23 Mayıs 2019 Perşembe 16:03
Nöbetçi Rehber Öğretmenin Boş Derse Girme Durumu

Daire Başkanı Adnan Uçkun imzalı resmi yazıda ''Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği 10 Kasım 2017 tarih ve 30236 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğinin 34. maddesinin 1. fıkrasının ff bendinde ''Rehber öğretenler sınavlarda görev alabilir; belleticilik ve nöbet görevi yapar.'' maddesi ile ilgili tereddüte düşüldüğüne dair 27 Aralık 2017 tarihli ve E:22515859 sayılı yazınız ve ekleri Bakanlığınızca incelenmiştir. Rehberlik öğretmeni bağlı bulunduğu okul/kurumun tabi olduğu yönetmelikte belirtilen nöbetçi öğretmenin görevlerine ilişkin hükümler doğrultusunda nöbet görevi yapar. Günlük çalışma saatleri ve iş akışı eğitim-öğretim kurumunun özellik ve ihtiyaçlarına göre okul müdürlüğünce düzenlenir.

Diğer taraftan rehberlik ödetmeni ders vaatlerinde Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğinde yer alan görev ve sorumluluklarını yerine getirdiğinden dolayı boş derse girme görevi verilmez. Ancak rehber öğretmen gurup rehberliği faaliyetleriyle ilgili çalışma yapmak istemesi durumunda hoş dersi olan sınıfın dersine girebilir.

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğinin 39. maddesinde Belletici ve nöbetçi belletici öğretmen görevlendirilmesi 40. maddesinde Belletici veya nöbetçi belletici öğretmenin görev ve sorumlulukları belirlenmiştir. Nöbetçi Belleticilik görevi ilgili mevzuat hükümlerince yürütülmektedir. Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğinde belirtilen nöbet görevi okuldaki nöbet görevini ve pansiyon nöbetini de kapsamaktadır. Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğinde geçen nöbet ve belleticilik görevinin bu hükümler doğrultusunda yürütüleceği mütalaa edilmektedir. İş ve işlemlerin bu doğrultuda yürütülmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.'' denilmiştir. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.