banner374
29 Haziran 2014 Pazar 11:09
Rum ilkokulunun ardından şimdi de Rum ortaokulu açılıyor
 Patrik Bartholomeos'un doğduğu Gökçeada'da geçen sene eğitime başlayan ilkokuldan sonra bu yıl da ortaokul açılıyor. Vakıflar Meclisi Temsilcisi Laki Vingas, "Umut veren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor" dedi.
Azınlık haklarına yönelik açılımlar tüm hızıyla sürüyor... Geçen yıl Fener Rum Patriği Bartholomeos'un doğduğu Gökçeada'nın Zeytinli Köyü'nde Rum İlkokulu açılmıştı. Bu yıl da 1 Eylül'de adada bir ortaokul eğitime başlayacak.  

YEREL MAKAMLAR DESTEKLİYOR

Gelişmeleri AKŞAM'a anlatan Vakıflar Meclisi Temsilcisi Laki Vingas, bölge halkından ortaokul açılması yönünden talep geldiğini söyledi. Bu konuda devlet kurumlarına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Vingas, "Toplumun orada yaşaması ve kendisine bir gelecek yaratması açısından önemli bir konu. Bu anlamda ortaokulla ilgili yürütülen çalışmanın yerel makamlar tarafından desteklendiğini görüyoruz. Umut veren gelişmeler yaşanıyor” dedi. 
8 öğrenci kayıt yaptıracak

Ortaokula bu yıl 8 öğrencinin kayıt yaptırmasının beklendiğini anlatan Vingas, “Sayının az olması bölgedeki şartlarla da ilgili. Kolay bir süreç değil. Ancak insanlar artık 50 yıl önceki kötü anıları geride bırakıp yeni bir gelecek istiyorlar. Bu arada devletin azınlıklarla ilgili yürüttüğü süreç de son derece iyi ilerliyor” diye konuştu.
Kaynak: Akşam
banner182
Son Güncelleme: 29.06.2014 11:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol