banner406
banner396
23 Nisan 2015 Perşembe 10:06
LİSE VE DENGİ OKUL MEZUNU MEMURLAR TEKNİK LİSANS MEZUNU OLURSA NELERİ DEĞİŞİR?
 Lise veya dengi (mesleki/teknik) okul mezunu olarak çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurları, teknik eğitim veren fakültelerden mezun olduklarında özlük haklarında da bazı değişiklikler olacağını düşünmektedirler.
Teknik alanda lisan eğitimini tamamlayan (mühendis, mimar, şehir plancısı, bölge plancısı, istatistikçi, matematikçi, fizikçi, vb) lise veya dengi okul mezunu memurların özlük haklarının, teknik lisans mezuniyetine bağlı olarak göstereceği değişimlerden bazılarına memurunyeri.com olarak aşağıda yer verilmiştir.

Kadro unvanları ile görev yaptıkları kurumlar ve yerlerin değişmedikçe, lise veya dengi okul mezunu memurlar teknik lisans mezunu olduklarında;

**Derece/kademe: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/12/d maddesine göre intibak yapılmak suretiyle derece/kademeleri belirlenecektir. Yapılacak intibak neticesinde, mezun olunan teknik lisans eğitimine ve memuriyette değerlendirilecek hizmet sürelerine göre ilgililerin derece/kademesinde yükselme söz konusu olabilecektir. Öte yandan, teknik hizmetler sınıfında görev yapıyor olmaları durumunda, ilave 1 derece ilerlemesinden de yararlanabileceklerdir.

**Ek gösterge ve ek ödeme (sabit döner sermaye): Ek gösterge ve ek ödemelerin kadro unvanı esas alınarak ödenmesi sebebiyle, teknik lisans mezunu olunması ek gösterge ve ek ödemede değişiklik yaratmayacaktır. Ancak, lisans mezunu olarak 1 inci dereceye kadar ilerleme imkanı olacağından, (lise mezunlarının yararlanamadığı) 1 inci derece için belirlenmiş ek göstergeden yararlanılabilecektir. (Derecelerinin değişmesine bağlı olarak bulundukları kadroda üst derecelerin ek göstergesine daha erken hak kazanabilirler.)

**Zam ve tazminatlar: İlgili memurlardan Teknik Hizmetler Sınıfında görev yapmakta olanlar hakkında, bitirdikleri teknik lisans türü için belirlenen zam ve tazminatlar uygulanır. Diğer hizmet sınıflarında görev yapanlar ise, teknik lisansiyer olduklarında bu eğitim için belirlenen zam ve tazminatlardan yararlanamazlar. (Derecelerinin değişmesine bağlı olarak bulundukları kadroda üst dereceler için belirlenmiş tazminatlardan daha erken yararlanabilirler.)

Lise veya dengi okul mezunu Devlet memurları teknik lisans mezunu olursa (kadrosu değişmedikçe)


KADRO UNVANI DERECE KADEME* EK GÖSTERGE TAZMİNAT YAN ÖDEME EK ÖDEME / SABİT DÖNER SERMAYE
TEKNİSYEN DEĞİŞİR Değişmez DEĞİŞİR DEĞİŞİR Değişmez
ŞOFÖR DEĞİŞİR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
MEMUR DEĞİŞİR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
VHKİ DEĞİŞİR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
HEMŞİRE DEĞİŞİR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
HİZMETLİ DEĞİŞİR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
POLİS DEĞİŞİR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
İMAM DEĞİŞİR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez


 *Lisans mezuniyetiyle, normal koşullarda derece/kademen değişikliği olmakla birlikte, yapılacak intibak neticesinde ilgililerin emsallerini geçemeyecek olmaları nedeniyle, memuriyetten sayılacak hizmet süreleri fazla olanların derece/kademesinde değişiklik görülmeyebilir.

KAYNAK:memurunyeri.com
Son Güncelleme: 23.04.2015 10:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.