banner406
banner396
23 Ağustos 2014 Cumartesi 12:24
Okulöncesi Eğitim Mutlaka Tam Gün Olmalıdır
 Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun `Okulöncesi Eğitim Kurumlarında “İkili Eğitim” Kararı Geri Alınmalı, Okulöncesi Eğitim Mutlaka Tam Gün Olmalıdır!` başlıklı açıklama metnidir.
 
Milli Eğitim Bakanlığı, Resmi Gazete`de yayınlanan "Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim  Kurumları Yönetmeliği" değişiklikleri ile ilgili olarak okullara gönderdiği yazıda, ana sınıflarında olduğu gibi ana sınıfı ve uygulama  sınıflarında da 2014-2015 eğitim ve öğretim yılından itibaren, günde 50`şer  dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süreyle öncelikli olarak ikili eğilim yapılacağını açıklamıştır. 
Yapılan değişiklikle okulöncesi eğitim veren tüm kurumlarda (bağımsız anaokulları ve ilköğretim ana sınıflarında) günlük aralıksız 6 etkinlik saati (günlük toplam 300 dakika) eğitim yapılacaktır. Yani Pazartesi ve Cuma günleri 9, diğer günler 8 saatlik olan, bugüne kadar tam gün eğitim olarak adlandırılarak yapılan eğitim, yönetmelik değişikliği ile kaldırılmıştır. Bu durumda 36-66 aylık tüm çocukların 6 ders saatinden oluşan yarım günlük okulöncesi eğitim programına dahil edilmesi hedeflenmektedir. 
Yönetmelikte "Ana sınıflarında kayıt alanındaki tüm çocukların  kayıtlarının yapılmasına rağmen, ikili eğitim için grup oluşturacak sayıda çocuk  bulunamadığı takdirde okulun öğretim şekline uygun olarak normal eğitim de  yapılabilir" hükmü yer almaktadır. Buna göre anaokullarında 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren normal eğitim yapılamayacaktır. 
Milli Eğitim Bakanlığı, okulöncesi gibi çocukların eğitim süreci açısından temel eğitim anlamını taşıyan bir alanda bile normal koşullarda zaten sorunlu olan "ikili eğitim" uygulamasını okulöncesine kadar indirerek yüz binlerce çocuk ve veliyi bir kez daha mağdur etmeyi başarmıştır.
Okulöncesi eğitimde ikili eğitimin esas alınması ile birlikte yeni açılacak olan öğrenci grupları için yeni öğretmen ihtiyacı da olacak, söz konusu ihtiyaç her zaman olduğu gibi ücretli öğretmen istihdamı ile giderilmeye çalışılacaktır. Eğitimin bütün kademelerinde olduğu gibi okulöncesi eğitim gibi, eğitime ilk adımın atıldığı bir alanda çalışacak öğretmenler de eğitimin diğer kademelerinde olması gerektiği gibi kadrolu ve güvenceli çalıştırılmalıdır.
Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerini sağlıklı biçimde sürdürebilecekleri bir ortam olması nedeniyle okulöncesi eğitimin yarım gün değil, tam gün olarak yapılması gerekmektedir. Diğer bir yandan, okulöncesi eğitim kurumlarını ailenin çocuk üzerinde ilk yıllarındaki rolüne katkıda bulunan,  bu rolü yaygınlaştıran ve geliştiren kurumlar olarak değerlendirmek gerekmektedir. 
Okulöncesi eğitim kurumlarında eğitim görerek ilkokula başlayan çocukların; bu eğitimi görmeyenlere oranla daha katılımcı, girişken ve uyumlu olduğu bilinmektedir. Anne-babası çalışsın ya da çalışmasın her çocuğun 4-5 yaş arasında okulöncesi bir kurumda tam gün eğitim görmesi, çocuğun gelişimi açısından son derece önemlidir. 
Türkiye`de okulöncesi eğitim kurumlarında yeterli öğretmen, personel, pedagog ve sosyal hizmet uzmanı bulunmamaktadır. Devlet okullarındaki anaokullar dahil bütün anaokullarında velilerden para talep edilmekte, çocukların giderlerinin önemli bir bölümü veliler üzerinden karşılanmaktadır. 
 
Eğitim Sen olarak okulöncesi eğitimin yaygınlaştırılması ile ilgili önerimiz; 
 
* Koşulları ve fiziki olanakları uygun olan okullardan başlanarak bütün ilkokullarda kurumlarında ana sınıfları zorunlu hale getirilmelidir. 
* İlkokullardaki ana sınıflarında ve devletin açtığı bütün okulöncesi kurumlarda her türlü beslenme, barınma giderleri devlet tarafından karşılanmalı, şu an bu kurumlarda yürütülen veliden para toplama işlemine son verilmelidir.
* Yeni yapılan okulların tümünde binaların fiziki yapıları, ana sınıfı açmaya uygun olmalı, eğitim-öğretime yeni başlayan okullarda ana sınıfı oluşturulmalıdır.
* Eğitimin bütün kademelerinde olduğu gibi, eğitimin temeli olan okulöncesi eğitim kurumlarında da her çocuğun kendi anadilinde eğitim alması sağlanmalıdır. 
* Eğitim fakülteleri ve üniversitelerle gerekli koordinasyon sağlanarak okulöncesi eğitim kurumlarına öğretmen yetiştiren bölümlerin ve bölümlere alınacak öğrenci sayılarının arttırılmasına öncelik verilmelidir.
*Ailelere gelişmelerle ilgili sürekli rehberlik ve danışmanlık hizmetleri verilmelidir. Bu kurumlarda çalışanlar düzenli olarak hizmet içi eğitimden geçirilmeli, eğitim ve öğretim alanında yaşanan yeni gelişmelerden bilgi sahibi olmaları sağlanmalıdır.
* Okulöncesi kurumların bütün yöneticileri demokratik esaslara göre ve seçimle belirlenmeli, siyasi atamalara asla izin verilmemelidir.  
Son Güncelleme: 23.08.2014 12:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abdullah bakadan 2014-08-23 13:05:25

eşi ve kendisi tam gün çalışan memurun çocuna kim bakacak diye bir soru sormazmı bu yöneticiler

Avatar
okulöncesi 2014-08-23 13:16:11

eğitim fakültesi kontenjanları niye artsın atama bekleyen sürü ile okulönceci var bunları yerleştirsinler

Avatar
okul önceesi 2014-08-23 13:23:39

sabahtan akşama çocuğuna eğitim değil bakım isteyen bakıcı tutsun evine.

Avatar
KONTENJANLARA YANSIR İNŞALLAH 2014-08-23 13:42:10

normal insan dayanımıyo çocuklar nasıl dayansın okula 9 saattttttttt

Avatar
ikili eğitim şart 2014-08-23 13:53:12

24.000 yığılmayı 2 senede yaptık.seneye sınıfçıların yerinde biz olucaz iyi bi atama alamazsak.bizi niye kimse duymuyooooo.aöf,çocuk gelişim yığdınızzzzz

Avatar
okulll öncesi 2014-08-23 13:58:28

atama kontenjanlarımız artar inşallah.ne sevenimiz var ne duyanımız.24.000 kişi biriktik kimse inanmıyooooo.

Avatar
ATALAMALARA YANSISIN İKİLİ ÖĞRETİM 2014-08-23 14:09:08

ne sevenimiz var ne duyanımız.24.000 kişi biriktik kimse inanmıyooooo.

Avatar
ATA ATA ATA OKUL ÖNCECİ ATA 2014-08-23 14:28:51

zorunlu yapmıyolar ikili eğitimle yüzümüz gülse.