banner406
banner396
24 Eylül 2015 Perşembe 13:34
Okullar 28 Eylül’de sorunlarla açılıyor!

 ğitim yılının başlamasıyla birlikte velileri de endişe sardı. Bir taraftan okul masrafları dar gelirli aileleri sıkıntıya sokarken, diğer yandan şiddetli bir şekilde süren terör olayları da öğrenci velilerini korkutuyor.

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (EĞİTİM-İŞ) yaptığı araştırmada, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselere başlayacak öğrencilerin okula başlangıç maliyetlerini ortaya koyan bir araştırma yayınladı. Araştırmaya göre, Okulöncesi eğitime başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 707,71 TL., İlkokul 1 inci sınıfa başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 1153,83 TL., Ortaokula (5. Sınıfa) başlayan öğrencinin başlangıç gideri 1300,05 TL., Liseye başlayan öğrencinin ise 1426,02 TL olarak tespit edildi.

ogretmen1

ZENGİNLER 50 KAT FAZLA HARCIYOR

Okula başlangıç maliyetlerindeki artışın yanı sıra, Türkiye’deki adaletsiz gelir dağılımına da değinilen araştırmada zenginlerin, yoksullara göre eğitime 50 kat fazla para harcadığı belirtildi. Resmi verilere göre Türkiye’nin gelir pastasından en az payı alan yüzde 10’luk kesim, Türkiye’de aileler tarafından gerçekleştirilen eğitim harcamalarının sadece yüzde 1’ini yapabiliyor. Ailelerin toplam eğitim harcamalarının yüzde 49,7’sini ise en zengin yüzde 10’luk kesim yapıyor.

ASGARİ ÜCRET OKUL GİDERLERİNE YETMİYOR

Türkiye’deki en yoksul yüzde 10’luk gelir dilimi ile en zengin yüzde 10’luk gelir diliminin harcamaları arasında 7 kata yakın fark bulunduğunu belirten açıklamada şu detaylara yer verildi:

Resmi verilere göre Türkiye’nin gelir pastasından en az payı alan yüzde 10’luk kesim, Türkiye’de aileler tarafından gerçekleştirilen eğitim harcamalarının sadece yüzde 1’ini yapabiliyor. Ailelerin toplam eğitim harcamalarının yüzde 49,7’sini ise en zengin yüzde 10’luk kesim yapıyor. İkinci yüzde 10’luk kesim toplam eğitim harcamalarının yüzde 1,2’sini, üçüncü yüzde 10’luk kesim yüzde 2,4’ünü, dördüncü yüzde 10’lik kesim yüzde 3,2’sini, beşinci yüzde 10’luk kesim ise yüzde 4,9’unu gerçekleştiriyor. Geçen yıla oranla okul giderlerinin yüzde 34,61 arttığının öne sürüldüğü açıklamada “Asgari ücretle hayatını devam ettiren bir kişi, okula başlayan çocuğu için, bir aylık maaşından fazlasını, en düşük maaş alan memur ise maaşının %70’ini okul masrafı olarak harcamak zorunda kalacaktır” denildi

AKP döneminde eğitimde özelleştirme kapsamında atılan adımların maliyetleri artırdığı, dershanelerin kapatılmasıyla da bu girişimlerin hızlandığının belirtildiği devletin özel okulları teşvik yerine kendi okullarında imkanları geliştirip parasız eğitimi teşvik etmesinin daha doğru olacağı belirtildi.

Kaynak:Sözcü/eğitim
Son Güncelleme: 24.09.2015 13:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.