banner406
banner396
20 Mart 2015 Cuma 23:04
Ücretsiz Dorse 'TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİ'

    Türkçe Öğretmeni İçin Yazılan Ferman

 

Moğolistan’ın kuzeyinde Orhun Yazıtları ile başlayan, Kaşkarlı Mahmut’un Divan-ı Lügati’t-Türk’ü ve Karamanoğlu Mehmet Bey’in Fermanı ile, tarihin her döneminde var olan Türkçe sevdası, gün yüzüne çıkan kalıntılar ile yeni bir boyut kazanıyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı arazisinde yapılan sondaj çalışmaları esnasında, bir takım kalıntılar ortaya çıktı. İnşaat çalışmaları sırasında, sondaj uygulaması yapılan bölgede çalışan işçiler büyük bir oda ile karşılaştılar.

 

Müze müdürlüğü ve arkeologların koruma altına aldığı bölgede başlayan kazı çalışmalarında, birtakım belgeler ve tabletler çıktı. Türkiye Cumhuriyet’i dönemine ait olduğu öğrenilen kalıntılar, yakın tarihimize ışık tutuyor!

 

Arkeologların bir kütüphane olduğunu tahmin ettikleri odada bulunan yazılı belgeler, dikkat çekici bulundu. Türkçe Öğretmenlerini konu alan ve kültürel açıdan da Karamanoğlu Beyinin ilham kaynağı olduğu belgelerin, üst düzey bir yetkili tarafından yazıldığı düşünülmektedir.

 

İşte, ferman niteliğindeki ve sekiz maddelik o metinleri yayınlıyoruz:

 

1-Bu günden sonra Türkçe Öğretmeninden başka hiç kimse divanda, dergâhta, barigâhta, mecliste ve meydanda Türkçe öğretmeyecek.

2-Bu günden sonra Türkçe Öğretmeninden başka hiç kimse ilde, ilçede, okulda ve meydanda yapılan törenlerde (açılış, kutlama, anma, şenlik vs.) sunucu olarak konuşmayacak.

3-Bundan sonra okullarda öğrencilere gösterilecek her türlü film ve benzeri etkinliklerin incelenmesi için kurulacak komisyonlarda ve çıkarılacak her türlü dergi, gazete, yıllıklarda ve belirli gün ve haftaların kutlanmasında yer alacak yazıların incelenmesi için  oluşturulacak ‘inceleme kurullarında’; ayrıca kütüphane kaynaklarının tespiti ve seçimi için oluşturulacak komisyonlarla ve yıl boyu düzenlenecek bütün törenleri hazırlama ve uygulama komisyonlarında öncelikle Türkçe Öğretmeni görev alacak.

4-Bugünden sonra Türkçe Öğretmeninden başka hiç kimse, okullarda gazete çalışmalarında, pano düzenlemelerinde, tiyatro ve şiir dinletisi hazırlıklarında bulunmayacak.

5-Bundan sonra il, ilçe ve okullarda düzenlenecek şiir ve kompozisyon yarışmalarında ve eser inceleme komisyonlarında, Türkçe Öğretmeninden başka hiç kimse olmayacak.

6-Bugünden sonra okulda veya dışında, her türlü tutanağın tutulmasında ve toplantılarda (öğretmenler kurulu, okul aile birliği genel kurulu, öğrenci disiplin kurulu vs.) Türkçe Öğretmeninden başka hiç kimse yazman olarak görevlendirilmeyecek ve Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır.

7-Bugünden sonra Türkçe Öğretmeninden başka hiç kimse, okullarda Kültür-Edebiyat Kulübünde ve Kütüphanecilik Kulübünde görev almayacak, kütüphaneden sorumlu olmayacak, okul brifing dosyası hazırlamayacak, okuldan giden üst yazıların imla yanlışlarını düzeltmeyecek. Türkçe Öğretmeninden başka hiç kimseye kitap zimmeti yapılmayacak ve okuma saati uygulamalarında sorumlu tutulmayacaktır.

Araştırmacılar, Türkçe ve Edebiyat öğretmenlerini, adeta bakanlığının dorsesi olarak nitelendiren bu fermanın son maddesinin zarar gördüğünü ve tam olarak okunamadığını belirtmekle birlikte;

 

‘8- Bugünden sonra hiçbir Türkçe Öğretmenine, yukarıda sayılan görevlendirmeler karşılığında ücret ödenmeyecektir.’ şeklinde olabileceğini düşünmektedirler.

 

Yaklaşık yedi asır önce, Karamanoğlu Mehmet Bey’in açtığı çığır ile dalga dalga yayılan Türkçeye karşılık, günümüzde bulunan yeni kalıntıların nasıl bir etki yaratacağını ve yetkililerin nasıl bir açıklama getireceğini hep birlikte göreceğiz.

 

 Arkeologlar, ayrıca yukarıdaki yazılı belgelerle birlikte ortaya çıkan tabletlerin önemli bir buluntu olduğunu belirtmekte ve ‘Şehrin, o dönem tüccarları tarafından, Fatih Projesi kapsamında, önemli bir ticaret merkezi haline geldiğini’ eklemektedirler.

 

            Saygılar

       Sokak Savcısı
    Memurburda.com
(
sokaksavcs@gmail.com)

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 20.03.2015 23:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİCAN 2015-03-20 23:56:33

herkes türkçe bi̇li̇yor... adalet gönülden olsun

Avatar
mert 2015-03-21 12:31:53

doğru herkes türkçe biliyor sokağa çik etraftaki tabelaları oku sadece anlarsın