banner406
banner396
08 Kasım 2015 Pazar 14:12
Yeni hükümetle birlikte eğitim sisteminde neler değişecek?
MEB Personel - 1 Kasım seçimlerinin ardından, gözler iktidar partisinin seçim vaatlerine çevrildi. Yeniliklerin yapılacağı söylenen alanlardan biri de eğitim. Bu alanda Ak Parti’nin önümüzdeki dönemde yapmayı planladığı yeniliklerden bazıları şöyle:


-‘Eğitimde Kalite Seferberliği’ başlatılacak. ‘Eğitim Kalite Endeksi’ hazırlanacak. Bu endeks aracılığıyla sınıf, okul türü, ilçe, il ve bölgeler düzeyinde Türkiye’nin eğitim kalitesi haritası çıkarılacak.
- Öğretmen genel ve alan yeterliliklerini belirleyerek bu yeterliliklerle ilişkilendirilmiş Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi hazırlanıp yürürlüğe konulacak.
- Öğretmenlerin bilgi ve becerilerini güncelleyebilmeleri amacıyla ‘Öğretmen Akademisi’ kurulacak.
- Eğitim fakülteleri, milli eğitim sistemindeki yeni yapılanmaya göre bölüm, anabilim dalı ile öğretmenlik genel ve alan yeterliliklerine göre yeniden yapılandırılacak.
- Eğitim fakültesi öğrenci veya mezunları için diğer fakültelerde çift anadal veya yandal yapma imkânı sağlanacak.
- Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı olacak.
TAM GÜN EĞİTİM MODELİ
- İlk ve ortaöğretimde okul bazlı bütçe yönetimine geçilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek.
- Okullar akademik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif performansa göre değerlendirilecek, sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacak.
- İkili öğretime son verme hedefi ile tüm okullarda tam gün eğitim-öğretime geçilmesi için yeter sayıda derslik yapılacak.
- Ortaokul 8’inci sınıfta uygulanan merkezi ortak sınavlar geliştirilerek, eğitim sisteminde performansın izlenmesi ve değerlendirilmesinde kullanılacak.
- Her türdeki liselerde 9’uncu ve 10’uncu sınıflara temel yetkinliklerin kazandırılmasına yönelik ortak programlar düzenlenecek. 11’inci ve 12’nci sınıflara, öğrencinin devam etmek istediği yükseköğretim programına geçiş için hazırlık yapması sağlanacak.
- "En iyi okul eve en yakın okuldur” ilkesini hayata geçirmek için çalışılacak.
- Özel yetenekli öğrencilerin gelişimlerinin desteklenmesi için, özel programlar ve yeni uygulamalar geliştirilecek. Özel teşebbüsün de alternatif okul ve öğretim modelleri uygulaması teşvik edilecek.
GENÇLERE 50 BİN TL DESTEK
-Yükseköğretim reformu hayata geçirilecek. Üniversite özerkliğini içeren ‘Yükseköğretim Çerçeve Yasası’ hazırlanacak.
- Üniversiteye giriş sistemi gözden geçirilerek, öğrencilerin gerçek performansını dikkate alan ve sınav stresini en aza indirecek bir yaklaşımla tekrar formüle edilecek.
- Yükseköğretime geçişteki sınavlar yılda birden çok yapılacak.
- Özel üniversitelerin kurulmasına ve yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının Türkiye’de, Türkiye’deki üniversitelerin de yurtdışında faaliyet göstermelerine imkân tanınacak.
- Üniversite öğrencilerinin yanında mezunlara da yandal ve çift anadal imkanı sağlanacak.
-Mesleki eğitimde özel sektörün rolü güçlendirilecek, odalar ve borsalara daha fazla sorumluluk verilecek.
-Seçilme yaşı 18’e inecek. Gençlere sınırsız internet imkânı sunulacak.
-Kendi işini kurmak isteyen gençlere 50 bin liraya kadar destek yapılacak.

Hürriyet
Son Güncelleme: 08.11.2015 14:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ogret 2015-11-08 15:49:31

Şubat ayinda yapılacak atamalarda eğitim fakülteleri 1.öncelikli olarak aranmalıdır..3 aylık sürelerle verilen formasyon larla yetiştirilen ogrtmenler ise temel liselere ve özel okullara yonlendirilmeli..eğitimde köklü reformlar şart..öğretmen yetiştirme sadece eğitim fakültelerinin gorevi olmalı..bilim adamı yetiştirme ise fen edb.fakültelerinin görevi olmalıdır..bu iki nokta çok önemli..verilen formasyonlar yüzünden fen edb.fakültelerinden malesef kaliteli bilim adamı yetismemektedir..sebebi ise çok açık fen edb.mezunlarının formasyon alarak öğretmenliğe yönelmesi bu çok yanlış..

Avatar
ÖĞRETMEN 2015-11-08 16:45:33

ülkemi̇zi̇n her bi̇reyi̇ veya genci̇ okumak zorunda deği̇l ama i̇ş sahi̇bi̇ olmak zorundadir.onun i̇çi̇n gerçekten eği̇ti̇m de reform yapmak i̇sti̇yorsaniz meslek okullarinin orta kisimlarini açarak ve meslek okullari günümüz şartlarinda teknoloji̇k i̇mkanlarla donatarak eği̇ti̇m verebi̇li̇rsek i̇şte o zaman mi̇lli̇ eği̇ti̇m gerçek manada hedefleri̇ni̇ tutturabi̇li̇r ve mi̇lli̇ eği̇ti̇mi̇n adi mi̇lli̇ ve mesleki̇ mi̇lli̇ eği̇ti̇m olur .yoksa si̇z her bi̇reyi̇ okutmaya çalişirsaniz sadece okuma yazma oranini artirabi̇li̇ri̇z dişardan eli̇n oğlu geli̇r araba satar koltuk satar ,hatta ekmek satar örnekler çoğalir.genç bi̇r nüfusa sahi̇p ülke çocuklarimiz okumak yolunda harcanip gi̇di̇yor lütfen akademi̇k eği̇ti̇mde yeterli̇ olmayan çocuklarimiz i̇ş sahi̇bi̇ yapmak i̇çi̇n açalim mesleki̇ orataokullari kurtaralim çocuklari şu anda orataokullarda bi̇nlerce akadami̇k eği̇ti̇m yapamayacak çocuklarimiz var onlari mesleki̇ eği̇ti̇me yönlendi̇rerek kurtaralim saygilarimla

Avatar
maaşın etkisi var mı 2015-11-08 17:58:08

öğretmin yeterliliğin artırılmasında öğretmen maaşının hiç mi etkisi yok acaba.. öğrencisinin elinde maaşından fazla telefon taşıyan öğrenci ne kadar öğretmeni dinler mi ? biz herkese eşit bakıyoruz ama bir doktor bir başkan birbir avukat bir köylü öğretmene eşit bakıyor mu ?