banner406
banner396
01 Ağustos 2015 Cumartesi 08:16
Özel okul teşviklerine ilişkin kılavuz yayınlandı

 Özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere verilecek eğitim öğretim desteği için başvurular 10 Ağustos-2 Eylül'de alınacak.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan "5580 Sayılı Kanun Kapsamındaki Özel Okullarda Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama e-Kılavuzu"na göre, 230 bin öğrenciye 2015-2016 eğitim öğretim yılında geçerli olmak üzere eğitim ve öğretim desteği verilecek.

Destekten yararlanmak isteyen özel okullar MEBBİS üzerinden, ögrenciler ise e-Okul üzerinden 10 Ağustos-2 Eylül'de başvurularını yapacak. Tercih işlemi yapacak öğrenciler, 3 Eylül'de ilan edilecek. Öğrencilerin tercihleri ise 4-10 Eylül'de alınacak. Yerleştirme sonuçlarının 11 Eylül'de ilan edilmesinin ardından, 14-21 Eylül'de nakil ve kesin kayıt işlemleri yapılacak. Ek yerleştirme sonuçlarının ilanı 22 Eylül'de, ek yerleştirme kayıt işlemleri ise 22-30 Eylül'de gerçekleştirilecek.
 
Okul öncesinde 20 bin, ilkokul ve ortaokul düzeyinde 50'şer bin, temel lise ve diğer lise düzeyindeki okullarda ise 110 bin öğrenci eğitim öğretim desteğinden faydalanacak.

Özel okullarda, 2015-2016 egitim ogretim yılında teşvikten yararlanacak her bir ogrenciye okul öncesinde 2 bin 680, ilkokulda 3 bin 220, ortaokul ve lisede 3 bin 750, temel liselere ise 3 bin 220 lira verilecek.

Okul oncesi egitim kurumlarında (anaokulu ve ana sınıfları) ogrenim gorecek, yaşları 48-66 ay arasında olan ogrencilerin velileri veya vasileri, egitim ve ogretim destegi icin resmi veya ozel okullardan e-Okuldaki Ozel Kurumlar Egitim ve Ogretim Destegi Menusu uzerinden başvuracak.

Egitim ve ogretim desteginden yararlanmak isteyen ve herhangi bir okulda kaydı gorunmeyen okul oncesi ogrencilerinin velileri veya vasileri, okul oncesi egitim yapılan resmi veya ozel okullara kesin kayıtlarını yaptırarak egitim ve ogretim destegi icin e- Okuldaki Ozel Kurumlar Egitim ve Ogretim Destegi Menusu uzerinden başvurabilecek.

İlkokul, ortaokul ve ortaogretim okullarında ogrenim goren ogrencilerin velileri veya vasileri, egitim ve ogretim destegi icin e-Okul uzerinden, belirlenen tarihlerde ogrencinin kayıtlı bulundugu resmi veya ozel okul mudurluklerine müracaat edecek.

8. sınıf ogrencileri ise Temel Egitimden Ortaogretime Geciş Sistemine gore yerleştirme sonuclarının ilanından once kayıtlı bulundukları okul mudurluklerinden egitim ve ogretim destegi icin başvuru yapabilecek. Bu ogrencilerden başvuru işlemini gercekleştirmeyenler, yerleştirme sonuçlarının ilanından sonra kaydoldukları okul mudurlugu uzerinden başvuruda bulunabilecek.

Egitim ve ogretim destegi almaya hak kazananlar, okulun ogrenim suresi sonuna kadar bu destekten yararlanacak. Ancak bu ogrencilerden uzun sureli tedavi gordugunu saglık raporuyla belgelendirenler haric olmak uzere, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapan ogrenciler egitim ve ogretim desteginden yararlanma hakkını kaybedecek.

Veliler veya vasiler, okulların ilan etmiş oldukları yıllık egitim ucretinin Bakanlıkca karşılanacak egitim ve ogretim desteginin dışında kalan bedelini ayrıca okula odeyecek.

-Destek alan ara sınıf öğrencileri başvuru yapmayacak

2014-2015 ogretim doneminde egitim ve ogretim destegi devam eden ara sınıf ogrencileri 2015-2016 egitim ogretim donemi icin destek başvurusu yapamayacak.

Egitim ve ogretim destegi tercihi yapmaya hak kazanmış ogrencinin velisi/vasisi, başvuru ve yerleştirme takviminde belirtilen tarihlerde tercih işemlerini yapıp, destek kapsamında kazanmış oldugu okula yine belirtilen tarihlerde kesin kayıt işlemini yaptıracak. Kesin kayıt işlemlerinde nakil onay işleminin tamamlanmasından veli/vasi sorumlu olacak. Kesin kayıt doneminde işlemi yapılmayan ogrenci, hakkını kaybedecek. Destek almaya hak kazanan öğrencilerin veli ve vasileri, e okul üzerinden en fazla 15 okul tercih edebilecek.

Başvuru şartları ise şöyle:

"-T.C. vatandaşı olmak,

-Okul oncesi egitimde 15 Mart 2010 ile 14 Eylul 2011 tarihleri arasında dogmuş olmak,

-İlkokul birinci sınıflarda 30 Eylul 2015 tarihi itibariyle kayıt şartlarına sahip olmak,

-14 Eylul 2015 tarihi itibariyle ortaokul ve imam-hatip ortaokulu beşinci sınıflarına kayıt şartlarına sahip olmak,

-Ortaogretim kurumlarının kayıt şartlarına sahip olmak,

-2014-2015 egitim ogretim yılı sonunda sınıf tekrarı yapmamış olmak,

-Resmi veya ozel ilkokul, ortaokul ve ortaogretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak,

-Egitim ve ogretim destegi almak istedigi okul turunun kayıt ve nakil şartlarına haiz olmak."

 Anadolu Ajansı
Son Güncelleme: 01.08.2015 08:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.