banner406
banner396
05 Nisan 2015 Pazar 09:15
Öğrencilerinizin Düzenli Olmaları İçin Ne Yapıyorsunuz?
 Bir öğrencinin organize olabilmesindeki yetenek, işlerini, çalışmalarını düzenli ve derli toplu tutması onun öz disiplinli olması ile alakalı bir durumdur. Eğer bir öğrenci yeterli ölçüde not tutamıyorsa (Bu geleneksel de olabilir, dijital formatta not tutma da olabilir.) ve düzenli olmayı başaramıyorsa bu noktada öğretmene onu olumlu geri dönütlerle öğrencilere yön verme noktasında büyük görev düşüyor.

Benim için yeterli tutulamayan notlar ya da hiç tutulmayan, düzensiz dosyalar öğrencilerde odaklanma sorununu işaret ediyor ve bu öğrenciler, göstermek istedikleri çabayı tam anlamıyla sunamıyorlar.

Tüm bu sebeplerle öğrencilerinize daha iyi organize olabilmeleri konusunda birkaç yol göstermenin etkili olacağı düşüncesindeyiz:

 1. İlk günden başlayın.

Öğrencileriniz dönemin ilk başından defter, dosya, kalem getirmeleri alışkanlıklarını benimsemeleri için onları cesaretlendirin. Bu sürece düzenli başlarlarsa sonraki zamanlarda nasıl daha rahat edeceklerini, karşılaşacakları sınavlarda nasıl daha iyi performans sergileyebileceklerini belirtmek ve benimsetmek, onlar için iyi güdüleyiciler olacaktır.

 1. İyi birer örnek bulmalarına yardımcı olun.

Öğrencilerinize, eğer varsa daha önceden tutulmuş bir dosya örneği gösterin ki onlardan ne beklediğinizi daha net anlasınlar. Hem böylelikle onlara ilham da vermiş olursunuz. Şunu aklınızdan çıkarmayın ki iyi organize olan öğrenciler her zaman daha iyi öğrenir ve akademik bazda daha başarılı olurlar.

 1. Rutin kontroller yapın.

Her sınıfta bir ya da iki öğrenciyi dosyaları ve defterleri toplayıp kontrol için size getirmeleri için belirleyin. Bu yöntemle hiç kimseyi rencide etmez tam aksine onlara iyi alışkanlıklar aşılamada önemli bir adım atmış olursunuz.

111

 1. Organize olabilmeyi değerlendirmenizin bir parçası haline getirin.

Belli aralıklarla yapacağınız değerlendirme ve kontrollerle öğrencileri sadece akademikbaşarıya yönelik değerlendirmiş olmaz, onların düzen ve tertiplerini de değerlendirmiş olursunuz. Onlara defter tuttukları, düzenli dosyalara sahip oldukları için de not vermek bu alışkanlığa sahip olmalarında devamlılığın sağlanmasına yardımcı olacaktır.

 1. Sizi örnek alsınlar.

Sizin kendi ders planınız, dosyalarınız da onlar için iyi bir örnek teşkil eder. Sizin nasıl düzenli ve titiz olduğunuzu görmek onlara ilham verir. Unutmayın onlar sürekli sizi izliyor ve önemsiyor.

 1. Dostluk sistemi oluşturun.

Öğretmenden farklı bir kimseye, mesela bir arkadaşına, hesap verme sorumluluğunda olmak öğrencinin sorumluluk bilincini bir kat daha arttıracaktır. Bu sebeple öğrencileri birbirlerinden sorumlu olacak şekilde organize etmeye özen gösterin. Bunun etkili bir yöntem olduğu göreceksiniz.

 1. Rutinler geliştirin.

Öğrencilerinizin her gün şu rutinleri takip ettiklerinden emin olun:

 • Eğer herhangi bir şey tahtaya yazılıyorsa bunlar deftere de geçirilecek.
 • Eğer öğretmen tarafından bir kâğıt dağıtılıyorsa öğrenciler isimlerini ve tarihini yazarak onu dosyalayacaklar.
 • Eğer ödev veriliyorsa, detayları yazılarak, teslim tarihi not alınır.
 • Dosyalarda bölümler ayrı ayrı tutulabilir. Örneğin yazılılar bölümü, okuma parçaları bölümü, yazma bölümü vs.

 

 1. İyi alışkanlıklar edinmeleri için teşvik edici olun.

Düzenli, titiz, temiz defter ve dosyalar tutan öğrencileri ödüllendirmekte kendinizi geri planda tutmayın. Hangi teşvik edici ödüllerin daha çok işe yaradığını önceden belirleyin. İşletmek istediğiniz sürecin ne kadar hız kazandığını göreceksiniz.

112

 1. Cezalar kullanın ama dikkatli olun.

Düzenli ve temiz olmak zor kazanılan bir alışkanlık; hele bu çağda bu alışkanlığı kazanmak özellikle zor ve zaman alıcı. Bu bazılarımıza ters ve konumuzla ilgisiz gelebilir. Saygı duymalıyız.

Cezalandırmaktan, bağırmaktan çok bir şeylerden mahrum bırakmak daha etkili olabilir ama bu konuda dikkatli olmalıyız. Ceza sistemimiz öğrenciyi bizden ve görevlerinden soğutmamalı aksine teşvik etmeli.

 1. Kontrol listeleri ve kopyalarını oluşturun.

Dönem boyunca öğrencilerinizin tüm bilgilerinin, dosyalarının kopyalarının olduğu bir kontrol listesi oluşturun. Hepimiz insanız ve bir şeyler kaybolabilir. Kopya saklamak bu yüzden çok önemlidir.

Öğrencileriniz, uygulamak istediğiniz sistem üzerine sizinle tartışacak, teknoloji çağında neden not tutmak zorunda olduklarını sorgulayacaktır. Bu tartışmalara girmekten kaçının ve onlara net bir şekilde kurallarınızı anlatın ve onları uygulayın. Teknoloji ne yenilik getirirse getirsin her zaman için düzenli defter ve dosyalar ayrı bir öneme sahiptir.

Alıntı: ikincidort.com
Kaynak
http://busyteacher.org/22182-rank-and-file-how-to-help-esl-students-stay.html

Son Güncelleme: 05.04.2015 09:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yazıyı yazan derse girdi mi hiç 2015-04-05 20:55:11

bu yazıyı yazan arkadaş derse hiç girmemiş belli. Çocuk ödev ders hiçbirşey yapmıyor. Defter kitap getirmiyor. Yazmıyor. Ağzında sakız sınıfta ayakta geziyor. Öğretmne ise çaresiz dayak atsa 2000 tl cezası var , bağırsa ertesi gün veli okulda çocuğumun pisikolojisi bozuldu diye. Sınftan atsan müdür tepende.