banner406
banner396
18 Ağustos 2015 Salı 11:03
Neden felsefe?
 Sözün bittiği yerde… Onun için biz diyoruz ki bütün bu sorunlarla ilgili iyi bir felsefe eğitimi yol gösterici olacaktır. İnsanların sorun çözmede başarılı olmasını sağlayacaktır” diye konuştu.
Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi bünyesinde felsefe eğitimleri de veriliyor.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu, insanı, hayatı ve evreni anlamanın felsefe ile mümkün olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Felsefede insanı, evreni, hayatı anlamaktır esas. Bu yönde fikri entelektüel tefekkür faaliyetinde bulunur felsefeci filozof. Biz de öğrencilerimizin soru sorma, sorgulama, merak, ilgi, araştırma, okuma gibi birtakım özellikleri varsa felsefe okumaları, felsefe eğitime dâhil olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Burada konularla ilgili en derin olan bir bilgiye ulaşma vardır. Hangi konu olursa olsun bu. Bilim olur, sanat olur, hayat olur, evren olur vs. Bu konularda bizim felsefe eğitimimizin içerisinde yine uygulamaya önem vermekteyiz.”

Üsküdar Üniversitesi’ndeki felsefe eğitiminin bazı derslerle farklılaştığını belirten Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu, “Bizim felsefi danışmanlık, nörofelsefe dersi, zihin felsefesi dersi, uygulamalı etik dersimiz var. Biz bu derslerle aslında felsefeyi dünya sorunları karşısında çözüm üreten bir araç durumunda da düşünüyoruz. Yani teorik bilginin, öğrenilenin, yapılan okumaların, sorgulamaların, yani bütün öğrenilenin bugünkü insanın sorunlarına da çözüm üretmede kullanılabilir olduğunu düşünüyoruz. Bunun için bunu uygulamalı alanı olarak etik olarak, yine uygulamalı alanı olarak felsefi danışmanlığı önemsemekteyiz. Programımızı buna göre düzenledik. Felsefe sadece birtakım kavramlarla uğraşma, onları çözümlemeden ibaret değildir. Felsefe insanın yaşamına, direkt hayatına yansır. Onun için diyoruz ya dünyanın sorunları karşısında felsefe. Yani sorun çözücü. “

Felsefe eğitimi yol gösterici olacaktır

İnsanın düşünen, üreten, çözüm bulmaya çalışan bir varlık olduğunu belirten Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu, “İşte felsefe de aklın en derin kaynağı olarak burada belki en iyi, en kabul edilebilir çözümü üretmeye aracı durumunda bir disiplin olarak görülmelidir. Felsefe, başkalarını tanımayı, başkalarıyla daha iyi empati kurabilmeyi, başkasının var olma hakkını kavramayı, ona saygı duymayı öğretiyor. Yine insanın öfke yönetiminden tutun da, insanın diğer insanlarla olan ilişkisinde nasıl davranması gerektiği ile ilgili, işte o şiddeti, kabalığı reddeden bir misyona sahip. Çünkü biliyoruz ki günümüzün en temel problemlerinden biri şiddet. Şiddet nerede başlıyor? Sözün bittiği yerde… Onun için biz diyoruz ki bütün bu sorunlarla ilgili iyi bir felsefe eğitimi yol gösterici olacaktır. İnsanların sorun çözmede başarılı olmasını sağlayacaktır.” diye konuştu.
Son Güncelleme: 18.08.2015 11:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şeyda 2015-08-18 18:06:47

Bunlarin gercekleşmesi için Felsefe seçmeli ders değil zorunlu ders olmalıdır...

Avatar
füsun aydın 2015-08-18 18:11:00

keşke türk eğitim sisteminde felsefe derslerine de önem verilse.derslerimiz seçmeli yapılıyor yüksek puanlarla(80-85) atanamıyoruz.artık ülkemizde de felsefeye eğitimine önem verilmesini felsefenin daha alt kademelerden başlamasını istiyoruz.

Avatar
Nil 2015-08-18 21:05:27

Çünkü felsefeye karşı önyargıyı kırmamız gerek, korkulan bir alan olmaktan çıkarmamız gerek. Felsefeyi salt ateizmle bağdaştıran zihniyeti söküp atmamız gerek. Felsefesinin hayata pencereler açtığını, düşünmeyi düşünmek olduğunu anlatabilmemiz gerek

Avatar
Filozof 2015-08-18 16:47:43

Kaleminize sağlık,cok güzel yazı .

Avatar
Ayşe Kale 2015-08-18 17:02:01

adnan hocamız çok iyi açıklamış

Avatar
FELSEFECİ 2015-08-18 15:27:21

felsefe grubu öğretmenlerine hak ettiği kontenjan sayısı verilmelidir ve derslerimiz zorunlu olarak okutulmalıdır.lys'de 24 tane soru çıkıyor bölümümüzden.nasıl olur sda seçmeli okutulur?

Avatar
gönül 2015-08-18 15:34:32

Sınavda sorumlu tutulan derslerin okullarda zorunlu olmaması ne yaman bir çelişki kaldı ki bir coğrafya dersinin haftalık ders saatinden daha fazla olmasına rağmen alımlar bir coğrafya bölümünden kat be kat daha aşağıda. Bin kişi ya bin kişi çok mu? Sizin için çok küçük bir rkam ama biz felsefeciler için inanılmaz. Birçok bölüm için kçümsenecek bir rakam ama biz felsefeler için muazzam. Bini bize verin bizden size bir ömür dua gelsin. Saygılar...

Avatar
Aslı KUŞKAPAN 2015-08-18 16:39:30

neden felsefe çünkü, yeni nesilin güdülmesini değil, düşünmesini istiyorum.doğru kararlar almasını istiyorum, kendini tanımasını, kendini ve insanları daha iyi anlamasını istiyorum, savunduğu düşüncenin doğruluğunu sorgulamasını istiyorum ve bunu yaparken insanlara saygı duymasını istiyorum, ben küçük filozoflar yetiştirmek istiyorum.