banner406
banner396
01 Temmuz 2017 Cumartesi 17:32
OKUL NOTLARI VEBALE DÖNÜŞÜYOR

 Okul notlarının yerleştirmeye esas puana etkisi. Okul puanlarının yerleştirmeye esas puana eklenmesinde zaman zaman değişiklik yapılsa da tartışma bitmiyor. Tartışmanın fitilini özel okullar ile devlet okullarında verilen notlar arası farklılık ateşliyor.

Özellikle TEOG YEP'i baz alarak konuşacak olursak karşımıza genelde şöyle bir durum çıkıyor: Devlet okullarında bütün soruları doğru cevaplayan öğrencilerden pek azı YEP'ten tam puan alabilirken özel okullarda okuyup da bütün soruları doğru yapanların çoğunluğu tam puan alıyor. Neden peki? Devlet okullarında öğrencinin bütün notlarının 100 olması nadir bir durumken özel okullarda olağan kabul ediliyor. Hal böyle olunca özel okullarda okuyan öğrenciler, hem Orta Öğretim Okullarına hem de Üniversiteye girişte çok daha avantajlı oluyorlar. Bu durum karşısında devlet okullarında okuyan öğrenciler ve aileleri haklı olarak isyan ediyorlar.

Özel okulların bol kepçe not verme alışkanlığı sadece tam puan alırken değil bütün sıralamada etkili oluyor. Okul notu yüksek olan öğrenci aynı neti olan ve okul puanı düşük öğrencinin sıralamada çok çok üzerine çıkıyor ve yerleştirme esnasında çok avantajlı hâle geliyor. Sistem, parası olanın çok daha avantajlı olduğu bir sisteme dönüşüyor.

Meselenin vahametini ortaya koymak için LYS'den bir örnek vermek istiyorum: Diploma notu 80 olan öğrencinin yerleştirme puanı hesaplanırken ham puanına 48 puan ilave edilirken, diploma notu 100 olan öğrenciye ise 60 puan ekleniyor. 12 puanlık fark, sıralamada inanılmaz bir fark oluşturuyor ve kazanılan okul noktasında muazzam derecede belirleyici oluyor. Burada can alıcı soru şu: Devlette diploma notu 80 olan öğrenci özele gitseydi diploma notu yüz olur muydu? Bu soruya Türkiye'de eğitim gerçeğini bilen herkesin cevabı EVET'tir.

Örnekleri çoğalttıkça birilerinin nasıl bir vebalin altına girdiği daha iyi anlaşılıyor. Bu vebali daha fazla taşımak istemeyenleri göreve çağırmak bizim görevimiz. Vebalden kurtulmak için binbir güzel yol bulunur. Yeterki istensin.

MEB, paydaş kurum ve kuruluşları bir araya getirsin, çözüm bulunsun ve memleketin çocukları arasındaki adaletsizlik de bitsin.

Erol Ermiş

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Caner 2017-07-02 03:11:42

Ben devlet okulunda çalışan bir öğretmenim. Bence çözüm merkezi ortak sınav. Dönemde çoğu derste 2 sınav yapılıyor. Takvim açıklanır, öğretmenler o tarihde kadar belirtilen konuları işler, sınav haftası öğretmenler kendi okulları dışında sınav gözetmeni olarak görevlendirilir, ve öğrenciler sınav yapılr. Böylece özel okulların notları şişirmesi engellenmiş olur.

Avatar
Üyeniz 2017-07-01 19:14:23

Sayın başkanım adaletsizlik her alanda ortaya çıkmaya başladı.Artık adaleti biz değil başkaları savunuyor.Çok üzülüyorum.

Avatar
Hüseyin karaca 2017-07-01 20:17:43

Ortak sınav sayısı seçmeli dersler dahil çoğaltılmalı, liselerde de aynı ortak sınavlar yapılmalı, MEB'in yaptığı bu ortak sınavlar bir üst öğrenime veya diploma notuna yansıtılmalı. Ortak sınavlara alınmayan dersler sadece sınıf geçmeye etki edilmeli.

Avatar
Abdullah 2017-07-02 09:40:16

Yazılanlar gerçeği yansıtmıyor ben daha yeni özel okuldan çocuğuma aldığı sınav notundan düşük sözlü notu verdikleri için çocuğumu ilgili okuldan aldım. Çocuk yazılıdan 94 alıyor çocuğa 90 sözlü notu veriyorlar 88 alıyor 80 sözlü notu veriyorlar bu beyefendinin tespiti çok yanlış

Avatar
Aydın Akdoğan 2017-07-02 14:44:48

Özel okulda görev yapan öğretmenler%99.9 u para için okuldan atılırım korkusuyla şişirme not vermektedir.devletimiz khk ile en kısa zamanda izel okulları kapatıp,devlet okulları statüsüne getirmelidir.ayrımcılık vebalinde birinci derecede sorumluluk devletin,ikici sırada izel okul öğretmen lerinindir.Allah korkusu taşıyanlar bu uygulamaya son vermelidir

Avatar
haluk 2017-07-02 01:18:34

önce, müdürlerin ve de velilerin öğretmen üzerindeki baskısını kaldırın..

Avatar
Nazif 2017-07-02 15:06:42

Doğru söylüyor. Ben devlet okulunda öğretmenim.Özel okuldan gelen bir öğrencinin en düşük notu 85 idi. Bizde ise en yüksek notu 50 oldu. 1. Dönem 90 lik yazılısı 2. Dönem 0 di.tek çözüm merkezi sınav ve sözlü notlarının kaldırılmasıdir.

Avatar
Matematikçi 2017-07-03 03:55:47

lise ve üniversiteye girişte okul notlarının en fazla %10 etkisi olmalıdır bence %5 idealdir...