banner374
23 Ekim 2015 Cuma 10:07
‘Muaf’lara ayrımcılık riski var
 Raporun ‘İnanç Özgürlüğü ve Eğitim Hakkı’ başlığındaki diğer tespitlerden bazıları şöyle:
- Alevi, Ateist, Agnostik ailelerin çocukları veya bunlara inanan öğrenciler DKAB dersine girmek zorunda kalıyor.

- Muafiyet isterken dinin, inancın açıklanmak zorunda olması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile uyumlu değil. Muaf öğrencilere alternatif ders sunulmuyor. Karnede “muaf” yazması, ayrımcılığa uğrama riski yaratıyor.

- Alevi ebeveynlerin açtığı davada AİHM, Türkiye’deki eğitim sisteminin dini eğitim öğretim alanında devletin inançlara saygı gösterme konusunda hâlâ yetersiz olduğunu tespit etti.

- TEOG sınavlarında DKAB derslerinden muaf öğrenciler dezavantajlı duruma düşebiliyor.

- Ortaöğretimde başörtüsünün serbest olması, kimi okullarda mescit ve abdest alanları oluşturulmasıyla, okulda çoğulculuk yeniden değerlendirilmesi gereken ivedi konu olarak karşımıza çıktı.


RAPORDAN BİRKAÇ ÇÖZÜM ÖNERİSİ


- MEB, seçmeli din derslerinin içerik ve uygulamasını insan hakları standartlarıyla uyumlu yapmalı, etkin izleme yürütmeli.

- DKAB dersindeki anayasal zorunluluk kaldırılmalı. Ya dinler hakkında nesnel, tarafsız niteliğe kavuşturulmalı ya da insan hakları standartlarıyla uyumlu muafiyet mekanizması oluşturulmalı.

- MEB, acilen TEOG sınavının DKAB dersinden muaf öğrenciler için yarattığı eşitsizliği gidermeli.

- Okullar her inançtan ve inançsız öğrenci, öğretmenin kimliği nedeniyle ayrımcılığa, hoşgörüsüzlüğe uğramayacağı alanlar olmalı. Kamu görevlileri ötekileştirici, dışlayıcı söylemden kaçınmalı.

Hürriyet
banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol