banner374
31 Ekim 2014 Cuma 10:56
Öğrenciyi Övmek Başarıyı Düşürüyor
 Öğrencilerin motivasyonunu yükseltmek için yapılan abartılı övgüler öğrencide ters etki yaratıyor. Öğrencinin başarısını düşürüyor.

Eğitim vakfı olan Sutton Trust için yapılan araştırmada öğretmenin sınıfta kullandığı stratejilerin büyük bir kısmı ne yazık ki işe yaramıyor. Abartılı övgü ise başarıyı düşürüyor.

Durham Üniversitesi'nden profesör Robert Coe tarafından yapılan, "What Makes Great Teaching" başlıklı araştırma çerçevesinde, sınıfta neyin işe yaradığına ilişkin olarak yapılan 200'den fazla çalışmadan yararlanıldığı belirtildi.

-Öğretim mitleri-

Araştırma, öğretmenlerin beklenenden daha az başarı gösteren öğrencileri överek, üzerlerinde negatif bir etki bırakabileceklerini gösterdi.

Başarısızlığın sempatiyle karşılanması halinde öğrencilerin bu durumu, beklenenden az başarı göstermeyi, onaylanmakla bağdaştırabilecekleri uyarısında bulunuldu. Öte yandan, "öfkeyle karşılanan" öğrencilerin, başarısızlıkla ilgili olumlu bir ilişkilendirme yapmadıkları kaydedildi.

Yine araştırmada, öğrencileri yeteneklerine göre farklı sıralara yerleştirmenin, "öğrenme sonucu açısından çok az bir fark yarattığı" gözlendi.

Araştırma, öğrencilerin başarısını artırmakla bağlantılı iki temel faktörün, "öğretim kalitesi" ve "öğretmenin konuya hakimiyeti" olduğunu ortaya koydu.
banner182
Son Güncelleme: 31.10.2014 11:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol