13 Ocak 2016 Çarşamba 13:19
Yabancı Dilde Eğitim Türkiye'ye Zarar Veriyor

 İngilizce, Fransızca, Almanca gibi yabancı dilde eğitim ayıbına Kenya, Gana, Uganda gibi sömürge ülkelerde rastlandığını, 2023 ve 2071 vizyonunu önüne koymuş Türkiye’ye yakışmadığını söyleyen Ülkü Erdoğan, “Dünya ülkelerine bakın. Hiçbir bağımsız ve onurlu ülkede yabancı dilde eğitim ayıbına rastlayamazsınız. Türkiye, kendisine sömürge ve muz cumhuriyeti görünümünü veren bu özentili, onursuz eğitim politikasından kurtulmalıdır” dedi.  

“YABANCI DİLDE EĞİTİME KARŞIYIZ, YABANCI DİL ÖĞRENİMİNE DEĞİL”

Türkçe dil ve Türk Kültürü ders ve konularında gösterilen hassasiyet ve vizyonel politikalara destek vermeye devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, yabancı dil öğretimi ile yabancı dilde eğitimin farklı şeyler olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Biz sendika olarak yabancı dilde eğitime karşıyız, yabancı dil öğrenimine değil. Yoksa her liseyi bitiren vatandaşımızın en az bir yabancı dili hakkıyla konuşmasını ve bilmesini isteriz. Öte yandan Türkiye örneğinde olduğu gibi yabancı dilde eğitimin uygulandığı tüm ülkelerde eğitim sisteminin yozlaştığını, bilimsel gelişimin baltalandığını ve gençliğin eğitim aldığı dilin arkasındaki kültüre hayran, kendi değerlerini küçümseyen, kozmopolit bir ruhla yetiştiğine tanık oluyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz kolej ve üniversitelerde, akademisyenlerimiz bilimsel çalışmalarında yabancı dil dayatmasından dolayı adeta işkence çekmektedir. Yabancı dilde eğitim ve yabancı dil hazırlık sınıfları adı altında milyar dolarlarımız heba olmaktadır.”  

Türkiye’nin yabancı dilde eğitim konusunda utanılacak bir durum içerisinde olduğunu ifade eden Ülkü Erdoğan, “Yabancı dilde eğitimin bırakın üniversitelerde anaokullarına kadar özentiyle yaygınlaştırıldığını görüyoruz. Öte yandan yabancı dilde eğitim veren bazı kolej ve üniversitelerin başarısı büyük bir abartı ile reklam ediliyor. Bu başarı yabancı dilde eğitim yapmalarından değil, seçme öğrenci almalarından ve okullardaki gelişmiş olanaklardan kaynaklanıyor. Diğer bir hususta yabancı dilde eğitimin özentili, taklitçi, batı hayranı bireyler yetiştirdiği ve beyin göçünü tetiklediği ve dilimizin, kültürümüzün gelişmesini engellediği gerçeğidir” açıklamasında bulundu.  

“PEDAGOJİK VE SOSYOLOJİK SAKINCALARI VAR”

Yabancı dilde eğitimin zararlarının politik olarak da, pedagojik olarak da ele alınması gerektiğini vurgulayan Erdoğan açıklamasında, “Bu konuda hükümet akademisyenler, MEB uzmanları, dilbilimciler, pedagoglar, STK’lar ve aynı zamanda çocukların bir araya geldiği çalıştaylar düzenlenmelidir. Çünkü bu eğitim sorununun sadece siyasal değil, pedagojik, sosyal -psikolojik olmak üzere birçok boyutu da vardır.

Eğitimde yabancı dilin kullanılmasının olumsuz pedagojik sonuçları dışında birçok sosyal, siyasal, psikolojik hatta iktisadi sorun doğurduğu da bir vakadır. Çocuklar birden bire yabancı bir dilde eğitimle karşılaşınca birçok travmatik durum oluşuyor. Dil bir iletişim aracı olmanın yanında aynı zamanda akademik gelişimde önemli bir araçtır. Dil ile bilim ve eğitim arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Eğitim dili insanın kimlik kazanmasında, kültürel değerleri içselleştirmesinde, düşünsel yaratıcılığında önemli bir işleve sahiptir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
anadil eğitimi çok önemli 2016-01-13 13:35:12

'' eğitim dili insanın kimlik kazanmasında, kültürel değerleri içselleştirmesinde, düşünsel yaratıcılığında önemli bir işleve sahiptir” bundan daha güzel bir ifade olabilir mi? anadilimize gereken önemi veren herkese sonsuz teşekkürler.

Avatar
sahin 2016-01-13 13:55:49

yabancı dil öğrenilmesine karşı değilmiş ama yabancı dille eğitime karşıymış bu ne demek şimdi ya zaten eğitim dili türkçe bu yazıdan ne anlayalım şimdi

Misafir Avatar
harun 2016-01-13 15:58:45 @sahin

robert kolejini anlayabilirsin

Beğenmedim! (0)
Avatar
NE İÇTİN SEN BE ADAM ? 2016-01-13 15:26:29

kenya gi̇bi̇ ülkeler deği̇l asil avrupada geli̇şmi̇ş ülkelerde 2. di̇l anadi̇l gi̇bi̇ konuşuluyor, daha 5 yaşindaki̇ çocuk bi̇le bi̇li̇yor, dünyayi gezi̇yor, ufkunu geni̇şleti̇yor... si̇zi̇n gi̇bi̇ler arapça öğreni̇r sadece, kendi̇ kendi̇ni̇ze böyle saçmalarsiniz i̇şte... mi̇llet çikar uzaya, si̇z çikar basina böyle saçma konuşursunuz... ayni nefesi̇ almak bi̇le utanç veri̇ci̇...

Misafir Avatar
harun 2016-01-13 16:02:41 @NE İÇTİN SEN BE ADAM ?

2. dil diyorsun kendin. ilk dil olarak ingilizce verilen uygulamalardan bahsetmiş adam...

Beğenmedim! (1)
Avatar
haRUN 2016-01-13 16:01:42

cehalet dolu yorumları görünce üzülmemek elde değil. yabancı dil eğitimi farklıdır, yabancı dilde eğitim farklıdır. herkes di öğrensin bunda sorun yok. açıklamayı yapan yabancı dilde eğitime karşı çıkmış. biz sömürge miyiz ki kendi dilimiz dururken ingilizce veya arapçada eğitim alalım. bunu öğrenelim ancak eserlerimizi türkçe koyalım ortaya. bu da ürkçe eğitimle ve iyi öğrenmekle olur. onlar çevirsin eserlerimizi ingilizceye

Avatar
ingilizce 2016-01-13 16:25:35

Yabanci dil öğrenimini anca egitimle saglarsin..yillardir gereksiz muhabbetler den yorulmadiniz..atama öncesini de fırsat bilenlerin buraya üşüştüğünü görmek hiç sasirtmadi

Avatar
Kesinlikle 2016-01-13 13:25:32

.

Avatar
jghjg 2016-01-13 14:21:12

ingilizce eğitimine karşıyım bu ders kaldırılmalı

Avatar
Yıldız 2016-01-13 14:27:28

Hangi cağda yaşıyorsun be