banner406
banner396
04 Eylül 2014 Perşembe 22:00
Özel Okula Devlet Desteğinde Büyük Eşitsizlik
 Hatırlanacağı üzere 14.03.2014 tarihli ve 28941 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa aşağıdaki ek madde eklenerek özel okul desteği yasalaştırılmıştır.
 
Özel okul desteğini yasalaştıran kanunun özeti aynen şöyledir:
 
“MADDE 12 - 5580 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
“EK MADDE “Bu Kanun kapsamında örgün eğitim yapan özel ilkokul, özel ortaokul ve özel liselerde öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler için, resmî okullarda öğrenim gören bir öğrencinin okul türüne göre her kademede okulun öğrenim süresini aşmamak üzere, eğitim ve öğretim desteği verilebilir.”
          
Uygulama Kılavuzunun  f) bendinde ise “ İlkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarında öğrenim gören öğrencilerin velileri /vasileri ,eğitim ve öğretim desteği için e-Okul üzerinden belirlenen tarihlerde öğrencinin kayıtlı bulunduğu resmi okul müdürlüklerine başvurabilecektir.” Şeklinde netleştirilmiş olup, ne yazık ki eşitsizliğin bariz örneği bu şekilde de uygulanmıştır.
 
Kanunun özü özeti uygulama bu şekilde olmakla beraber altı çizili olan cümleler eşitsizliğin, adaletsizliğin, dolayısıyla da vatandaşlar arasında haklı tepkinin kaynağını oluşturmaktadır. Nitekim görüldüğü üzere bu para desteği sadece daha önce resmi okullara öğrenim görmekte iken bu yıl özel okula gitmek isteyenlere yapılmaktadır. Bir başka ifadeyle daha önce özel okula kayıtlı olan öğrencileri kapsam dışında bırakmaktadır.
 
Oysa bu kanun ve uygulama Anayasanın 10. Maddesinde yer alan “Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.” Hükmüne bariz bir şekilde aykırıdır.
 
Bu kanunu çıkaranlar ve uygulayanlar bu aykırılığa rağmen nasıl olsa daha önce çocuğunu özel okula gönderenler zenginler idi! ve bir şekilde göndermişler, biz bundan sonrakilere bakalım anlayışıyla “sırf özel okulu teşvik etmek amacıyla”  bu yönde bir karar almış olabilirler belki ama bu kanun çıkarken ya da çıktıktan sonra Ana Muhalefet Partisi ne yapıyordu doğrusu merak ediyorum. Eğer bu kadar bariz bir eşitsizliği de Anayasa Mahkemesine 60 gün içinde götürmemişlerse, Eğitim sendikaları ve Özel Okullarla ilgili Sivil Toplum Kuruluşları bu eşitsizliğin düzeltilmesi yönünde bir girişimde bulunmamışlarsa zaten bir şey söylemeye gerek yok, bu ülke bu tür şeylere müstahak demektir …
 
Ancak daha önce çocuğunu özel okula göndermekte olup bu eşitsizliğe maruz kalan vatandaşların gerek BİMER'e gerek Alo 147'ye yapmakta oldukları yoğun tepki ve bu eşitsizliğin ortadan kaldırılıp herkesin başvuru hakkına sahip olması gerektiği yönündeki tepkilerin bu yanlışı eninde sonunda düzelttireceği kuşkusuzdur. Zira kontenjanların yarısına yakınının boş kalması nedeniyle 8-18 Eylül 2014 tarihleri arasında başvuruların yeniden alınacağı yönündeki haberlerin duyulması üzerine tepkiler ve eşitlik talepleri de çığ gibi büyümüştür.  Zira vatandaş açısından (İlkokul 3000 x 4=12000, Ortaokul 3500 x4= 14000 Lise 3500 x4= 14000 26000 TL) para demektir ve çocuğunun eğitimi adına önemlidir. Belki daha da önemlisi vergisini ödeyip eşit haklara sahip olduğunu zannettiği ve devlet eliyle bu hakkın ihlal edilemeyeceğine olan inancından ötürü uğradığı şok ve hayal kırıklığıdır.
 
 Bu eşitsizliğin getirdiği bir diğer olumsuzluk ise insanları suç işlemeye teşvik etmesidir. Nitekim çok sayıda insan ne yazık ki bu kanunun arkasından dolaşarak özel okulda kayıtlı olan çocuğunu önce devlet okuluna nakil yaptırıp destek için başvuru yaptıktan sonra yardım çıkınca çocuğunu tekrar özel okula kaydettirmiştir. Bu durumda hem vatandaşlar, hem özel okullar hem de bu işe alet olan devlet okullarının yöneticileri ne yazık ki bu yanlış uygulama nedeniyle suç işlemişlerdir.
 
Nitekim aynı kanun maddesinde “Söz konusu eğitim öğretim hizmetini sunan veya yararlananların, gerçek dışı beyanda bulunmak suretiyle fazladan ödemeye sebebiyet vermeleri durumunda bu tutarların, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre hesaplanacak gecikme zammı ile birlikte bir ay içinde ödenmesi, yapılacak tebligatla sebebiyet verenlerden istenir. Bu süre içinde ödenmemesi hâlinde bu tutarlar, anılan Kanun hükümlerine göre Maliye Bakanlığına bağlı vergi daireleri tarafından takip ve tahsil edilir. Bu fiillerin tekrarı hâlinde, ayrıca kurum açma izinleri iptal edilir.” Şeklinde hüküm bulunmaktadır. Bu hükme göre devlet e-okul üzerinde yapılan tüm işlemleri merkezden gördüğü için yapılan yanlışların da bir yerde patlaması ve nihayet yapanlara çok pahalıya mal olması gibi bir tehlike de ne yazık ki vardır. Bu şeyleri onaylamamakla beraber vatandaşı bu işe zorlayan da ne yazık ki devletin yanlış uygulaması olmuştur.
 
Dolayısıyla yapılacak şey son derece basittir. 8-18 Eylül tarihlerinde yapılacak olan başvuruları tüm vatandaşlara açık tutmaktır. Yani daha önce özel okulda kayıtlı olan öğrenciler de başvuru yapabilmelidir. Kaldı ki zaten puanlamaya göre destek hakkı kazanıldığı için herhangi bir haksızlık yapılmış da olmayacaktır. Boş kalan kontenjan kadar hak eden öğrenci kazanmış olacaktır. Kimsenin mağdur olması diye bir şey de söz konusu değildir. Aksi halde bu uygulamaya yönelik açılacak davaların devletin aleyhine sonuçlanacağı bariz olduğu için, hakkıyla bu desteği elde etmiş olanları da mağdur edecektir.
 
Sözün özü devletin kendi vatandaşları arasında eşitsizlik yapması hukuk devletinde asla kabul edilemez, zira devletin asli görevi Anayasa'da belirtilen ilkeleri ihlal etmek değil uygulamaktır.  Bu nedenle yol yakınken bu yanlıştan dönülmeli ve eşit şekilde herkese başvuru hakkı verilmelidir.
 
04.09.2014
Cafer GÜZEL
analiz76@gmail.com
Son Güncelleme: 04.09.2014 22:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali1313 2014-09-05 07:49:41

Cafer bey çok güzel yorumlamışsınız çok teşekkürler.

Avatar
seko 2014-09-05 08:26:23

niye şimdi sizleri ne rahatsız etti. zamanında çok destek verdiniz.