banner406
banner420
14 Mart 2016 Pazartesi 15:16
Öğretim elemanı alım şartları değişti

Üniversitelerin; Öğretim Görevlisi, Okutman, Araştırma Görevlisi, Uzman, Çevirici ve Eğitim-Öğretim planlamacısı unvanlı öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılacak atamalarda uygulanacak merkezi sınav ile giriş sınavlarına ilişkin usul ve esaslarda değişiklik yapıldı.

BUGÜN YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER ŞÖYLE:
-“Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” şeklinde olan Yönetmeliğin adı “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”olarak değiştirildi. Yönetmeliğin kapsam maddesi yeniden düzenlendi.

1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun kapsamında ilk defa bu Yönetmelik kapsamındaki kadrolara yapılacak atamalarda,
Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği hükümlerine göre uzmanlık eğitimi almaya hak kazananların araştırma görevlisi kadrolarına atanmalarında,

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 50/1/d kapsamında bir devlet yükseköğretim kurumunda görev yapmakta olan araştırma görevlilerinin aynı yükseköğretim kurumunda 2547 sayılı Kanunun 33 üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamındaki araştırma görevlisi kadrolarına atanmalarında,
YÖK akademik arama sistemi açıklandı!

UZMAN KADROLARI ATAMALARI
Yönetmelik kapsamındaki kadrolarda istihdam edilenlerin görev süresi uzatımı mahiyetindeki yeniden atanmalarında ve yabancı uyruklu öğretim elemanlarının sözleşmeli olarak çalıştırılmalarında bu Yönetmelik hükümleri uygulanmayacak.

OKUTMAN VE ÇEVİRMEN ALIMLARINDA SÖZLÜ SINAV
-Yabancı dil okutmanı ve çevirici kadroları için sözlü sınav; diğer kadrolar için yazılı sınav; yabancı dille eğitim-öğretim yapılan programlardaki öğretim görevlisi kadroları için sözlü sınav ve sözlü sınav sonucu başarılı olanlar için senato kararı olması halinde yazılı sınavı şeklinde olmak üzere jüri tarafından giriş sınavı yapılacak.

-Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda aranacak genel ve özel şartlar yeniden belirlendi.
-Açılan sınavlara müracaat edenler hakkında ön değerlendirmenin nasıl yapılacağı yeniden belirlendi.

GİRİŞ SINAVLARI DEĞİŞTİRİLDİ
-Giriş sınavlarının yapılış şekline ilişkin hususlar yeniden düzenlendi.
-Giriş sınavlarında başarılı sayılmak için gerekli olan puanın nasıl hesaplanacağı hususu yeniden düzenlendi.
-Yapılacak giriş sınavları sonucunda, ilan edilen kadro sayısı kadar yedek aday da ilan edilecek.
-Giriş sınavlarından ve yabancı dil şartından muaf olacaklara ilişkin hususlar yeniden belirlendi.
-Bugünden önce ilan eden, öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına atamalarda önceki Yönetmelik hükümleri uygulanacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.