banner406
banner396
17 Nisan 2015 Cuma 00:36
Öğretmene Rotasyon Resmi Gazetede Yayınlandı( 17 Nisan 2015)

  Resmi Gazetede yayınlanan Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Öğretmenlere rotasyon uygulamasına dair ayrıntılar açıklanmış oldu.

İşte Öğretmenlere Uygulanacak Rotasyon Uygulamasının Ayrıntışarıo7

Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi

MADDE 48 – (1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda adaylık dâhil toplamda en fazla 8 yıl görev yapabilir.


(2) Aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla toplam 8 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim kurumlarına valiliklerce resen yapılır.


(3) Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilir.


(4) Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 40 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.


(5) Bu madde kapsamında yer değiştirecek öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında başvuru tarihinin son günü dikkate alınır.


(6) 8 yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere yıllık izin, hastalık izni, vekâlet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dâhil edilir.


(7) Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı 8 yıllık görev süresinin hesabında birlikte dikkate alınır.


(8) Spor liselerinin beden eğitimi ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliklerine ilgili mevzuatı uyarınca sınavla atanmış olanlardan aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı kapsamda bulunan eğitim kurumları ile sınırlı olarak yapılır.


(9) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı sınıf ve şubeyle devam etmeleri şartıyla 4 üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.


(10) Kadrolarının olduğu ilçe gruplarında bulunan eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir.


(11) Bu madde hükümleri, terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri; engelli öğretmenler; engellilik durumuna bağlı yer değişikliği yapanlardan bu durumları devam eden öğretmenler ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler hakkında uygulanmaz.

Son Güncelleme: 17.04.2015 00:36
Anahtar Kelimeler:
öğretmene Rotasyon
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan 2015-04-17 17:31:20

rotasyon istemiyoruz lütfen imzalayın ve paylaşın https://www.change.org/p/rotasyon-istemiyoruz

Avatar
tuna03 2015-04-17 21:59:01

bu rotasyon müdürlere uygulandı da kime faydası oldu? bu uygulamanın eğitime ne gibi bir katkısı olacak hala anlayabilmiş değilim.

Avatar
Leyla 2015-04-18 00:25:25

Allah düzen bozanları nasıl bilirse öyle yapsı.Kurulu alışkın düzeni bozulan birinden ne performans beklenecek?Ben 20 yıllık öğretmenim.Kim ne derse desin meslekte de en verimli çağımı yaşıyorum.Bunda görev yaptığım kuruma sağladığım uyumun Rolü çok büyük.Varın şimdi bu işlemin faydasını siz düşünün.Bu durumda olan tek öğretmen de ben Değilim.Lütfen biraz da vicdanınızın sesini dinleyin.

Avatar
malis 2015-04-17 01:28:22

Saat 12..01 de yayınlandı ama boş

Avatar
sevda 2015-04-18 15:26:05

memlekette bu jafar sorun vatken ne gerek vsr insanları huzursuz etmeye.Yeter artık ya..

Avatar
Falan filan 2015-04-17 18:48:37

her kesime rotasyon varda öğretmene niçin olmasın.

Avatar
beyaz papatya 2015-04-18 22:59:06

yıllar önce atama kaygısı olmadan hooooop öğretmen oldunuz sonrada okullara demirbaş , kusura bakmayın hocalar değişim şart geç kalınmış bir uygulama 6 yıllık bir öğretmen olarak yazıyorum

Avatar
Adalet Adalet 2015-04-19 22:10:24

bir gün öleceksiniz, unutmayın insansınız."imam -merhuma hakkınızı helal ediyor musunuz? diye soracak.kaç kişi size helal olsun diyecek?.mazlumların ahını alıp ülkenin kaderi ile oynayan zavallılar, bir gün zavallı olacak...milli olamayan milli eğitim politikası üretemeyenler...bir bakın eğitimin haline içler acısı...makamla adam olunmuyor.yazık bu güzel ülkeye.