20 Haziran 2019 Perşembe 15:17
Ücretli Öğretmenlerden Cumhurbaşkanına Açık Mektup

Ücretli Öğretmenlerimizin hakkı ödenmez onlar elleri öpülesi eğitime dokunan, öğrencinin gönlüne giren, başarıya susamış vatan millet sevdalısı birey yetiştirmenin gururunu yaşayan milli ve manevi eğitimin neferleridir. Ücretli Öğretmenlerimiz Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümetten biran önce kendilerinin kadroya alınarak mağduriyetlerinin giderilmesi ve hak ettiği değerlere ulaşmasını beklemektedirler. Ücretli bir öğretmen haftalık 30 saat ders karşılında aylık 1700 tl gibi komik bir rakam alırken sgk primi aylık en fazla 15 gün gibi yatmaktadır. Nöbet tutması yasak iken nöbet tutturulmakta ve karşılığında herhangi bir ücret alamamaktadır. Oysaki kadrolu öğretmen tuttuğu nöbet karşılığı haftalık 3 saat ekders, Tübitak fuarlarında danışman olarak görev yaptığı karşılığı haftalık 6 saat ek ders, belletmen olarak yatılı yurtlarda nöbet tuttuğu için aylık 56 saat ek ders alabilmektedir. Belletmenlik haricinde tüm bu yükümlülükleri yapan Ücretli Öğretmenler herhangi bir ücret dahi alması söz konusu değildir. Tüm bu haksızlıklar ortadan kaldırılmalı tüm öğretmenlerimiz kadrolu olmalıdır. Ücretli Öğretmenler Sayın Cumhurbaşkanı ve Hükümetten Beklentileri Şu Şekildedir:
1) Tüm Ücretli Öğretmenler kadroya alınarak Ücretli Öğretmenlik kaldırılmalıdır yada Öğretmen Atama Yönetmeliği değiştirilerek öğretmen atama sayısının % 20'si 5 yıl ve üzeri görev yapan öğretmenlerden atanır şeklinde değiştirilmelidir.
2) Ücretli Öğretmenlik Stajyer Öğretmenliğe dönüştürülerek 5 yıl ve üzeri görev yapan tüm stajyer Öğretmenler kadroya alınmalıdır.
3) Tüm öğretmenler kadrolu yada kadrosuz ayrımına bakılmadan eşit şartlarda ve aynı haklarda görev yapmalı, herkes aynı ücret ve maaş, haktan yararlanmalıdır.
4) Atama bekleyen Öğretmenler Üniversitelerde kendi alanlarında Öğretim görevlisi kadrolarına atanmalıdır.
5) Tüm Öğretmenlere Üniversitelerde Tezli Yüksek Lisans ve Doktora programlarında kendi alanlarında öncelik hakkı verilmelidir.
6) Atama bekleyen tüm öğretmenler anlaşmalı üniversitelerde MEB'in ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim görüp sertifikalandırılarak atamaları sağlanmalıdır.
7) Halen Ülkemizde 95 eğitim fakültesi ve 226 bin öğrenci eğitim görmektedir. Tüm bu fakültelerin %90'nı ülkemizin ve sanayimizin ihtiyaç duyduğu alanlardaki bölümlere dönüştürülerek en fazla 10 bin öğrencinin eğitim göreceği bir eğitim fakültesi eğitime devam etmelidir.
8) Atama bekleyen ve mevcut tüm öğretmenlerin üst düzey bürokrat olarak atanmasında kolaylık sağlanmalıdır. 99Unutmayalım ki Öğretmenlerimiz ülkelerinin temel taşı, direğidir. Öğretmen olmadan bir toplum yetişmesi mümkün değildir. Öğretmenlerimiz çok özel ve güzel bir insan olarak değerlendirilmeli toplumun ve eğitimin olmazsa olmazı Öğretmenlerimize sahip çıkmalı hak ettiği değer verilmelidir. Umarız bu sesimizi ve feryadımızı Sayın Cumhurbaşkanı ve Hükümet başta olmak üzere tüm siyasi ve sivil toplum örgütleri duyarak üzerlerine düşen görevi derhal yerine getirmelidir bu bir duyarlılık meselesi büyük bir toplum sorunudur. Son sözümüz Tüm öğretmelerimize her daim desteğini esirgemeyen tüm öğretmenlerin yanında duran Kamuajans ve ailesine sonsuz teşekkür eder desteklerinin devamını bekleriz iyi ki varsın Kamuajans ve ailesi.  
Kamuajans.com/ÖZEL

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.