banner406
banner396
04 Kasım 2014 Salı 09:48
Okul Öncesi Eğitimi ve Önemi
Okul öncesi dönemde öğrenilen beceri, davranış ve ahlaki değerlerin kişinin yaşamı boyunca etkili olduğu yapılan araştırmalar neticesinde ulaşılan önemli bir durum.
 
Çocukların zihinsel ve kişilik gelişiminin% 70'i 0-6 yaş arasında tamamlanmaktadır. Bu süre içeri kazanılan davranış biçimleri, tüm yaşam boyunca devam etmektedir.
 
Okulöncesi eğitim, tüm Avrupa ülkelerinde, hükümet programları ve yatırımların temel hedeflerini ve odak noktalarını oluşturmaktadır.Ülkemize bakıldığında ise bu konunun üzerinde yeterince durulmadığı ve önlemlerin yetersizliği dikkati çekmektedir.Rakam vermek gerekirse, okulöncesi (örneğin, Fransa ve İsveç'te) oranı Avrupa ülkelerinde eğitim % 100'lere varmakta olup, ülkemizde ise ancak% 15'tir. Siyasi otoriteler, okul çağı çocuklarımızın sayısal değerini verirken 15 milyon olarak belirtmektedirler.Oysa, eğitim yaşında 4,5 milyon 3-6 yaş arası çocuk bulunmaktadır.Bu rakamın 20milyon olarak ifadesi sağlandığında ve Milli Eğitim Bakanlığı Bütçesi içerisinde okulöncesi çağı çocukları için ayrılan pay, okulöncesi çocuk nüfusu oranında arttırıldığında, Okulöncesi Eğitimin öneminin kavrandığı belli olacaktır.Avrupa Topluluğuna girme çabası içerisinde olduğumuz şu günlerde, çağdaşlığa giden yolun ancak çocukların eğitimi ile sağlanabileceği göz önünde tutulmalı, yatırım hedefleri saptanırken, çocukların eğitim gereksiniminin, Doğumdan başlayarak karşılanması gereksinimi öncelikle ele alınmalıdır.Bu hedefe ulaşmak için bir an önce okulöncesi Eğitimin önemine ilişkin kampanyalarla, kamuyu bilgilendirmek ve Oluşan Kamuoyu ile siyasi kararlar alınmasını sağlamak gerekmektedir. 3-6 yaş arası bilimsel olarak eğitim yaşıdır. Bu yaş gurubundaki tüm çocukların Anayasa'nın 42. Maddesinde belirtilen yararlanabilmeleri için okulöncesi eğitim kurumlarının yeterli sayıya çıkarılması konusunda çalışmalar hızlandırılmalı, özel eğitim hakkından Yatırımcılar kredilendirilmeli ve desteklenmelidir. Yapılan araştırmalara göre, okulöncesi eğitim alan çocuklar ilkokulda okuma yazmayı, bu eğitimi almayan çocuklardan% 100 daha hızlı öğrenmekte ve bu öğrenme hızı yaşam boyu sürmektedir. Öğrenmenin% 80'i okuma yolu ile olduğundan, çocuğun kitapla erken yaşta tanışması onun öğrenme hızını çok etkilemektedir.Burada da Okulöncesi Eğitimde kitapların önemi açıkça görülmektedir. Bu nedenle öncelikle ana-babanin bilinçlendirilmesi çalışmaları önem kazanmaktadır. Ülkemizde okulöncesi eğitim kurumlarının azlığı dikkate alındığında, okul öncesi eğitimi veren ve benzeri materyalin önemi ve bunların kullanımı konusunda velilerin bilgilendirilmesinin zorunluluğu açıkçagörülmektedir.Toplumolarak, çok sevdiğimiz çocuklarımız ve Geleceğimiz için en Kalıcı yatırımın eğitim olduğu bilincine vardığımızda, tüm diğer sorunlarımızın kolayca çözümlendiğini göreceğiz. Bunun için 1-7 tarihleri "Okulöncesi Eğitim Günleri" olarak gelenekselleşecektir.
 
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ

Okul Öncesi Eğitimi: Çocukların zihinsel, fiziksel, ruhsal ve psikomotor gelişimlerini desteklemesi, çocuğun günlük ihtiyaçlarını Karşılaması, çocuğu geleceğe güvenle hazırlaması ve çocuğun sosyalleşmesi için son derece önemlidir. Günümüz yaşam koşulları, çalışan anneler, tek çocuk olma, apartman hayatı, çocukların evde yalnız kalmaları, çocukların ihtiyaçlarının karşılanamaması okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirmistir. Her çocuk kendi yaşıtlarıyla kendi yaşına uygun oyunlar oynamak, kendi Dünyasını, yaratıcılığını, oyuncaklarını kendi yaşıtlarıyla özgürce paylaşmak ister. Çocukların bu ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için çocuklara uygun ortam hazırlanmalıdır. Çocukların bu ihtiyaçlarının karşılanması için en uygun ortam okul öncesi eğitim kurumlarıdır. Çocuğun gereksinimlerinin uzman kişiler gözetiminde karşılanması, oyuncaklar, oyun alanları, öğretmenler ve en önemlisi yaşıtı arkadaşları olması, sosyalleşmesi, geleceğe güvenle hazırlanması açısından Okul Öncesi Eğitim Kurumları son derece önemlidir
 
kamudanhaber.com
Son Güncelleme: 04.11.2014 09:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
okulöncesi önemli 2014-11-04 10:48:44

açıköğretim mezunu hiçbirşey bilmeyen 20 -30 larla atananlardan ne bekleniyor acaba bir de kişisel olarak terbiye almamış kendini geliştirememiş kişilerden ne bekleniyor

Avatar
okul öncesi 2014-11-04 11:33:43

okul öncesine gereken önem verilsin ve zorunlu olsun. şubatta 5 bin atama istiyoruz.