banner406
banner396
04 Eylül 2015 Cuma 11:00
MEB, taslak öğretim programlarını yayınladı
 Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, internet sitesinde yayınladığı sosyal bilgiler, teknoloji ve tasarım, düşünme eğitimi ile iletişim ve sunum becerileri derslerinin taslak öğretim programını kamuoyunun görüş ve önerilerine sundu. Yapılan açıklamada, sürdürülebilir ekonomik ve toplumsal kalkınma için temel becerileri ve yetkinlikleri geliştirmeyi önceleyen ve hedefleyen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu Kararları ile 10. Kalkınma Planı hedefleri ve dönüşüm programı doğrultusunda öğretim programlarının güncelleme çalışmalarına devam edildiği belirtildi. Açıklamada, MEB’in, öğretim programlarını geliştirme faaliyetlerine katılım sağlanmasına önem verdiği vurgulanarak, çalışmalara akademisyenlerin, öğretmenlerin ve programı güncellenen dersin niteliğine göre çeşitli paydaşların katılımının sağlamasının amaçlandığı anlatıldı.
Herkes görüş bildirebilecek
Taslak program üzerinde görüş belirtmek, öneri sunmak ya da eleştirileri ile katkı sağlamak isteyen herkes bireysel olarak görüşlerini yazabilecek. Ayrıca hiçbir sınırlama olmaksızın, tüm kurum ve kuruluşlar kurumsal olarak görüş ve önerilerini bildirebilecek. Yapılan açıklamada, taslak programın yayınlandığı süre içinde alacağı görüş ve önerilerin değerlendirilerek taslak öğretim programının yeniden gözden geçirileceği, son şeklinin bundan sonra verileceği belirtildi.

İsteyen başta öğretmenler olmak üzere, akademisyen, uzman, öğrenci, veli ve diğer paydaşların görüş ve önerilerini link üzerinden veya ilave dosya sunmak istemeleri halinde e-posta ile 15 Eylül Salı günü saat 18:00’e kadar programdegerlendirme@meb.gov.tr  adresine göndermeleri gerekiyor. İletilerin “konu” kısmına ilgili taslak öğretim programının isminin yazılmasında fayda var.

PROGRAM İÇİN İZLENEN YOL
Yapılan açıklamada, güncelleme işlemlerinde izlenen yol ise şöyle açıklandı: 
“1. Her bir dersin öğretim programı için alan uzmanları ve öğretmenlerden oluşan çalışma grupları oluşturulur.
2. Çalışma grupları mevcut öğretim programlarının uygulanmasına dair çalışmalar ve raporlar, uluslararası gelişmeler, bilim ve teknolojide yenilikler, üst politika belgelerinde ve planlardaki gelecek öngörülerini de dikkate alarak öğretim programlarını gözden geçirir.
3. Çalışma gruplarınca hazırlanan program değişikliği önerileri öğretmenler, akademisyenler ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlardan temsilcilerin katılımı ile gerçekleştirilen çalıştaylarda değerlendirilerek güncellenecek öğretim programı için bir taslak metin oluşturulur.
4. Çalışma gruplarınca hazırlanan taslak metin Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nca incelenerek gerekli görülen düzenlemeler yapıldıktan sonra 15 gün süre ile Başkanlığın web sayfasında yayımlanarak (askıya çıkarma) başta öğretmenler ve alan uzmanları olmak üzere kamuoyunun görüşüne sunulur. Taslak öğretim programı üzerinde, hiçbir sınırlama olmaksızın, her bir vatandaşımız görüş bildirme, eleştiride bulunma ve öneri getirme hakkına sahiptir.
5. Taslak öğretim programı ile ilgili görüş, eleştiri ve öneriler, çalışma grupları ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı uzmanlarınca değerlendirilerek, taslak öğretim programına Kurul görüşmesi öncesi son şekli verilir.
6. Taslak programlar Kurulda görüşülerek sonucu Bakan onayına sunulur.”

Sosyal Bilgiler Dersi (4, 5, 6 ve 7. Sınıflar) (Taslak) Öğretim Programı - İndirmek İçin Tıklayınız
Teknoloji ve Tasarım Dersi (7 ve 8. Sınıflar)(Taslak) Öğretim Programı - İndirmek İçin Tıklayınız
Düşünme Eğitimi Dersi (7 ve 8. Sınıflar) (Taslak) Öğretim Programı - İndirmek İçin Tıklayınız
İletişim ve Sunum Becerileri Dersi (7 veya 8. Sınıflar) (Taslak) Öğretim Programı - İndirmek İçin Tıklayınız

 

Son Güncelleme: 04.09.2015 11:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.