banner406
banner396
19 Ağustos 2015 Çarşamba 12:01
Özel öğretim kursları için başvurular bugünden itibaren yapılacak
 Özel öğretim kursları çerçeve programında, çeşitli kurslar kapsamında özel öğretim kursu açmak isteyen kurucu-kurucu temsilcisinin, uygulayacağı kurs programlarının kapsamı, dikkat edilecek hususları ve programda bulunması gereken bölümler ile bu bölümlerin içeriklerinde yer alacak unsurlar belirleniyor.
Çerçeve programdaki esaslara göre, özel öğretim kursu açmak isteyen ya da temel liselerde bu kursları uygulamak isteyenlerin, başvurmadan önce
programlarını hazırlamış olmaları gerekiyor.
      
Kurslar en az 18, en fazla 36 hafta olabilecek
      
Özel Öğretim Kursları Çerçeve Programı’na göre, kurslar, Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe (felsefe, sosyoloji, psikoloji, mantık) bilim gruplarından en fazla 3 bilim grubunda hazırlanmış programı onaya sunabilecek. Her bir program için haftada en az 3 veya 8 saate kadar ders verilebilecek. Kurslar, öğretim yılı içinde en az 18, en fazla 36 hafta olmak üzere planlanacak.
      
Kursiyer düzeyine dikkat edilecek
      
Her bir bilim grubunda, lise ve dengi okul sınıf düzeyleri ile mezun kursiyer düzeyi dikkate alınarak programlar hazırlanacak. Program, lise ve dengi okullarda öğrenim gören öğrenciler için ilgili sınıf seviyesinin kazanımları ile uyumlu, öğretim programının yaklaşımı, yöntem ve stratejileri ile çelişmeyecek şekilde, mezun kursiyerler için ise lise öğrenimi süresince bütün sınıf düzeylerinde okutulan ilgili bilim grubu dersinin kazanımları ile uyumlu, öğretim programının yaklaşımı, yöntem ve stratejileri ile çelişmeyecek şekilde hazırlanacak.
Hazırlanan programlar Bakanlığa onaylatılacak
Program amaçları belirlenirken, her bir bilim grubunda kursiyerlerin bilime olan ilgilerini arttırmak, o alanda ilerlemeleri, bilgilerini arttırmaları, diğer bilim dalları ile olan ilişkilerini kavramaları hedeflenecek. Kurs tarafından programda herhangi bir değişiklik yapılmak istenildiğinde ilgili program tekrar onaylanmak üzere Bakanlığa gönderilecek.
     
Çerçeve programı uygulamak isteyen kurumlar, programın amaçlarını ve ünitelerini, programın süresi ve program içeriğinin haftalık dağılımı bölümlerini çerçeve programdaki açıklamalar doğrultusunda düzenlemeleri gerekiyor.
Hazırlanacak programlar, sınıf seviyesi dikkate alınarak programın amaçları her bir bilim alanı dersi için resmi sınıf seviyesindeki amaçlarına uygun olarak düzenlenecek.Özel öğretim kurs programı, yönetmelikte yer alan bilim gruplarındaki programların sınıf  veya öğrenim seviyesi ile ilişkilendirilerek belirlenecek.
      
Araç, gereç ve deney malzemeleri belirtilecek
      
Özel öğrenim kurs programının uygulanmasıyla ilgili, "açıklamalar" bölümünde kurs programının hazırlanma gerekçesinin açıklanması gerekiyor. Bu bölümde ayrıca, konuların öğretiminde yararlanılacak öğretim yöntem ve teknikleri, programın uygulanması sürecinde varsa gerçekleştirilecek deney, uygulama, incelemeler ile konuların öğretimi sürecinde eğitim personelinin dikkat etmesi gereken özel hususların da açıklaması yer alacak.
Programın süresi de yönetmeliğin yıllık çalışma takvimi ve çalışma saatleri başlığı altındaki hükümleri çerçevesinde belirlenecek. Programın amaçlarının gerçekleşmesi için Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesinde belirtilen bilim derslikleri oluşturulacak. Konuların işlenişinde gerekli araç gereçler ile deney malzemeleri açıkça belirtilecek. Araç ve gereçlerin yeterliliğinin değerlendirilmesinde kursun ait olduğu seviyedeki örgün öğretim programı esas alınacak.
Son Güncelleme: 19.08.2015 12:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.