banner406
banner396
30 Aralık 2014 Salı 11:03
MEB’e Rehber Öğretmenliği Çağrısı!
 2013 yılında hizmet içi eğitim alarak özelde rehber öğretmenlik yapabilen Felsefe Grubu mezunları, kamu yararının gözetilmesini ve devlet okullarına atamalarının yapılmasını talep etmektedir. Doğu ve Güneydoğu’da birçok okulda rehber öğretmeni olmadığını ifade eden adaylar, MEB’e dilekçeyle başvuru yaptılar. Ayrıca Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’ya mektup yollayarak sıkıntılarını dile getirdiler.
MEB’E GÖNDERİLEN DİLEKÇE

T.C
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA
ANKARA

Öğretmen Yetiştirme Geliştirme Genel Müdürlüğünün 43501582/774.01/1697560 sayılı kararı ile 10/07/2013 tarihinde rehber öğretmen ihtiyacının karşılanmadığı için yan alan olarak pedagojik formasyonu olan sosyoloji ve felsefe mezunlarına 224 saat hizmet içi eğitim verilerek özel okullarda, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde rehber öğretmen olma hakkı tanındı. Bu hakkın kamu yararı gözetilerek kamu okullarında tanınmasını istiyorum. Özellikle Doğu ve Güneydoğunun alan mezunu rehber öğretmenlerin gitmediği gitmedikleri için bu bölgelerdeki çocuklar rehberlikten yönlendirmeden mahrum kalmaktadırlar bunun sonucunda çeşitli suçlara bulaşıp şiddete eğilimli olup madde kullanımına başlamaktadırlar yani vatana faydalı bireyler olması gerekirken zararlı bireyler olmaktadırlar. Bu durum biz sertifikalı rehber öğretmenleri derinden üzmekte olup ve bu duruma sessiz kalamayacağımızı belirtip, Özel okul,özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen rehber öğretmen olma hakkının kamu yararı gözetilerek kırsal kesimlerdeki kamu okullarında 2015 Şubat ayında yapılacak atamada tanınmasını talep ediyorum.29.12.2014

MİLLİ EĞİTİM BAKANI NABİ AVCI’YA GÖNDERİLEN MEKTUP


Sayın Bakanım,
Sertifikalı rehber öğretmenler olarak yaşadığımız bir soruna değinmek istiyoruz. Bilindiği gibi Doğu ve Güneydoğunun birçok kırsal bölge okulunda rehber öğretmen bulunmamaktadır. Bu bölgelerde Rehber öğretmenlerin bulunmamasından genç kardeşlerimiz, çocuklarımız yetenek, ilgi ve ihtiyaçları çerçevesinde gerekli yönlendirmeden mahrum kalmışlardır. Bu yüzden bu genç kardeşlerimiz ya illegal suça bulaşmakta ya da çeşitli madde kullanımına başlayıp okulu bırakmaktadırlar. Bu durum biz sertifikalı rehber öğretmenlerini derinden üzmektedir. Bizler her zaman olduğu gibi şimdi de devletimizin menfaatini kendi menfaatimizden daha üstün gördük ve önemsedik. Her zaman kamu yararını gözettik. Bu yüzden biz sertifikalı rehber öğretmenler, Doğu ve Güneydoğunun rehber öğretmenden mahrum en ücra köylerine gitmeye hazırız. Biz o bölgelerdeki kardeşlerimizin, çocuklarımızın vatana zararlı bireyler olması yerine faydalı bireyler olmasını istiyoruz. Bu bölgelerdeki kardeşlerimizin illegal suçlara bulaşmasını istemiyoruz. Biz madde kullanımına sessiz kalamayız.
Sayın Bakanım,
Bilindiği üzere son zamanlarda bölgenin sokaklarında şiddete eğilimli çocuklar görmekteyiz. Bizler bu duruma sessiz kalamayacağımız gibi bu durumu tersine rahatlıkla çevirebiliriz. Bu çocukları şiddetten uzaklaştırıp yeteneklerinin keşfetmelerini sağlayıp bu vatana doktor, avukat, mühendis, öğretmen, savcı, hâkim vb. gibi faydalı meslekler edinmelerini sağlayabiliriz. Bizler aldığımız sertifika ile hem özel okullarda hem de özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde deneyim kazandık. Bu görevi çok iyi bir şekilde yapmaktayız. Dersanelerde yıllarca deneyim kazandık. Bize rehberlik sertifikası ile özel okullarda, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen rehber öğretmen olma hakkının kamu yararı gözetilerek devlet okullarında da verilmesini istiyoruz.
Eğitimin temel amacı vatana faydalı bireyler yetiştirmektir. Biz sertifikalı rehber öğretmenler olarak vatanımıza faydalı bireyler yetiştirmeye hazırız.
Sayın Bakanım,

Biz sertifikalı rehber öğretmenler daha önce 2004- 2005- 2011 yıllarında kamu yararı gözetilerek yapılan yan alan rehber öğretmen atamasının 2015 Şubat ayında da yapılmasını istiyoruz. Kamu yararı gözetilerek alan mezunu rehber öğretmen kardeşlerimizin gitmeye üşendiği ve tenezzül etmediği DOĞU VE GÜNEYDOĞU’nun kırsal kesimlerine sertifikalı rehber öğretmenlerinin değerlendirilmesini istiyoruz.
Saygılarımızla
Atama Bekleyen Sertifikalı Rehber Öğretmenler Adına
gazetekamu
Son Güncelleme: 30.12.2014 11:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zehra gürbudak 2014-12-30 19:28:38

o zaman rehber öğretmenliği bölümünü neden açtılar.