banner406
banner396
14 Ekim 2014 Salı 20:29
OKULLARDAKİ ÜCRETSİZ KURSLARIN DETAYLARI BELLİ OLDU
Dershaneler alternatif olarak uygulamaya geçecek olan Okullarda Ücretsiz Kurslarla ilgili detaylar belli oldu. Kurslar ne zaman başlayacak? Hangi öğretmenler görev alacak? Kimler kurslara katılabilecek? Detaylar Mebpersonel.com'da...

MEB'in ücretsiz ‘sınavlara destek’ kursları projesi hayata geçiyor. 
Kurslar hafta içi ve hafta sonu hatta yarıyıl ve yaz tatillerinde de yapılacak. Öğrenci ve veli öğretmen seçebilecek, başka okullardan öğretmen transfer edilebilecek. Kurslar gece saat 22.00’ye kadar devam edecek.

Devlet okulları ve halk eğitim merkezleri bünyesinde açılacak olan ücretsiz devlet dershaneleri için çalışma takvimi uygulamaya başlatıldı.

Bu yıl son kez öğrenci alan dershaneler Eylül 2015’te kapatılacak. Lise geçiş ve üniversiteye giriş sınavlarına dershanelerde hazırlanan öğrenciler için alternatif Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) geldi. Hafta içi saat 22.00’ye kadar öğrenciler, okullarında sınavlara da onları hazırlayacak ‘destek kursları’na gidecek. Kurslar için ücret alınmayacak. Bu kurslar hafta sonu da olacağı gibi yarıyıl ve yaz tatillerinde de devam edecek. MEB, okullar ve halk eğitim merkezleri bünyesinde açılacak kursların işleyişine dair Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi hazırladı.

İşte yönergeye göre bu kursların ayrıntıları:

OKULDAKİ KURSLARA: Ortaokul ve lise öğrencileri okullarında açılan kurslara, mezunlar ise halk eğitim merkezlerindeki kurslara gidecek. Bir okulda kurs açılmazsa öğrenciler kurs açılan başka bir okula kayıt yaptırabilecek.

365 GÜN DERS: Bir kurs en az dönemlik 36 saat, yıllık 72 saat olacak. Ancak üst sınır belli değil. Bir ders 40 dakika olacak. Kurslar hafta sonu olduğu gibi, yarıyıl ve yaz tatillerinde de yapılacak. Hafta sonları yapılan kurslar her gün en fazla 8 saat olacak.

SAAT 22.00’YE KADAR: Kurslarda hafta içi saat 22.00’ye kadar eğitim verilebilecek. Kursta günde 2 saatten az, 8 saatten fazla ders yapılmayacak. Aynı ders üst üste aynı gün 2 saatten fazla olmayacak. 8 saatten fazla, 2 saatten az ders yapılamayacak.

25 KİŞİLİK SINIF: Kurs açmak için gereken öğrenci sayısı 10. Sınıf mevcutları en fazla 20 olacak. Ama tek grup oluşan kursta bu sayı 25 olabilecek. Kurstaki öğrenci sayısı 10 olursa öğrenci başka okula gönderilebilecek.

ÖĞRETMEN SEÇECEKLER: Hangi derslerden kurs açılacağına veli ve öğrenci talebine göre karar verilecek. Veli ve öğrenci, ders verecek öğretmenini seçebilecek.

YILDIZ SINIFI OLUŞACAK: Kurslarda tıpkı dershanelerdeki gibi dönem başında seviye tespit sınavı yapılacak ve öğrenciler seviyelerine göre gruplandırılacak.

HER AY DENEME SINAVI: Öğrencilerin kazandıkları bilgi ve becerilerini ölçmek için her ay değerlendirme yapılacak. Eksiği görülen konular tekrarlanacak.

DEVAMSIZLIK YOK: Öğrencilerin kursa devam zorunluluğu var. Toplam ders saatinin 10’da biri kadar özürsüz devamsızlık yapanın kaydı silinecek. Yani 72 saatlik matematik dersinde öğrenci yıl içinde 7 saat gelmezse kurstan atılacak. Devamsızlık SMS’le ailesine bildirilecek.

DİSİPLİN CEZASI VAR: Kursta disiplini bozan öğrenciye bulunduğu sınıf kademesinin ilgili mevzuatına göre işlem yapılacak, yani disiplin cezası var.

ÖĞRETMEN TRANSFERİ: Kurslarda ders vermek üzere okullar başka okullardan da ‘görevlendirme’ yoluyla öğretmen transfer edebilecek. Öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dahil toplamda 40 saate kadar ders verebilecek. Yani okulda haftada 21 saat derse giren öğretmen kursta 19 saat ders yapabilecek. Öğretmenler kursa girdikleri derslerden ek ücret alabilecek.

KOMİSYON SEÇECEK: Ders vermek isteyen öğretmenler ders yılı başında milli eğitim müdürlüğüne başvuracak. Komisyon veli ve öğrencilerin öğretmen tercihlerini dikkate alarak, tecrübeli, branşında seçkin, iyi ilişki kuran, teknolojiye hâkim öğretmen seçecek. Okuttuğu öğrencilerin TEOG, YGS, LYS başarı durumları, alanında yüksek lisans yapanlar ve e-okul’daki ‘Öğretmen Başarı Grafiği’ öğretmen seçiminde etkili olacak.

8 DERS OLACAK: 1-10 Ekim’de kurslar belirlenecek, öğretmen talepleri alınacak. Öğrenci ve veliler 8 ders için kurs açılmasını talep edebilecek ve 8 öğretmen ismi belirleyecek.

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 14.10.2014 20:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hı hı 2014-10-14 20:34:27

saati 9 liraya çalışırız.. :-)

Avatar
amele 2014-10-14 21:27:52

9 tlye kim çalışır be

Avatar
öğr 2014-10-14 21:38:10

saati 8,5 tl ye kimse bu yorgunluğu çekmez ekders ücretleri acilen güncellenmeli en az 50 tl olmalıdır.

Avatar
ALTERNATİF 2014-10-14 21:47:03

benim çaliştiğim okulda öğretmenlerden görev talebi olan yok.öğretmen seçecekmiş bulursan seçersin.9 liraya kimse çalışmaz.

Avatar
Geç bunlari 2014-10-14 22:20:10

gec bunları bu paraya hizmetli bulamazsınız

Avatar
abdullah 2014-10-14 23:01:27

personelini korumayan tek kurum olam milli eğitim yıl boyunca ailesiyle bir kahvaltı yapamayan öğretmene 8.5 lira veriyor biraz allahtan korkun bu kadar mı adaletsizlik olur

Avatar
öğretmen 2014-10-15 01:54:39

öğretmenlik kutsal meslek olmaktan çıkmış. ticarete dökülmüş.

Avatar
vasıfsızlar 2014-10-15 04:40:39

çalışmayın, istifa edin; hamallık sizin için iyi bir alternatif olabilir. ;))