banner406
banner420
28 Şubat 2016 Pazar 22:27
Meslek liseli sayısında hedef yüzde 50
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, ülke genelindeki 3 bin 290 mesleki ve teknik eğitim okulunda yaklaşık 1 milyon 740 bin öğrencinin okuduğunu, 130 binin üzerinde öğretmenin görev yaptığını belirtti. Bu liselerin alanlarını sektör iş birliğiyle belirlediklerini dile getiren Gülay, mesleki eğitimde 2014-2018 yıllarını kapsayan Stratejik Eylem Planı'nın bitmesine 3 yıl kaldığını söyledi. Son dönemde 'mesleki eğitimde sessiz devrim' yapıldığını belirten Gülay, eylem planı çerçevesinde 22 okul türünün 3'e indirildiğini, bu sayede her meslek lisesinde o bölgeye has bölümlerin açılabildiğini dile getirdi.

MESLEKİ EĞİTİMİN BÜTÇESİ 11 KAT ARTTI

Gülay, bu yıl bakanlık bütçesinden genel müdürlüklerine ayrılan rakamın, 2002 ile kıyaslandığında 11 kat artırılarak 8 milyar 700 milyon liraya çıkarıldığını, bunun mesleki ve teknik eğitime verilen önemi ortaya koyduğunu vurguladı. Ayrıca mesleki eğitimin gelişimi için 15 bin öğretmen ve 3 bin 290 okul müdürüne hizmet içi eğitim verildiğini belirtti.

Meslek liselerinden yılda 320 bin öğrencinin mezun olduğu, bunların yüzde 25'inin sınavsız geçişle meslek yüksekokullarını, yüzde 25'inin açık öğretimi, yüzde 4'ünün de lisans eğitimi veren üniversiteleri tercih ettiğini bildiren Gülay, Meslek lisesi mezunlarının okudukları alanda istihdam edilmesi gerektiğini belirterek, "Sektörün beklentileri konusunda bakanımızın talimatıyla iki ekip oluşturduk. Bu ekipler çalışma yapıyor ve ilgili yerlerle bunları paylaşıyor" diye konuştu.

OSB'LER DIŞINDAKİ ÖZEL MESLEK LİSELERİNE DE TEŞVİK

Devletin, Organize Sanayi Bölgelerindeki (OSB) özel meslek liselerinde okuyanlar için öğrenci başına okullara yaklaşık 6 bin lira ödeme yaptığını dile getiren Gülay, bu kapsamda, bu yıl 87 milyon lira ödeme yapılacağını ifade etti. OSB'lerdeki 23 özel meslek lisesinde yaklaşık 16 bin öğrencinin eğitim aldığınu söyleyen Gülay, bu bölgeler dışında yapılacak özel meslek liselerine de teşvik verilmesi için çalışmaların başlatılacağını belirtti.

Gülay, "Herhangi bir beldede, yerleşim yerinde bir kişi, kurum, kuruluş, bir özel meslek lisesi yaptığında onlar da aynı teşvikten yararlanacak. OSB'lerdeki devlet okullarımızın sayısı da 34'e çıktı ve 19 binin üzerinde öğrencisi var. Bu okullarımızı yaygınlaştıracağız, illerimize, valiliklerimize yazılı talimat da gönderdik" bilgisini verdi.

MESLEK LİSESİ KAYITLARINDA 4 YILDA YÜZDE 40 ARTIŞ

Mesleki eğitimdeki öğrenci sayısının giderek arttığını belirten Gülay, "Bu yıl 9'uncu sınıflarda 585 bin 879 öğrencimiz var. 4 sene evvel 9'uncu sınıflarda 374 bin öğrencimiz vardı. Demek ki yüzde 40 öğrenci artışı var. O halde meslek lisesine giden öğrenci tercihlerinde çok sorun yaşamıyoruz. Her şeyi çok üniversiteye odaklamamız gerekir" ifadelerini kullandı.

Almanya'nın nüfusunun 82 milyon, Türkiye'nin ise 78 milyon olduğuna işaret eden Gülay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Neredeyse birbirine denk. Almanya'da 0-24 yaş genç nüfus yüzde 23, bizde yüzde 42. Çok genç bir nüfusumuz var. Almanya'da genç nüfus oranı yüzde 23, üniversite sayısı 298. Bizim üniversite sayımız 193. Oradan yüzde 30 daha az. Almanya'da meslek lisesi öğrencisi sayısı 8,4 milyon, ülkemizde 1,7 milyon, bu kadar genç nüfusa rağmen. Almanya'da üniversite öğrencisi 2,4 milyon, bizde 5,5 milyon. Almanya'da işsizlik yüzde 6, bizde yüzde 11. Tablo bu. Demek ki Almanya'da sektörün verdiği ücret, çalışma ortamları, yönlendirme, çocukları lisans eğitiminden, ön lisans eğitimden daha ziyade meslek lisesini bitirdikten sonra sektörle buluşturmuş, istihdam etmiş."

Mesleki eğitimde kalitenin artırıldığını, sektörün meslek lisesi mezunlarına kapısını açmasının, verdiği ücrette tatmin edici olmasının önemine işaret eden Gülay, 8'inci ve 9'uncu sınıftaki öğrencilerin velilerinin, kendi bölgelerindeki mesleki ve teknik eğitim okullarını görmeleri ve tanımalarını istediklerini söyledi. Bununla birlikte, sektörden çok büyük destek beklediklerini belirten Gülay, işbirliği protokolleri ile öğrencilerin, öğretmenlerin eğitiminden okuldaki donatımına, öğrencilerin stajından istihdamına kadar birçok konuda sektörün desteğini beklediklerini ifade etti.

Meslek liselerine giden öğrenci sayısı ile ilgili olarak Gülay, "Stratejik Eylem Planı'nda, mesleki eğitime giden öğrenci sayımızı artırma hedefi vardı. 2013-2014 eğitim öğretim döneminde bu rakam yüzde 43'lerdeydi, hedefimiz ise yüzde 50 idi. Şu anda brütte yüzde 48,99'a ulaştık. 3 yıl içinde genel ortaöğretime giden öğrenci ile meslek lisesine giden öğrenci sayımız yüzde 50-yüzde 50 bandında birleşecek. Yani hedefe çok yaklaştık" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.