banner374
30 Aralık 2014 Salı 10:33
Lise öğrencileri ortak sınava katılmazsa ne olur?
 13.09.2014 tarihinde değişiklik yapılan Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğinin 47.maddesine göre;
Öğrencilerin yazılı sınav puanları ile Performans puanları verildikten sonra başarısız oldukları derslerden ortak sınav yapılacaktır.

Bakanlık bu konuda bir de görüş yazısı yayımlamıştır. Yazıyı öğrencilerin de anlayabileceği şekilde açıklamaya çalışalım.

Ortak sınav yeni bir yazılı gibi değerlendirilecektir.

Öncelikle öğretmenlerimiz yazılı sınavları okuyup e-okula girecekler ve performans puanlarını verecekler. Bu durumda öğrenci o dersten başarılı mı başarısız mı tespit edilecek?

Hesaplama için;

Örneğin bir dersten 2 yazılı 2 performans puanı verilmişse ve öğrencinin puanları 30,40,50,50 olsun. Bu durumda bu puanların toplamı 30+40+50+50= 170 tir. Bu sayıyı puan sayısı olan 4 e bölersek, öğrencinin dönem puanı 42,50 olur. Yani öğrenci bu dersten başarısızdır.

Bu durumdaki öğrencilere Ortak sınav düzenlenecektir. Öğrenci bu sınava girdiğinde 80 aldığını var sayalım.

Hesaplama: 30+40+50+50+80=250 olur 250'yi 5 e bölersek 50 olur. Yani öğrencinin dönem puanı 50 olarak belirlenmiş olacak.

Öğrenci Ortak sınavdan örneğin 20 alırsa; 30+40+50+50+20= 190 ve 190'ı 5 e bölersek 38,00 olur.

Yani ortak sınavdan yüksek alırsa dönem (karne) puanı artar, düşük alırsa azalır.

Bu sınava dersten başarısız olan her öğrenci girmek zorunda.

Öğrenci 10 dersten başarısız ise her biri için sınava girmek zorunda. Öğrenci bu sınava girmezse normal yazılıya girmemiş gibi işlem görür. Yukarıdaki örnekten hareket edecek olursak sınava girmeyen öğrencinin puanı 170:5=34'e düşecektir.

Öğrenci başarılı olduğu dersten de sınava girebilir.

Örneğin ortalaması 60 olan öğrenci başarısını arttırmak için bu dersten sınava girerse ve düşük puan (ortalamasının altında) alırsa yıl sonu puanı düşecektir. Yüksek alırsa artacaktır.

Bu nedenle öğretmenlerimizin planlı bir şekilde tüm sınavlarını tamamlamaları gerekmektedir. Aksi halde son zamanda sıkışıklık ve bazı öğrencileri bir günde 3 ten fazla sınav yapmakla karşı karşıya kalabilirler ki bu yönetmelik gereği mümkün değil.

Bu vesileyle tüm öğretmen, veli ve öğrencilerimizin yeni yılını kutlarken 2015 yılında sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim...

Maksut BALMUK

NOT: Bakanlığın açıklaması ve mevzuat bu yönde olsa da;

Başarısız dersi bulunan öğrencilerin zorunlu olarak ortak sınava girmelerinin önüne geçilmesi gerekirdi. Öğrencinin istememesi ve velilerinin dilekçe vermesi halinde sınava girmeme hakları olması daha yerinde bir düzenleme ve uygulama olacaktır. Çünkü: öğrenci yıl içerisinde yakaladığı ortalamayı kaybetmek istemeyebilir. Bu da bizim naçizane tavsiyemiz olup mevcut durumda bu mümkün görülmemektedir. Çünkü 10 puan da başarısızdır, 49,95 puanda...

Bakanlığın açıklaması:

memurlar.net
banner182
Son Güncelleme: 30.12.2014 10:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol