18 Eylül 2017 Pazartesi 21:33
TEOG: Güzel Masaldı,  Hikaye Oldu

Ve birçok kimse TEOG’un ne zaman kaldırılacağı ile ilgili yorumlar yapmaya başladı.

Gelinen son noktada TEOG’un kaldırılacağı kesinleşti.

Sayın Cumhurbaşkanının ‘hemen uygulanabilir’ sözleri ile ne zaman kaldırılacağı da netleşti.

Ama 2017-2018 ders yılına girerken  ansızın yapılan bu açıklamalar,  velinin, öğretmenin ve öğrencinin kafasında birçok soruyu beraberinde getirdi. Eğitim paydaşlarının  kafası, an itibariyle  allak bullak ve darmaduman diyebilirim.

Bu bağlamda,  ifade etmeliyim ki, TEOG ve liselere girişte kullanılacak  yeni sınav yapılanması  ile ilgili atılacak  adımlara, hazırlıksız bir eğitim – öğretim ortamı var karşımızda.

Bence,  yeniliklere hazır bir altyapı ve zemin yoksa, her getirilecek olan yenilik kendi içinde riskleri barındırıyor demektir.

Yalnız şunu da söylemeliyim ki,  sınav sistemlerinin esir aldığı ya da tutsak ettiği, hayallerinin peşinden gitmek yerine sınav sitemlerinin yolundan ve huyundan suyundan  giden bir eğitim öğretim ortamı  da ciddi derecede bizleri  rahatsız ediyor idi.

Çünkü  özellikle  8.sınıf öğrencileri, TEOG dersleri haricinde diğer derslere yokmuş muamelesi yapıyordu. Varsa yoksa TEOG olan bir durum, eğitim öğretim ortamını geriyordu, hatta  eğitim öğretim ortamının sinirlerini zıplatıyor ve tepesini  attırıyordu.

TEOG kıyaslamaları, TEOG esaslı öğretmen değerlendirmeleri öğretmeni bir noktaya kilitliyordu. 8.sınıflara odaklanan bir türkçe öğretmeninin, bu bağlamda  şu sözleri oldukça anlamlı diye düşünüyorum, diyor ki:

‘8.sınıf konularına yani TEOG konularına odaklanmaktan diğer sınıf konularını unuttum...’

Halbuki, çocuklarımızı böyle dar ve sığ sınav sistemlerinin esiri, kölesi  ve kurbanı yapma hakkımız yok, öğretmenlerimizin de kendi alanlarında gelişimini sekteye uğratamayız.

Unutulmamalıdır ki,  sınav sistemlerinin kulu ve kölesi olan bir eğitim öğretim ortamı, ticari kazanç odaklı merkezlerce sömürülmeye çok müsaittir.

Tüm bu anlattıklarımız bağlamında Sayın Cumhurbaşkanının şu sözleri yerinde ve doğrudur:

‘Çocuklarımızın okul derslerine yönlenmesinin önünü açmamız lazım.’

Şunları da unutmuyoruz tabi, TEOG getirilirken birçok güzelleme yapıldı. İnsanların,  TEOG’a karşı  o güzellemeler ile gözleri boyandı ve büyülendi.

Gelinen bu noktada anlaşılan şudur ki, eğitim öğretim ortamı bir yaz-boz/yap-boz hikayesine daha tanık oldı. Dilerim, bu son olur.

Evlatlarımızın ufkunu açan, geniş bir dünyaya bakmalarına vesile olan, kültüre ve sanata olan bakışlarını olumlu yönde  değiştiren,  onları sınav  puanlarının peşinden değil,  ilgi-yetenek ve hayallerinin peşinden götüren her sistem kabulümüzdür aslında.

Yalnız, şunu söylemem gerekiyor, eğitim öğretim ortamı bir yap-boz hikayesini daha kaldırmaz.

Şunu unutmayınız,  başlangıçta,  güzel  bir masaldı TEOG, ama hikaye oldu.

Not: Bir sınav sistemi,  kendisine meftun (tutkun) yaptırmışsa, eğitim öğretim ortamını tutsak almış demektir. Bu sınav sistemine tutulan bir  öğrenci,  hayallerinden vazgeçebilir.

Evet,  bu konuya dair  getirilmesi düşünülen yenilik,  altyapısız, temelsiz (eski bakan Sayın DİNÇER’in okullar arasında kalite farkı  ve fırsat eşitsizliği olduğu  sürece sınavsız bir sistem uygun olmaz açıklaması bu görüşlerimizi destekliyor aslında),  ama hızlı bir şekilde de bir yerden başlamak gerekiyor, MEB hiçbir derneğe ve vakfa eğitim öğretim işlerini bırakmadan, kendi planlamasını   yaparak  uzun soluklu bir yolu açmalıdır. Yoksa, ertelemek ve plansızlık ile eğitim öğretim ortamını sağlam bir yere oturtamazsınız. Sağlam bir yere oturmayan eğitim öğretim ortamı her daim sallantıda olur. Küçük bir sallantıda darmaduman olur.

Saygılar...

Yusuf SEVİNGEN

Anahtar Kelimeler:
TEOG
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.