banner374
24 Şubat 2016 Çarşamba 16:04
TÜRGEV'den 'uyarı mesajı' açıklaması

 Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı'ndan (TÜRGEV) yapılan açıklamada, Cumhuriyet gazetesinde dün yer alan "Vakfın, öğrencilerini Ankara'daki terör saldırısı öncesinde uyardığı"na ilişkin iddianın doğru olmadığı belirtildi.

TÜRGEV'in açıklamasında, Ankara'daki patlamadan önce vakfın, öğrencilerine "Kızılay'a gitmeyin" diye uyarı mesajı attığını öne süren Cumhuriyet gazetesinin, bu haberine kanıt olarak TÜRGEV'den öğrencilere geçilen bir telefon mesajını gösterdiği kaydedildi.

Söz konusu mesajın 22 Şubat'ta, yani patlamadan 5 gün sonra gönderildiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Cumhuriyet gazetesi, 23 Şubat tarihli nüshasında, TÜRGEV gibi köklü ve 10 bine yakın kız öğrenciyi eğitim hayatında destekleyen bir kurumu itibarsızlaştırma amacıyla, gazetecilik etik ilkelerini hiçe saymıştır. Şöyle ki Ankara'da 17 Şubat'ta meydana gelen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği patlamadan önce vakfımızın öğrencilere 'Kızılay'a gitmeyin' diye uyarı mesajı attığı iddia edilmiştir. Üstelik bununla kalmayıp, 'Saldırı ihbarının MİT tarafından polisten önce TÜRGEV'e bildirildiği' şeklinde inandırıcı olmayan bir iddiada bulunulmuştur. TÜRGEV olarak, böyle bir iftirayı haber diye yayınlayan Cumhuriyet gazetesine açıklama göndermeyi kurumsal duruşumuz bakımından doğru ve gerekli görmediğimizi saygıdeğer kamuoyunun bu vesile ile bilgisine sunuyoruz."

Sevil Çelik

 
 
Anadolu Ajansı
banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol