banner406
banner396
13 Ekim 2016 Perşembe 12:32
Okulda şiddet kol geziyor
Ortaokul öğrencileri, okullarındaki tuvaletlerin pisliğinden, akran zorbalığından ve öğretmen dayağından yakınıyor. Sosyoekonomik olarak dezavantajlı durumdaki çocuklar, öğretmenlerin ve çalışanların kötü davranışlarına daha çok maruz kalıyor.

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) tarafından yürütülen “Çocukların Gözünden Okulda Yaşam” başlıklı araştırmanın sonuç raporu ve araştırma bulgularına dayanarak hazırlanan politika önerileri, düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. 25 ilde, 4, 5 ve 7. sınıfta okuyan toplam 2 bin 72 çocukla yapılan araştırma, ikili öğretim, eğitim ortamları, sosyal etkinlikler, okulda güven ortamı ve şiddet, akademik başarı ve derse katılım, eğitim ve gelecek algısı başlıkları altında çocukların öznel deneyimlerine dayanan bulgular sunuyor. Birçok okulda özellikle tuvaletlerin kirliliğinin, çocuklar için önemli bir sorun olduğu gözlemleniyor. Araştırma bulguları, okullardaki akran zorbalığının azımsanamayacak ölçüde olduğunu gösteriyor. Pek çok çocuk, okulda kendisine kötü davranan öğretmenler olduğunu da söylüyor.

Öğretmen tutumu

Raporda, öğretmenlerle kurulan olumlu ilişkilerin çocukların okulda kendilerini güvende hissetmelerinde büyük rol oynadığına dikkat çekiliyor. Öğretmen tutumu, akademik başarıyı da olumlu etkiliyor. Çocukların, “Kendini güvende hissediyor musun?” sorusuna verdikleri yanıtlardan: - Hayır. Mesela büyük sınıflardan biri gelip para ister diye, döver filan diye. Bazı çocuklar da mesela bir tost aldık, onun yarısını istiyor yoksa dövüyor.’ (Tolga, 5. sınıf, Bursa) - Hayır. Bizim okulda çok olaylar oluyor. Öğrenciler bıçak çok getiriyorlar. (Ezgi, 7. Sınıf İstanbul)

Seçmeli dersler...

Bu sene okulumuz seçti, yani bize seçme fırsatı bırakmadılar, biraz üzücüydü. (Sevgi, 5. sınıf, Çorum) - Şimdi bir kâğıt verdiler bize. Orada dersler var. İstediğin beş tanesine çarpı atıyorsun. Hocalara veriyoruz. Onlar da beşinden üçünü seçiyor. Hangi dersimiz zayıfsa ona göre. (Ceyda, 5. Sınıf, Adana)

Tuvaletler iğrenç

- Böyle tuvaletler sıkışmış, böyle çöpler. Bir türlü de gitmiyor. (Buket, 5. sınıf, Adana) Okul bazen çok kirli oluyor, lavabolar gidilecek gibi değil onları sevmiyorum. (Emel, 7. sınıf, Batman)

Engelli çocuk ayran dökünce...

-Öğretmenlerin bazıları bize kötü davranıyor, vuruyor. Sopayla vuruyor, tokatla vuruyor. (Aylin 5. sınıf, Batman)

-Hocalar, eşek, aptal, geri zekâlı diyor. (Ozan, 7. sınıf, Siirt)

  -Okan diye bir arkadaşım var, engelli. Eli yamuk olduğu için ayran içerken birazını yanlışlıkla yere dökmüş. Bilişim hocamız engelli olduğunu biliyor ve hemen bağırmaya başlıyor. (Derya, 5. sınıf, Gaziantep)

  -Müzik öğretmeni sinirlenince tahtaya çıkartıyor. Sonra bir tokat atıyor, yerine geçiriyor. (Burak, 5. sınıf, Adana)

Dersi dinleyesimiz gelmiyordu

Yeni okulumda daha başarılı oldum, en yüksek ortalamayı aldım. Bence öğretmenlerin yumuşak olması etkiledi. Çünkü öteki okulda sürekli bağırıyorlardı, dersi dinleyesimiz gelmiyordu. (Hakan, 7. Sınıf, Gaziantep)

- Okulda birçok şeyi değiştirdiler. Mesela boya filan yaptılar, birkaç kazı yaptılar. Ama bazılarınıdeğiştirmediler, mesela tuvaletler hep pis ve tıkalı. (Tolga, 5. sınıf, Bursa) Tuvaletler çok rezalet durumda. Özür dilerim tuvaletler pis böyle burnunu tıkıyorsun öyle giriyorsun. Ben elimden geldiğince girmiyorum, tutmaya çalışıyorum. (Derya, 5. sınıf, Gaziantep)

'Tahtaya yazmadık mum dayağı yedik' 

Mesela ders çalışıyoruz, Türkçe kitabından metni bir arkadaşımız okuyor, biz takip etmediğimizde vuruyor ya da kulağımızı çekiyor. Bir kere müzik öğretmeni tahtaya yazmadılar diye herkese ‘mum dayağı’ yaptı. Böyle yaptı (elinin parmaklarını birleştiriyor) flütle 3 kere vurdu bütün sınıfa. (Kübra, 5. sınıf, Gaziantep)

-Öğretmenler kaba davranabiliyor, birisi derse geç gelirse kulağını çekiyor. (Damla, 5. sınıf, Siirt)

-Kalemle vuruyor kafasına, şişeyi vuruyor çok yaramazlık yapınca. (Selim, 7. Sınıf, Çorum)

-Çok bağırıyorlar. Yanlış bir yaptık soruda, niye yanlış yaptın diyor. Biz de yapamıyoruz, korku geliyor içimize. (Aysun, 5. Sınıf, İstanbul)

Cumhuriyet
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Okullarda 2016-10-13 17:01:47

hangi disiplin kuralı işletiliyor...öğretmene her türlü saygısızlığı yapan, küfür eden öğrenciye hangi cezalar veriliyor...dersin düzenini bozmak için elinden geleni yapan öğrenciye bir şey yapmaya öğretmenin bir hakkı var mı?....öğretmen bıçaklamaları, öğretmenin dayak yemesine karşı hangi önlemler var?....okullara zarar veren öğrencilere var mı bi ceza uygulayabilen....disiplinin olmadığı yerde her şey olur...biraz da öğretmen açısından bakın olaylara..öğretmenin hiç bir hakkı hukuku kalmadı...

Avatar
Nuri 2016-10-13 22:07:13

Herkesin çocuğu olmuş prens prenses

Avatar
Bir garip veli 2016-10-13 17:10:50

ALLAH şahit Benim çocuğumu döven öğretmeni ben komalık yaparım nokta.. benim canım evladıma kimse dokunamaz... tetikte bekliyorum konjöktür beni yaban yaptı..

Avatar
Öğretmen 2016-10-14 18:18:02

eğitimde şiddetin kaynağı; öğrenciler arasındaki akran baskısı ve psikolojik şiddettir. çocuk; evinde, sokakta, hatta çizgi filmlerde şiddete tanık oluyor. bu tanıklık bazen şiddeti çocuklar arasında oyuna dönüştürüyor. sonuçlarını kestiremiyor çoğu zaman. akranları tarafından şiddete maruz kaldığında söylemiyor veya söyleyemiyor. i̇sim vermiyor. bu yüzden mutsuz oluyor. bu mutsuzluğun faturası da öğretmene çıkarılıyor. şiddetin, kahramanlık gibi gösterildiği bir dünyada, öğretmen her zaman eziliyor.

Avatar
Gercek 2016-10-13 15:38:40

Atandığım yerde böyle bir öğretmen ya da müdüre denk gelirsem Zehir edrrim hayatı onlara
Yazık bu çocukların psikolojleri nasl etkilenir
Tabi bir yaptırım yok il mem müdürü tutar sendika müdürü tutar ayırt etmez öpretmeni tıtarsa böle saçmalık olur
Sanki kendileri hiç öğrenci olmadılar
Oranın zorluğunu sıkıntısı yaşamadılar
Öpretmen ve arkadaslıkların kişiliğe nasl etki etceğini bilmiyorlar
Bir beden eğitimi öğretmeni değilde sımıf öğretmeni olup Tertemiz zekalar yetiştirmek isterdim(bizlere ilkokul olmadıgı için diorum)
Benide sınıf öğretmenim çom döverdi zekiyim die