09 Kasım 2017 Perşembe 16:20
SİYASİ PARTİLER EĞİTİM KONUSUNDA MEB’İ ELEŞTİRDİKLERİ KADAR KENDİLERİNİ DE ELEŞTİRMELİDİRLER

Eğitimi Bu Kadar Eleştiren Siyasi Partilerin, Eğitimcilerden Oluşan, Eğitimcilerin Sorumlu Olduğu, Sadece Eğitimden Sorumlu Eğitim Birimleri Var Mı?

Muhalefet Partileri Durum Saptaması Yapmanın Ötesinde Daha Fazla Çözüm Sunmalıdırlar

Müfredat değişti, üniversiteye giriş sistemi değişti, orta öğretime geçiş sınavı değişti… Yani eğitimde gerçekten önemli günler geçiriyoruz. Tüm bu konuların, ileri ve katılımcı demokrasinin bir gereği olarak ve tüm paydaşları tarafından bilgiye ve veriye dayalı olarak tartışılması, eleştirilmesi ve konuşulması çok önemlidir ve çok yerindedir. Ve eğitimin tüm alanlarını etkileyen, ülkenin geleceğini belirleyen bir güç olduğunu düşündüğümüzde, eğitimin hayatiliği bir kez daha ön plana çıkıyor. Demokrasi eğitim ilişkisi bağlamında da demokrasinin güçlenmesi bu yönüyle eğitimimizi daha ileriye götürecektir ve siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmezi olmakla beraber; özellikle muhalefet partileri, iktidarın sınırlandırılması, demokrasinin güçlenmesi, özelde de eğitimin başarısı adına büyük önem taşımaktadır. Bu anlamıyla bilgiye, veriye ve projelere dayalı bir muhalefet, iktidarın da başarısını arttıracaktır. Gelelim eğitim konusuna… Eğitimde bunca değişim yaşanırken, vekillerin bireysel çabalarının yanı sıra ve muhalefet parti liderlerinin ayda yılda grup toplantılarında bir iki cümle eğitimden bahsetmelerinin ötesinde; acaba Eğitimi Bu Kadar Eleştiren Siyasi Partilerin, Eğitimcilerden Oluşan, Eğitimcilerin Sorumlu Olduğu, Sadece Eğitimden Sorumlu Eğitim Birimleri Var Mı? Bu bağlamda eğitimin yönetimi, felsefesi, sosyolojisi, tarihi alanında sürekli kurumsal danışmanları var mıdır, siyasi parti başkanları bu ekiplerden her gün düzenli eğitim besinleri almakta mıdır vb. sorulara yoğunlaşmaya çalışalım.

Kaç Tane Siyasi Partinin Sadece Eğitim Paylaşımları Yapan Eğitim Portalları ve Sosyal Medya Hesapları Vardır?

Siyasi partilerin görevlerinden birinin, halkı da aydınlatmak olduğunu düşündüğümüzde; siyasi partilerin yaptıkları eğitim çalışmalarını, projelerini ve çözüm önerilerini düzenli olarak internet eğitim portallarında ve sosyal medya hesaplarında halka ulaştırması gerekmektedir. Ülkemizdeki siyasi partilerin, bu anlamda, sadece eğitim paylaşımları yapan eğitim portalları ve sosyal medya hesapları var mıdır? Yoksa eğitimle ilgili herhangi bir değişim söz konusu olduğunda milletvekilleri, kurumsallıktan ve bilimsel bilgiden uzak, günü kurtarırcasına, popülist sloganlara dayalı alelacele açıklamalar mı yapmaktadırlar? 1 milyona yakın öğretmenin ve 20 milyona yakın öğrencinin olduğu bir bakanlık olan MEB, sadece eğitimden sorumlu ve eğitimci bir kişinin himayesinde olmayan, eğitim uzmanlarından oluşmayan eğitim birimleri olmadan takip edilemez, sağlıklı eleştirilemez, eğitim politikası ve projeler üretilemez.

Parti Genel Merkezleri Eğitim Konusunda, Partilerinin Meclis Ayağıyla Sağlıklı Çalışmakta Mıdırlar?

Siyasi partilerin genel merkezlerinde, mutlaka, eğitimden sorumlu, kurumsal, sürekli, profesyonel eğitim birimleri olmak zorundadır. Buralarda, eğitimin farklı alanlarında uzman personelin çalışması gerektiği ve eğitimsel bir belleğin tutulması gerektiği gibi; buralarda düzenli projeler üretilmeli, an be an eğitim ve MEB, kılcal damarlarına kadar incelenmeli ve takip edilmelidir. Böyle bir birim, eğitimci birilerinin himayesinde olmalı ve sen ben kavgasının ötesinde bir eğitim çekim merkezi olmalı, bu konu parti içi eğitimle karıştırılmamalı, bu birim düzenli olarak genel başkanı, MYK’yı, parti örgütlerini ve halkı, çeşitli yöntemlerle eğitim konusunda beslemelidir. Ayrıca; buralar, eğitimden anlamayan kişilerin gelip; egolarını tatmin ettikleri yerler olmamalıdır. Buraya, belirli kriterlere göre insanlar seçilmelidir. Ayrıca, eğitim birimlerinin sen ben kavgalarının ötesinde, genel başkanlara sözde görüntü verip; siyasi ikbal devşirmenin ötesinde, siyasi partilerin meclis ayağıyla çok büyük bir uyum ve koordinasyon içerisinde çalışması gerekmektedir.

Taşıma Suyla Eğitim Değirmeni Dönmez


 

Eğitimi Bu Kadar Eleştiren Siyasi Partilerin, Eğitimcilerden Oluşan, Eğitimcilerin Sorumlu Olduğu, Sadece Eğitimden Sorumlu Eğitim Birimleri Var Mıdır, Yok mudur? Buradan tüm siyasi partilere çağrımızdır; lütfen açıklayınız ki hepimiz öğrenelim. Eğer yoksa bu, çok vahim bir tablodur.Yoksa tüm Türkiye’yi ilgilendiren, ülkemizin en büyük bakanlığı MEB’i adeta gölge bir bakanlık gibi nasıl izliyorsunuz? Eğer varsa bu birimler kimlerden oluşmaktadır, yirmi dört saat eğitimi takip edip; eğitim projeleri üretmekte midirler, yoksa ayda yılda bir mi toplanmakta mıdırlar? Eğer varsa bu birimler kaç yıldır çalışmaktadırlar? Yoksa bunların dışında zaten olanı biteni gazetelerden öğrenip; yüzeysel milletvekili bireyselliğine ve slogana dayalı eğitim eleştirileri mi yapılmaktadır?

Yoksa takip edilen MEB’in daha genel müdürlük ve bağımsız daire başkanlığı ayrımının bile yapılamadığı, yönetmeye aday olunan MEB’in daha teşkilat yapısının bile bilinmediği, eğitimin en önemli paydaşlarından biri olan eğitim sendikalarının genel başkanlarının dahi isimlerinin bilinmediği,MEB’e alternatif eğitim projelerini sunmak yerine; MEB’in belirlediği projelerin peşinden gidildiği, eğitim değirmeninin taşıma suyla döndürülmeye çalışıldığı, siyasi parti genel merkezlerinin partilerin meclis ayağıyla uyumlu çalışmadığı ve birbirinin ayağını kaydırmaya çalıştığı,eğitimin yüzeysel sloganlarla ele alındığı, ana eğitim paradigmalarının hakim olmadığı, MEB’e alternatif bilimsel çözüm projeleri ve önerileri sunmak yerine MEB’in sadece eleştirildiği, eğitim uzmanlarının değil; eğitimden uzak vekil danışmanlarının ön plana çıktığı, insanların eğitimle ilgili genel başkana görüntü vermenin ötesinde bir şey yapmadığı, genel başkanların ayda yılda bir grup toplantılarında eğitimle ilgili bir iki cümle etmenin ötesinde eğitimle ilgilenmediği ve hatta bazılarının üniversite sınavının Türk gencinin imanını ölçmeyeceği için kaldırılması gerektiğine varan popülist söylemlerin ön plana çıktığı bir trajikomik tablo ortaya çıkmaktadır.

Daha güçlü ve demokratik bir Türkiye’nin yolunun eğitimden geçtiğini düşündüğümüzde; daha nitelikli bir eğitim için siyasi partiler eğitim konusunda MEB kadar kendilerini de eleştirmelidirler. Eğitimi bu kadar eleştiren siyasi partilerin öncelikle eğitimcilerin sorumlu olduğu, eğitimcilerden oluşan, sadece eğitimden sorumlu eğitim birimleri kurmaları gerekmektedir. Türkiye Hepimizin, Eğitim Hepimizin…

Şahin Aybek
egitimajansi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.