banner374
25 Ağustos 2015 Salı 10:06
ODTÜ, 2015’in Yeşil Beyin Finalistlerini belirledi!
 ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek üzere lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışması’nın finalistleri belirlendi.
31 FARKLI ÜLKEDEN 254 PROJE

Fransa’dan Çin’e Ruanda’dan Vietnam’a kadar bu yıl 31 farklı ülkeden 254 proje katıldığı “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışması’na katılan ülkeler arasında Avusturalya, Makedonya, Mısır, Bahreyn, Tayland, Kenya, Malezya, Endonezya, İngiltere, Ruanda, Özbekistan, Pakistan, Hollanda da bulunuyor. Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen yarışmanın üniversite kategorisinde 66, lise kategorisinde 188 proje yarıştı.

ÖDÜLLER 10 EKİM’DE SAHİPLERİNİ BULACAK

Yarışmanın ödül sahipleri, finale kalan beş takımın projelerini 8 Ekim’de ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda uluslararası jüri önünde yapacakları sunumun ardından ilan edilecek. 9 Ekim’de yapılacak yeni akademik yıl açılışında ödülleri verilecek yarışmada, ilk üçe giren takımı oluşturan üniversite öğrencileri bireysel olarak ödüllendirilecek. Birinci olan takımın üyeleri 1.000’er Euro, ikinci takımın üyeleri 750’şer Euro, üçüncü takımın üyeleri ise 500’er Euro ile ödüllendirilirken, tüm finalistleri bir de KKTC gezisi bekliyor. Lise öğrencilerine yönelik uluslararası Yılın Genç Yeşil Beyni Yarışması’nda ise iki lise öğrencisinden oluşan takımlardan birinci olan takım 1.000 Euro, ikinci 750 Euro, üçüncü 500 Euro ve KKTC gezisi ile ödüllendirilecek.

İŞTE FİNALİSTLER VE PROJELER…

Yarışmanın Liselere yönelik “Yılın Genç Yeşil Beyni” kategorisinde Bursa Gemlik Hisar Anadolu Lisesi’nden Ali Karasöğüt ve Ömer Can Çolak “Karıştırıcıdan ve Isıl İşlemden Geçirilmiş Pirinanın, Buğday ve Yeşil Mercimek Tohumlarının Çimlenme Süresini Azaltıcı ve Uzamasını Hızlandırıcı Etkilerinin Araştırılması”, Ordu Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi’nden Esra Avcı ve Yağmur Bircan, “Yerel Tohumlara Doğal Koruma: Propolisle Kaplama”, Siirt Türk Telekom Fen Lisesi’nden Şirin Erbek ve Zeynep Esmeray, “Kaya kınasının Antibakteriyel-Antioksidan Etkinliği ve Bitki Gelişimi Üzerine Etkileri”, Eskişehir Emine Emir Şahbaz Bilim ve Sanat Merkezi’nden Emre Palaz ve Zeki Özkaya, “Gümüş Kaplı Mandalina, Limon ve Portakal Kabuklarından ve Atık Sepiolit Talaşı Kullanarak Antibakteriyel ve Ağır Metalleri Absorbe Eden Su Filtresi”, İstanbul Özel Bahçeşehir Anadolu Lisesi’nden Mustafa Berk Turgut ve Mesut Çalışkan, “Baraj Tabanı Toprak Temizleme Sistemi” başlıklı projeleri ile finale kaldılar.

Üniversite öğrencilerine yönelik “Yılın Yeşil Beyni” kategorisinde Hindistan JK Lakshmipat Üniversitesi’nden Arsalan Obaidi ve Gaurav Suthar, “Frensel Merceklerini Kullanarak Atık Su Arıtımı ve Atık Sulardan Küçük Çaplı Elektrik Üretimi”, Hollanda Rotterdam Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Bölümü’nden S.V. Wijk ve C.M.A Lammers, “Manyetik Soğutma ile Hava Arındırma”, Endonezya Bogor Tarım Üniversitesi’nden Opal Priya Wening ve Dwi Darmawan, “Motorlu Araçlar Egzost Gazının Çevre Dostu Kullanımı Kitosan ve Zeolit Emici Maddeleri”, Hindistan Matunga Kimyasal Teknoloji Enstitüsü’nden Amita Dhadphale ve Pratik Bhishma, “Eko-pedler: Biyobozunur Emiciler”, Bangladeş Dhaka Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nden Naziza Akhter Alam ve Musharrat Rahman Chandrika, “Floresan Ampullerinin Conan Yoluyla Geri Dönüştürülmesi” başlıklı projeleri ile finale kaldılar.

ÖZEL ÖDÜLLER DE SAHİPLERİNİ BULDU

Yarışma kapsamında bazı projeler de özel ödüle layık görülürken, katılımcıların özel ödül sertifikaları öğrenim gördükleri okullara gönderildi.

Yarışmanın liselere yönelik kategorisinde Muğla Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi’nden Mualla Elif Engin ve Melisa Kuş, “Güneş Barajı”, Hindistan St. Paul’s School’dan Juhi Vijay ve Himanshi Chawla, “Belediyelerin Katı Atık Yönetimine Yemek Yakıtı ve Biyolojik Gübreler için Anaerob Çürüme Yoluyla Çevre Dostu Yaklaşım”, Özel İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi’nden Gizem Tort ve Çağlayan Bianca Braggiotti, “Geri Dönüşümle Orman Yaratılabilir mi?”, Giresun Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Oğuzhan Akkaya ve Şeyma Nur Dikilitaş, “Kılçıklar Gübre Olsun, Çevremiz Temiz Olsun”, Konya Selçuklu Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Fatma Betül Özdemir ve Ahmet Ataşoğlu, “Ötrofikasyona Sebep Olan (Azot, Amonyatk, Fosfat Maddeleri Su Mercimeği)nin Arıtıcı Özelliğini Kullanarak Ötrofikasyonun Önüne Geçmek, İzmir Özel Ege Lisesi’nden Berkay Çuhadar ve Kerim Eraslan, “Titanyum Dioksit Destekli Ispanak ve Mor Lahana Klorofilleri ile Hassaslaştırılmış Güneş Pillerinin Görünür ve UV Işıkta Performansı”, Pakistan Lahore Grammar School 55’ten Sharmeen Azeem ve Nimra Noor “Rezervuar Çökelleşmesi”, Hindistan Quantum School’dan G. Hyndavi ve V. Mahalakshmi, “Soğuk Beton Binalar-Klimasız”, İstanbul Hisar Eğitim Vakfı Özel Anadolu Lisesi’nden Alper Aksoy ve Kaan Gümrah, “Disprozyum Metalinin Geri Dönüşümü”, KKTC Yakın Doğu Koleji’nden İzel Dayıoğlu ve Egemen Ertugan “Sürdürülebilir Çevre İçin Yeşil Soğutma”, Güney Kore, Kore Minjok Liderlik Akademisi’nden KangSan Kim ve JungEun Park “Kompakt Jeneratörün Atmosferik Elektriği ve Halbach Sıralı Mıknatısı Uygulamalı Elektromekanik Pili Kullanılışlı Hale Getirmesi” başlıklı projeleri ile özel ödülün sahibi oldular.

Yarışmanın üniversitelere yönelik kategorisinde ise Endonezya Padjadjaran Üniversitesi’nden Fikri Noor Azy ve Fikri Abdullah, “Su yönetiminin Etkili Olması İçin Yeni Yapay Akifer Konsepti”, Bangladeş Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi’nden Imran Khan ve Fahmin Rahman “Termoelektrik Fırın: Elektrik Üretimi İçin ‘EkoFırın’”, İran Rab-rashid Yüksek Öğretim Enstitüsü’nden Amir Shakeri Fard ve Sevda Shakeri Fard, “Enerji Tüketimi Yönetimi İçin En Üst Düzey Etkiye Sahip Gaz Tüpleri Yaratmak Amaçlı Yenilikçi Metot”, Claude Bernard Lyon 1 Üniversitesi’nden Anass Bouchnita ve Mohamed Amine Benchaib “Güneş Pili Hücrelerinin Isısı Üzerinde Rüzgar Etkisi ile Zorlamalı Isı Yayınımını Kullanarak Çift Eksenli Güneş Pili İzlemesi İçin Optimizasyon Algoritması” Japonya Hokkaido Üniversitesi’nden Lucy Lahrita ve Tonni Agustiono, “Mikrobik Yakıt Hücreleri: Yerinde Elektrik Üretimi ve Mikroplu Atık Sularını Aynı Anda İyileştirebilmek için Özgün Bir Yol”, Endonezya Bandung Teknoloji Enstitüsü’nden Adi Theodosius Sembiring ve Joshua Darryl “Ekvator’daki Ülkeler İçin Yeni Nesil Güneş Fırınlarına Uygun Isıl Depoloma Amacıyla Faz Değiştirici Malzeme Kullanma” başlıklı projeleri ile özel ödül kazandılar.
banner182
Son Güncelleme: 25.08.2015 10:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol