banner406
banner396
25 Ocak 2015 Pazar 11:40
​Mahalli Bayramlarda Okullar Tatil Mi?
 Mahalli Bayramlarda okulların tatil olup olmadığı konusunda bazı tereddütler yaşanmaktadır. Bu yazımızda Kanun, yönetmelik, çalışma takvimlerinden hareketle mahalli bayramların tatil olup olmadığını değerlendireceğiz.
Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği

Resmî tatil günleri -Madde 14- (1) Okulların hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatili dışındaki resmî tatil günleri 17/3/1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile 5/5/2012 tarihli ve 28283 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ulusal ve Resmî Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği hükümlerine göre belirlenir ve yıllık çalışma takviminde belirtilir.

Okul Öncesi Eğitim Veİlköğretim Kurumları Yönetmeliği

Resmî tatil günleri-Madde 8 –(1) Okulların hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatili dışındaki resmî tatil günleri 17/3/1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile 16/4/2012 tarihli ve 2012/3073 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Ulusal ve Resmî Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği hükümlerine göre belirlenir ve yıllık çalışma takviminde belirtilir.

2429 Sayılı Kanun

Madde 2 –Aşağıda sayılan resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü ve 1 Mayıs günü genel tatil günleridir.

A) Resmi bayram günleri şunlardır:

1. (Değişik: 20/4/1983 - 2818/1 md.)23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıdır.

2. 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı günüdür.

3. 30 Ağustos günü Zafer Bayramıdır.

B) Dini bayramlar şunlardır:

1. Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 3,5 gündür.

2. Kurban Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 4,5 gündür.

C)(Değişik: 22/4/2009 - 5892/1 md.)1 Ocak günü yılbaşı tatili,1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günütatilidir.

D)(Değişik: 20/4/1983 - 2818/1 md.)Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü ve 1 Mayıs günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir.

Bu Kanunda belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır.

Ulusal ve Resmî Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği

Mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve diğer tarihi günler

MADDE 8 (1) Mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve diğer tarihi günlerin kutlama faaliyetleri; Başkentte Ankara Valiliği, Başkent dışında valilikler ve kaymakamlıklarca oluşturulacak kutlama komiteleri tarafından belirlenir. Programda, günün anlam ve önemine uygun olarak yapılacak bilimsel toplantı, konferans, sergi, yarışma, tiyatro, halk oyunları, gösteriler ve konser gibi faaliyetler yer alır. Programda tören geçişi ve tebrikata yer verilmez.

Yıllık Çalışma Takvimleri Düzeltilmelidir!

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin yıllık çalışma takvimlerinde mahalli kurtuluş günleri tarih olarak belirtilmektedir. Ancak İstanbul MEM, 2014-2015 Eğitim-öğretim yılı çalışma takviminde İstanbul’un Kurtuluşu-6 Ekim 2015 Salı günü tüm eğitim kurumlarının tatil olduğunu belirtmiştir. Diğer illerde buna benzer tatil ifadeleri varsa düzeltilmesinde fayda vardır. Uygulama birlik olması açısından mahalli bayramlar tüm illerde ve ilçelerde tatil olmamalıdır.

Özetle; Yürürlükten kaldırılan İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 11. Maddesinin h bendinde “Mahalli Kurtuluş günü (1 gün)” tatil ifadesi varken 26 Temmuz 2014 tarihinde çıkarılan yeni Okul Öncesi Eğitim Veİlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde bu ifade kaldırılmıştır. Aynı şekilde yürürlükten kaldırılan Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 14. Maddesinin ğ bendinde “Mahalli Kurtuluş günü (1 gün)” tatil ifadesi varken 07 Eylül 2013 tarihinde çıkarılan yeni Orta Öğretim Kurumları yönetmeliğinde Mahalli Kurtuluş Günlerinin tatil olduğu yazmamaktadır. Mahalli Kurtuluş günlerinde artık okullar tatil değildir. Mahalli kurtuluş günlerinde okullarda törenler yapılacaktır ve dersler normal olarak devam edecektir.

ZEKİ KARA
gazetekamu.com
Son Güncelleme: 25.01.2015 11:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.