banner406
banner396
12 Ekim 2016 Çarşamba 16:02
MEB´den meslek liseleri için büyük buluşma
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilki 2014´de "21. Yüzyılda Bir Eğitim Felsefesi Oluşturmak ve Özel Okullar" temasıyla düzenlenen Eğitim Kongresi´nin ikincisinin mesleki ve teknik eğitim üzerine odaklanacağını bildirdi. 
 
Mesleki ve teknik eğitimin, Türkiye´nin sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişmesini sağlayabilmesi ve küresel rekabette yerini alabilmesi açısından büyük önem taşıdığına işaret eden Gülay, ülkenin sahip olduğu genç nüfus ve ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücü dikkate alındığında mesleki ve teknik eğitimin öneminin bir kez daha anlaşıldığını vurguladı.
 
 Gülay, mesleki eğitim güçlendikçe ülkenin kalkınmasının da güçleneceğini, mesleki eğitimle ilgili öğretmen eğitimleri, sektörle işbirliği, okulların iyileştirilmesi, okulların ve laboratuvarların yenilenmesi gibi pek çok çalışma yaptıklarını belirterek, "Mesleki eğitimde bu çalışmaların yanında kaliteyi arttırmak istiyoruz. Kaliteye önem veriyoruz. İş dünyasının beklediği nitelikli iş gücünü yetiştirmemiz lazım. Bunun için ikinci Eğitim Kongresi´ni mesleki eğitim üzerine planladık." dedi.
 
Gülay, kongrenin "Türki̇ye´ni̇n 2023 Vi̇zyonu ve Mesleki̇ ve Tekni̇k Eği̇ti̇mi̇" paneliyle başlayacağını, kongrede 70 akademisyen, iş dünyası, oda başkanları, sendika yetkilileri ve basın mensuplarının katılımları ile 16 oturum gerçekleştirileceğini ve "mesleki eğitimde istihdam", "mesleki rehberlik ve kariyer", "mesleki ve teknik eğitimde eğiticilerin eğitimi", "sendikalar gözüyle mesleki ve teknik eğitim", "mesleki eğitimde yeterlilikler", "işletmelerde mesleki eğitim" başlıklı oturumların düzenleneceğini söyledi.
 
Kongrede sunulan görüşlerin rapor haline getirileceğini ifade eden Gülay, "Stratejik Eylem Planımız yürürlükte. Bunu da onunla birleştirerek, kaliteyi, niteliği arttırmaya yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bundan dolayı böyle bir kongrenin yapılmasını Sayın Bakanımız ve Sayın Müsteşarımız uygun gördüler." dedi. 
 
Kongreye 766 ilgili davet edildi
 
Mesleki ve teknik eğitimin temel sorun alanlarını tespit etmek, bu sorunlara çözüm bulmak amacıyla mesleki ve teknik eğitimin güncel sorunları ve geleceğiyle ilgili fikir alışverişinde bulunmak, belirlenen konulardaki bilimsel çalışmaları paylaşmak için "Eğitimden Üretime Sektörle İş Birliğine" temasıyla düzenlenen kongre, 24-25 Ekim tarihlerinde Antalya´da yapılacak. Kongreye toplam 766 ilgili davet edildi. 
 
Kongrede, Türkiye´nin 2023 vizyonu ve mesleki ve teknik eğitimi, mesleki eğitim-istihdam ilişkisi, mesleki rehberlik ve kariyer, mesleki ve teknik eğitimde eğiticilerin eğitimi, sendikalar gözüyle mesleki ve teknik eğitim, mesleki yeterlilikler, mesleki ve teknik eğitimde kalite çalışmaları ve uygulamaları, işletmelerde mesleki eğitim, ahilik ve değerler eğitimi, meslek yüksek okullarının temel sorunları ve çözüm önerileri, tematik okullar, özel mesleki ve teknik okulları ve teşvikler, mesleki yeterliliklerin belgelendirilmesi, mesleki ve teknik eğitimde proje uygulamaları, hayat boyu öğrenme, endüstri 4.0 ve uygulamaları ile basın gözüyle mesleki ve teknik eğitim konulu 16 oturum düzenlenecek.
 
 Akademisyen, iş veren ve işçi temsilcileri, ilgili sektör temsilcileri, gazeteci-yazar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, resmi ve özel okul temsilcileri ve yöneticileri, dernek, vakıf, esnaf ve sanatkarları temsilen 77 yetkili konuşmacı olarak katılacak.
Ulusal basında köşe yazarı, editör, TV programı yapımcısı ve muhabir gibi görevlerde çalışan 30 basın mensubu da kongre programını takip edecek.
 
2016 yılı başından itibaren akademisyenler ve ilgili tarafların bildiri sunmak üzere davet edildiği kongre bildirileri, Bilim Kurulu üyelerince değerlendirilip kongre kitapçığında veya panellerde sunulacak. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mobi. dek. Öğretmenliği 2016-10-12 16:42:30

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay hocam sizden ricamız mesleki öğretmenlerin alımı için gerekli adımların atılması.. atamalar bir, iki kişi ile olacak gibi değil. Ne olur sesimizi duyun artik. Saygılarımla

Avatar
Metal Öğretmeni 2016-10-12 18:24:38

Sayın Milli Eğitim Bakanım,Meb Müsteşarım,İnsan Kaynakları Genel Müdürüm ve Mesleki ve Teknik Eğitim Mûdürüm bizler Teknik öğretmenler olarak çok mağduruz. Ülkemiz sanayisinin gelişmesi adına yapılacak öğretmen atamalarında her teknik bransa en az 200 kontenjan verilmesini talep ediyoruz.

Avatar
Metal Öğretmeni 2016-10-12 18:30:58

Sayın Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürüm teknik ögretmenler olarak Ekim atamasında çok magdur edildik. Yapılacak olan öğretmen atamalarında Teknik Ögretmenlar olarak her Teknik bransa en az 200 kontenjan talep ediyoruz.

Avatar
Teknik Öğretmen 2016-10-12 18:36:59

Meslek Liseleri bu değeri hak etmiyor! Lütfen teknik öğretmenlerin atamalardaki mağduriyetine son verilsin. Her teknik branşa 200 atamayı çok görmeyin.

Avatar
Bote 2016-10-12 22:32:25

Biz ogretmenlerde katilabiliyor mu egitim kongeresine bi bilgi verebilir misiniz

Avatar
Teknik öğretmen 2016-10-12 23:55:41

Mesleki teknik okulların öğrenci sayıları gün geçtikçe azalmaktadır. Anadolu liselerinden mezun olup üniversite kazanamayan binlerce hiçbir işten anlamayan mesleği olmayan gençler yetişmektedir. Nitelikli eleman bulamayan küçük esnaf çırak kalfa bulmakta zorlanmaktadır.
Nitelikli iş gücü gün geçtikçe azalmaktadır. Bu sorunlara acil çareler gerekiyor. Bir zamanlar % 60 mesleki teknik okul hedefimiz vardı bu hedefe ne oldu acaba, rafa mı kalktı?