banner406
banner396
21 Eylül 2015 Pazartesi 16:16
Okulu Türbeye Çevirdiler!

 Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde padişahlara ait ya da bir tarikata çıkar sağlamaya yönelik tüm türbeler, 30 Kasım 1925 tarihinde TBMM’nin tartışmalı oturumunda kabul edilen yasa ile kapatıldı. 

“Atatürk Devrimleri” arasında yer alan yasa, Mustafa Kemal’den sonra siyasilerin oy potansiyeli gördüğü tarikatların itibar görmesi üzerine yasa uygulanamaz duruma geldi. 

Tarikatlar, yasaklı olmalarına rağmen etkinliklerini sürdürürken yasa birkaç kez değiştirildi. Türbelerin yeniden açılması ilk kez 1947 yılında CHP’nin VII. Kurultayında gündeme geldi. 

21 Ocak 1950’de dönemin CHP’li Başbakanı Şemsettin Günaltay’ın önerisiyle 25 yıl aradan sonra türbelerin bazı bölümlerinin milli eğitim bakanlığının izniyle açılmasını öngören yasa kabul edildi. 

ANAP iktidarında, 1990’da yürürlüğe giren yasa ile türbelerin açılması için Bakanlar Kurulu onayının alınması şartını iptal edilerek kültür bakanlığı onayı yeterli görüldü. 

Şimdi durup dururken bunları neden yazdığımı merak edenler olabilir. Aşağıdaki bölümü okuyanlar neden yazdığımı, Cumhuriyet okullarının kimlere teslim edildiğini anlayacaklardır. 

GAZİ LİSESİ’NE YAKIŞMADI

Dağdan şehre inen PKK’lı teröristlerin cirit attığı, seçimden buyana asker ve polis şehit sayısının 120’yi geçtiği, 1 Kasım’da seçimin yapılıp yapılamayacağı tartışıldığı bugünlerde, türbeleri yazmamı yadırgayanlar olabilir. 

Ben de öyle düşünüyordum. Açılışı 28 Eylül’e ertelenen okullardaki hazırlıkları araştırırken “Gazi Anadolu Lisesi” bahçe duvar ve kapılarının yeşile boyandığını öğrendim. 

Bir zamanlar siyasette, ticarette, yargıda, eğitimde, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, her alanda görev yapan mezunlarıyla övünen Gazi Anadolu Lisesi boyasıyla adeta “türbeye” çevrilmişti. 

Son yıllarda Kocaeli’nin en başarısız liseleri arasında yer almakla ünlenen okulumuz, yöneticilerin “beceriksizliği” ve “keyfi” uygulamalarıyla skandallarla anılmaya başladı. 

Geçen sene, mezuniyet töreninde yaşananlar Türkiye gündemine oturmuş, milli eğitim bakanı Nabi Avcı taviz vermek zorunda kalmıştı. 

Gezi eylemlerini savunan konuşmasıyla okul birinciliği iptal edilen Işıtan Önder ise skandalın(!) kahramanı olmuştu. 

Olayın patlak verdiği günlerde lise müdürü Kemal Saral istifa etmiş, Gazi Lisesi koltuğuna önce vekaleten Ali Paşa Naipoğlu, daha sonra asaleten Zeki Koyun oturmuştu. 

Hakkında açılan onlarca soruşturmada suçlu bulunmasına rağmen “kınama” cezası ile kurtulan, ilçe dışına sürgün gönderilen Eğitim-Bir-Sen’in “prensi” Koyun’a teslim edilen Gazi Anadolu Lisesi’nde iddialar, soruşturmalar devam etti. 

LYS’de beklenen başarıyı yakalayamaması nedeniyle TEOG’da düşük puan alanların tercih ettiği Gazi Anadolu Lisesi, bu kez türbe görüntüsü veren boya ile gündeme geldi. 

Haber hakkında fazla söze gerek yok. Neler olduğunu anlamak için Gazi Anadolu Lisesi bahçe duvarları ve kapılarının boyadan önceki, sonraki ve tepkiler sonrası tekrar eski rengine boyanan fotoğraflarına bakmak yeterli. 

Okulu çevreleyen siyah ferforje parmaklıklar ve demir kapı sanki boyacılarda başka renk kalmamış gibi “yeşile” boyanmış.

Eski rengin neden yok edildiğini, neden türbe girişini andıran “yeşil” rengin tercih edildiğini, Anıtlar ve Kültür varlıklarından izin alınıp alınmadığını Koyun müdüre sormak lazım. 

Kaldı ki çevresindeki parmaklıklarda ve giriş kapısında yeşil rengin tercih edildiği Gazi Anadolu Lisesi binası İzmit’in korumaya alınan tarihi değerleri arasında yer alan Kasr-ı Hümayun, Sırrı Paşa Konağı, Redif ve Atatürk Müzesi ile aynı dönemde yaptırıldı. 

Tarihi Gazi Anadolu Lisesi binasını çevreleyen parmaklıklarla giriş kapısı “yeşil” renge boyanmadan önce keşke, Kasr-ı Hümayun, Sırrı Paşa Konağı, Redif ve Atatürk Müzesi çevresindeki parmaklıkların rengine bakılmış olsaydı. 

Konuyu biraz araştırınca Gazi Anadolu Lisesi binasını çevreleyen demir parmaklık ve kapını yeşile, okul müdürü Zeki Koyun’un isteği doğrultusunda İzmit Belediyesi Park ve Bahçe Müdürlüğü ekiplerince boyanmış. 

Sizin anlayacağınız; türbe görüntüsü veren, okulu türbeye çeviren o “yeşil” rengi Zeki müdür seçmiş.

Öğrenince yadırgamadım. İmam hatip lisesi ve ilahiyat fakültesi mezunu, Din Kültür Ahlak Bilgisi öğretmeni Zeki Koyun’dan başka bir şey beklenmezdi. 

TEPKİLER HATADAN DÖNDÜRDÜ

İzmit merkezde, en eski tarihi bina olarak tescil edilen Gazi Anadolu Lisesini çevreleyen demir korkuluklarla kapının türbe rengi yeşile boyanması, kamuoyunda büyük tepki aldı. 

Konunun sosyal medyada tartışılması, eleştirilmesi üzerine dün, İzmit Belediyesi ekipleri yeşile boyanan İnönü caddesine bakan demir parmaklıklarla kapıyı eski rengi siyaha boyadı. 

Alemdar caddesine bakan kısımdaki yeşil renk hala duruyor. Yeşil rengi çok seven okul müdürü belli ki o kısmın renginin değişmemesini istemiş. 

İyi ki türbe rengini andıran yeşil renk siyaha boyandı. Kalmış olsaydı, öğrenci ve veliler sınıf geçmek, yüksek puan almak, iyi bir üniversiteye kayıt yaptırabilmek için yeşil boyalı giriş kapısının karşısına geçip dilek tutacaklar, dualarının kabul olması için belki de Fatiha bile okuyacaklardı. Allah’tan tepkiler karşısında sayın Koyun geri adım attı ve eski rengine boyattı. 

BİRİNCİ DERECE KORUMA ALTINDA

Lise müdürü Zeki Koyun’un isteği doğrultusunda yeşile boyanan okul bahçesini çevreleyen demirlerle kapının yeşile boyandığı Gazi Anadolu Lisesi, Ayasofya Müzesi, Selimiye ve Süleymaniye Camileri gibi birinci derecede koruma altında. 

Bu tür tarihi değerleri olan binalara çakılacak bir çivi ve değiştirilecek boya rengi Anıtlar ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun iznine tabi. 

Müdür istedi diye boya rengini değiştirmek, müdürün isteği diye belediyenin boyaması doğru olmadığı gibi yasal da değil. 

Yeşil boyasıyla türbeye çevrilen okul binasının temeli, Osmanlı Maarif Nezareti kararı ile 1884 yılında atıldı. 

12 Eylül 1887 tarihinde Mekteb-i İdadi (ortaokul) olarak eğitim-öğretime açıldı. 1913 yılında sultani (lise) adını aldı. 1913 yılında hastane olarak kullanılan bina I. Dünya savaşında Yunan işgalinde büyük hasar gördü. 

İzmit’in düşmandan geri alınmasından sonra 1922–1923 eğitim yılı başında “Akçakoca Numune Mektebi” adıyla ortaokul olarak yeniden açıldı. 

Uzun yıllar bakımsız kalan okul 1931 yılında milli eğitim bakanlığınca onarılarak lise olarak hizmet verdi. 1945 yılında İzmit Lisesi yapıldı, ortaokul ve lise birlikte eğitim yapmaya başladı. 

1965–1966 eğitim-öğretim yılında İzmit Lisesi ile Merkez (İzmit) Ortaokulu tamamen ayrılarak, ortaokul tarihi binada, lise bugünkü binasında eğitimini sürdürdü. 

İzmit Ortaokulu olarak eğitime devam eden bina 1993–1994 öğretim yılında Gazi Lisesi adını alarak liseye çevrildi, 2005 yılından itibaren Anadolu Lisesi statüsüne geçerek sınavla öğrenci almaya başladı.

Galip ATAMAN

belirtiyorum.com

Son Güncelleme: 21.09.2015 16:18
Anahtar Kelimeler:
Okulu Türbeye Çevirdiler!
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eğitimci 2015-09-21 19:52:51

bu nasıl bir bakış açısıdır ya? insan imam hatip mezunu veya ilahiyat mezunu olunca zeka seviyesinde bir azalma mı oluyor galip ataman? yoksa estetik anlayışı mı ölüyor? okul müdürü demirleri yeşile boyatmış sadece ama siz bu yazıyla milletin zihnini karaya boyamaya azmetmişsiniz. yazık! nelerle uğraşıyorsunuz. birilerini veya bir şeyleri takıntı haline getirenlere yöelik klasik tavsiyeyi tekrarlamakla yetiniyorum; bir psikoloğa danışın bence.