banner374
25 Eylül 2015 Cuma 11:19
Türk halkı en çok öğretmene güveniyor.

  MERT İNAN İstanbul


Uluslararası araştırma şirketi WIN/Gallup International'ın 60 ülkede 61 binin üzerinde kişiyle görüşerek gerçekleştirdiği "Kime güveniyoruz" araştırmasının Türkiye ayağı sonuçları açıklandı. BAREM Araştırma'nın 1000 kişi ile yaptığı araştırmada, vatandaşlara yargıçlar, gazeteciler, politikacılar, işadamları, askerler, sağlık çalışanları, polisler, öğretmenler, bankacılar ve dini liderlere güven duyup duymadıkları soruldu.

Araştırmanın sonuçları değerlendirilirken mesleklere "Güvenirim" diyenlerden "Güvenmem" diyenler çıkarıldı ve bu puan "Net Güven" olarak adlandırıldı.

Türkiye'de net güven, bu meslek gruplarının toplamında yüzde 4 çıktı. Bu sonuç, neredeyse bu kişilere güvenenler kadar güvenmeyenlerin de olduğunu gösterdi.

Askerlere güven % 74

Türkiye'de öğretmenlere güven oranı yüzde 86 olurken, güvenmeyenler yalnızca yüzde 12 seviyesinde kaldı.

Sağlık çalışanlarına güven ise yüzde 81 ile öğretmenlerin ardından geldi.

Araştırmada askeriyeye güven yüzde 74 olarak ölçülürken "Güvenmiyorum" diyenlerin oranı ise yüzde 23 olarak tespit edildi. Polislere güvenin yüzde 60 çıktığı araştırmaya katılanların yüzde 37 ise polislere güven duymadıklarını belirtti. Araştırmada en düşük güven ise politikacılar, yargıçlar, din adamları, bankacılar ve gazetecilere yönelik olarak tespit edildi. Araştırmaya katılanların yüzde 44'ü 'Yargıçlara Güveniyorum' görüşünü iletirken, yüzde 49'luk bir kesim de 'Yargıçlara güvenmiyorum' dedi. Türkiye'de dini liderlere güvenenlerin oranı yüzde 43, güvenmeyenler ise yüzde 51 olarak tespit edildi. Araştırmaya katılanların yüzde 62'si bankacılara, yüzde 63'ü gazetecilere, yüzde 65'i de iş adamlarına güvenmediklerini belirtti.

Politikacılar 10 meslek grubu içinde en az güvenilen grup çıkarken, güvenmeyenlerin oranı yüzde 78, güvenenler yalnızca yüzde 17 olarak tespit edildi.

www.milliyet.com.tr
banner182
Son Güncelleme: 25.09.2015 11:23
Anahtar Kelimeler:
öğretmen
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ihsan 1 yıl önce

Bu yüzden cok degerliyiz bu ülkede degil mi !!!!!

Avatar
As Öğretmen 1 yıl önce

öğretmenin öğretmene güvenmediği yerde pekte sonuçların önemi yok.

Avatar
Veli 1 yıl önce

öğretmene güven 3600 ek gösterge ile ile olur..! tüm emekli olacak öğretmenler bunu bekiyor...

Avatar
heeeeeee 1 yıl önce

bence bu anket finlandiya veya danimarka da falan yapıldı da yanlışlıkla türkiye ye yazmışlar yoksa bayram şakası filandır herhal