prof. Dr. Ertan Beşe. Polis Akademisi’nde öğretim üyesi ve Kastamonulu. Daha önce Akademi’de dekanlık yaptı ve Cumhurbaşkanı tarafından paralel yapıyla mücadelede pasif kaldıkları için Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Remzi Fındıklı görevden alındı. Bu aşamada, Beşe’de dekanlıktan istifa etti. Cumhurbaşkanının, paralel yapıyla mücadelede başarısız olduğu için görevden aldığı Polis akademisi başkanının, dekan olarak atadığı bir kişiye, ikinci bir defa daha şans verip vermeyeceği tartışma konusu. İmam hatip kökenli olan Beşe, Milli görüş çizgisinden geldiği, zaman zaman MHP ile dirsek teması içerisine girdiği biliniyor. Polis Akademisi kökenli olduğu için kuşku, kaygı ve soğuk karşılanıyor. Dostları tarafından, sessiz, sakin ve sabırlı bir kişi olarak tanımlanıyor. Beşe’de, üniversitede huzur ve barışı vadediyor.

            Genel olarak seçimin Aydın, Atalar ve Cemaloğlu arasında geçmesi, ilk üçe bunların girmesi bekleniyor. Aydın’ın belirtilen nedenlerle elenmesi halinde, Cumhurbaşkanının Atalar ve Cemaloğlu arasında kalacağı görüşü hakim. Atalar’ın Menzil referansı ile Cemaloğlu’nun ise, AKP il yönetimi, belediye başkanı, Sivil Toplum Kuruluşları ve bazı kanaat önderlerinin desteği ile Cumhurbaşkanının önüne gideceği bekleniyor. Bu aşamada menzil mi yoksa siyasi desteği arkasına alan Cemaloğlu’nun mu atanacağı merak konusu. 

Kaynak: http://www.memurhaberi.com

Son Güncelleme: 22.03.2015 20:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yahya Yeşilyurt 2015-03-29 11:27:23

bazı zevatlar; isim dahi veremeyecek kadar zavallılar, her nedense durumu kişiselleştirmekten öteye yorum yazamıyorlar. erzurum'dan amasya'dan akademisyenler gelmişse üniversitede lahana satmak için gelmemiştir. buyurun gelin ben i̇ktisadi ve idari bilimler fakültesinde öğretim üyesiyim. bir çayımı için. üniversiteye dil uzatırken bence bin kere düşünün derim, nacçizane...

Avatar
A. Yavuz 2015-03-23 23:54:39

siteler haber yazparken veya yazı yayınlarken doğruluğuna bakmakla yükümlü olmaldır. yoksa inandırıcılıkları ve saygınlıkları azalır. aynen bu yazıda olduğu gibi bir rektör adayının ağzından yazılmış mesnetsiz haberler var. akademik camia iradesini sandıkta gösterir herkes rahat olsun....

Avatar
TEKNO 2015-03-28 00:04:36

Mevcut rektörün bir daha seçilmemesi ve gelecek olanın onu aratmaması dileğiyle, seçim ve seçim sonucu hayırlı olsun. Sayın rektör üniversiteyi geliştirmek şöyle dursun daha çok itibar kaybetmesine neden oldu. Personelle uğraşmaktan icraatte bulunamadı. Getirdiği yöneticilerle bile uğraşmakta. Üniversitenin öğretim elemanı ve barınma imkanıyla ters oranda öğrenci sayısına ulaşmasına neden oldu. Umarım bir an önce gider.

Avatar
Y. Y. 2015-03-26 22:34:19

mesnetsiz ve haysiyetsizce yapılmış bir haber. bu haberi yazanı da yayımlayanı da kınıyorum. kimlerle ve nerelerle bağlantılarınız varsa onu da yazsaydınız. basın yayın ahlakı olmayan ve üç beş ne idüğü belirsiz insanların dedikoduları üzerine hazırlanmış bu yazıyı yayımlayan site yöneticilerini de telin ediyorum. yolu bir kere dahi kastamonu'dan ve üniversiteden geçmemiş olanların hariçten gazel okuması ise ayrı bir muamma...

Avatar
A. Yavuz 2015-03-26 22:43:48

Ahmet saraç arkadaşımıza katılıyorum. Kaldı ki bu üniversite 2006 yılında kurulmuş bir üniversite olmasına karşın ilk dört yılı yok olan bir üniversitedir. Yani aslında 4 yıllık bir üniversitedir Kastamonu üniversitesi. Bu kadar kısa bir sürede bu büyüme ve gelişmenin ülkemizde bir örneği yok…

Avatar
Yahya Yeşilyurt 2015-04-04 02:09:46

öncelikle burhan isimli yazara seslenmek istiyorum. şayet bahsettiğiniz firma yemek ihalesini bir kere daha kazanmış olsaydı siz bu dedikoduların avukatlığını yapmazdınız. kaldı ki yemek ücretleri ilgili firma tarafından kastamonu üniversitesi adına yapılan etkinliklerde kesilmiştir. kurumsal olan bir hususu şahsileştirmek ben hiç hoş değil. i̇kinci olarak, adı kahraman ama soyadının türk olmadığına adım gibi emin olduğum şahsiyetsiz bir kişiye bir iki çift lafım olacak. kapılarda beklediğinize göre nasıl bir it olduğunuz belli. itin de yeri kapı dışarısıdır. ayrıca bir atasözü de der ki, itin duası kabul olsa gökten kemik yağar, diyedir. kulağına küpe olsun... vesselam.

Avatar
Yahya Yeşilyurt 2015-04-06 13:27:17

i̇sim veremeyecek kadar yüreksiz bir kişilik kalkmış hakaretten bahsediyor. zerre kadar izzet-i nefsin varsa gerçek adını kullanırsın. devlet kurumunun başında bulunan bir kişiye karşı ileri geri konuşulmayacağını bilmeyecek kadar terbiyesiz ve ahlaksızsın. etik kurallardan habersiz ve devlet terbiyesi almamış birisisin. benim yazılarımı okuyanlar kimin yalakalık peşinde olduğunu görecektir. utanmaz, cesaretin varsa karşıma çıkar bana hakaret ettin dersin.

Avatar
ahmet saraç 2015-03-26 22:40:12

Rektör neye göre, kime göre başarısızdır. Eğer şehir açısından bakarsak tam 4 kat büyümüş bir üniversite var. Dörtte biridir şehrin. Üniversite anlamında bakarsak hoca sayısı, yayın sayısı, proje sayısı hepsi üçe-dörde katlamış. Yani demek ki doğru olan yerel gazetelerin yazdığı değil ‘’doğru’’ olandır.