banner374
21 Ocak 2016 Perşembe 13:39
Terör mağduru 81 bin öğrenci yarın karne alamayacak

 Terör örgütü PKK mensuplarının kazdığı hendekler, kurduğu barikatlar ve tuzakladığı patlayıcıların imha edilmesi amacıyla Diyarbakır'ın Sur ve Şırnak'ın Cizre ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyonlar sürüyor.

Mardin'in Nusaybin ve Dargeçit ilçelerinde tamamen, Şırnak'ın Silopi ilçesinde de kısmen sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Sur ve Cizre ilçesinde ise teröristlere yönelik yürütülen operasyonlar nedeniyle sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

Sur, Cizre ve Silopi ilçelerindeki 179 okulda okuyan 81 binden fazla öğrenci, elleri kalem tutması gerekirken arkadaşlarından ve öğretmenlerinden uzak kaldı.

Silopi ilçe merkezi ve köylerindeki 68 okulda 39 bin, Cizre merkez ve köylerindeki 104 okulda 41 bin 127, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki 7 okulda da bini aşkın öğrenci okula gidemedikleri için karne alamayacak.

ÖĞRENCİLER ÜZGÜN

Silopi'deki Dicle İlkokulu'nda okuyan 3. sınıf öğrenci Eylül Yalınç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 aydır okula gidemediği için okulunu özlediğini söyledi.

Arkadaşlarını görmek için 2 gündür okulun bahçesine geldiğini ancak hiç kimseyle karşılaşmadığını dile getiren Yalınç, yarın karne alamayacağı için çok üzgün olduğunu belirtti.

TELAFİ EĞİTİMİ VERİLECEK

Öte yandan Mardin, Şırnak ve Diyarbakır'daki öğrencilerin eksikliklerinin giderilmesi için "telafi eğitimi" verilecek.

Okullarda 8. ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik telafi eğitimleri verilecek, yarıyıl tatilini de içine alacak şekilde üst öğrenime hazırlık, destekleme ve yetiştirme kursları açılacak.

Telafi eğitimleri 25 Ocak'ta başlayacak. Öğrencilere, telafi eğitimlerinin ardından karne verilecek.

 
 
Anadolu Ajansı
banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
serao 12 ay önce

Anaları babaları abileri,evlerinin önüne bomba yerleştirilmesine karşı çıkıp devletiyle işbirliği yapsalardi bu çocuklarda mağdur olmazdı.oradaki çocuklar eğitimsiz kalsalar bu devlete hiçbirşey olmaz.devlet devamlılığını sürdürür .herkes akıllı olsun. Yapacak bisi yok.bir çocuğun geleceğini anası babası dusunmuyorsa devlet ne yapabilirdik.

Misafir Avatar
ögretmen 12 ay önce @serao

ya arkadasım o kadar kolay degil oranın insanı zaten fakir çok çocuklu ellerinde sadece bir canları kalmış yok burayı kazma deseler canlarını da alır teröristler. zaten hendekleri polis kaldırırsa siz karsı koymazsanız biz de sizi kaldırırız diyorlar. zorla sen bu gece nöbt bekle diyorlar mesela yoksa evini yakacagız. teröriste mantıklı bir agız kavgasına girilmez elinde silah varken

Beğenmedim! (0)