banner374
18 Ekim 2015 Pazar 22:56
Yetiştirme kursları sorular ve cevaplar
 Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan yönetici ve öğretmenlere hangi mevzuat kapsamında ek ders ödemesi yapılmaktadır?
Milli Eğitim Bakanlığı Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesinin "Kurs giderleri" başlıklı 20. maddesi 1. fıkrasındaki; "(1) Kursta görevli yönetici ve öğretmenlerin ders ve ek ders ücretlerine ilişkin hususlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin Toplu Sözleşme ile 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar kapsamında belirlenir." hükümlerine göre Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre ek ders ödemeleri yapılacaktır.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan yönetici ve öğretmenler toplamda ne kadar derse girilebilir?
2014-2015 Eğitim - Öğretim Yılı Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplarında "Öğretmenler haftada toplam kaç saat ders verebilecekler?" sorusuna aşağıdaki cevap verilmiştir.

İşte soru ve cevabı,

"1-Öğretmenler haftada toplam kaç saat ders verebilecekler?

Öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dahil toplam 40 saate kadar ders verebilecektir.

Örnek:

a) Öğretmen okulda haftada 21 saat derse giriyorsa + 19 saat,

b) Öğretmen okulda haftada 30 saat derse giriyorsa + 10 saat kurs verebilecektir.

c) Hafta içi maaş karşılığını doldurmayan öğretmenin kursta devam ettiği derslerden 15 saat düşüldükten sonraki kısmından ücretlendirilecektir."

Ek dersle ilgili esaslar ışığında öğretmen ve yöneticiler hafta içi girebileceği kadar ve hafta sonu 10 saat olmak üzere Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alabilecektir.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan yönetici ve öğretmenler hafta sonu en fazla ne kadar derse girilebilir?
1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesinde yer almaktadır.

YETİŞTİRME KURSLARINDA ÖĞRETMEN VE YÖNETİCİLERE HAFTA SONU EN FAZLA 10 SAATE KADAR DERS VERİLEBİLİR.

İşte ilgili madde;

"MADDE 8- (1) Bu Kararla belirlenen azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;

a) Ders yılı içinde;

1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında,

Görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.

(2) Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir. "

Kısacası Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan öğretme ve yöneticilere en fazla 10 saate kadar ders verilebilecektir.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan yöneticiler hafta sonu ne kadar ek ders ücreti alabilecektir?
1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesi 3. fıkrasındaki; (3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez. hükümlerine göre görev almaları halinde cumartesi ve pazar günleri için 2 şer saat ek ders ücreti ödenebilecektir.

Yine Esasların 8. maddesindeki Görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir. hükümlerine göre de 10 saate kadar ders görevi verilebileceğinden, örneğin cumartesi günü 10 saat kurs dersi olan bir yöneticiye hem 10 saat ders görevi için hem de 2 saat yönetim görevi için cumartesi gününe 12 saat ek ders ödenebilecektir. Pazar günüde ayrıca görev alması halinde yönetim görevi için 2 saat ek ders ödenebilecektir.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan öğretmenler hafta içi 30 ve hafta sonu 10 saat olmak üzere 40 saat derse girdiğinde DDH ve Sınıf Öğretmenliği ücretini alabilecek midir?
2014-2015 Eğitim - Öğretim Yılı Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplarındaki;

"1-Öğretmenler haftada toplam kaç saat ders verebilecekler?

Öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dahil toplam 40 saate kadar ders verebilecektir.

Sorusuna verilen cevap ile,

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan yönetici ve öğretmenlere hangi saatlerdeki görevleri gece ücreti üzerinde ödenecektir?
Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan yönetici ve öğretmenlere ödenecek ek ders ücreti ne kadardır?
Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesine göre açılan kurslarda görevli öğretmenlerin alacakları ek ders ücret ödemelerine ilişkin 15/04/2015 tarih ve 29327 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 9. maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmıştır.

İşte o değişiklik;

"MADDE 9 - 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176 ncı maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir."

Aynı kanunun 40 maddesindeki "MADDE 40 - Bu Kanunun; a) 30 uncu maddesi 19/2/2014 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde, b) 32 nci maddesi 26/1/2015 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde, c) Diğer maddeleri yayımı tarihinde, yürürlüğe girer." hükümlerine göre 657 sayılı kanunda yapılan ek ders değişikliği yayımı tarihinde yürürlüğe gireceğinden bu değişiklikle 15 Nisan 2015 tarihinden itibaren hafta sonu veya hafta içinde yapılan kurslarda görev alan öğretmenlere ek ders ücreti yüzde 100 zamlı ödenmektedir.

Ayrıca; 14.7.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Ders Ve Konferans Ücretleri" başlıklı 176. maddesi 1. fıkrasındaki; "Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir." hükümlerine göre kursların saat cumartesi ve pazar günleri ile 18.00' den sonra verilen ders saatleri 150 gösterge rakamı üzerinden ödenecektir.

Gündüz öğretimi için;
140 X 0,083084 = 11,63176 X 2(yüzde 100 zamlı olacağından) = 23,26352 TL Brüt ödenecek miktardır. Ayrıca bu miktardan girilen vergi dilimine göre gelir vergisi kesintisi yapılacaktır.

Gece öğretimi için;
150 X 0,083084 = 12,4626 X 2(yüzde 100 zamlı olacağından) = 24,9252 TL Brüt ödenecek miktardır. Ayrıca bu miktardan girilen vergi dilimine göre gelir vergisi kesintisi yapılacaktır.

Bu kapsamda, KBS'de ek ders bilgi girişinde "Takviye Kursu Gündüz, Takviye Kursu Gece" veri tipi açılmıştır.

Bu açıklamalar doğrultusunda, örgün ve yaygın eğitim kurumlarımızın; Kursta görevli olan öğretmenlerin ek ders saatlerini, 15 Nisan 2015 tarihinden itibaren saat 18.00' den önce verilen ders saatlerini "Takviye Kursu Gündüz" olarak gireceklerdir.

Saat 18.00' den sonra verilen ders saatleri ile Cumartesi ve Pazar günleri verilen ek ders saatlerini ise "Takviye Kursu Gece" olarak giriş yapılacaktır.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan yönetici ve öğretmenlerin hizmet puanlarına ekleme yapılacak mıdır?
17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Hizmet puanları" başlıklı 40 maddesindeki; "(1) Bir yıllık çalışmaları karşılığında olmak üzere, aday öğretmenlerden/öğretmenlerden: (5) Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu kapsamda görev yaptıkları her ay için 0,5 puan eklenir." hükümlerine göre ek puan verilmektedir.

Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi haksızlık oluşturmuş mudur?
Yönerge dışında birçok eğitim faaliyetinde de mesai saatleri dışında eğitim ve öğretim faaliyetleri yapılmaktadır.

Örneğin açık mesleki liseler kapsamında Mesleki ve Teknik eğitim veren okullarda mesai saatleri dışında akşamları, cumartesi ve pazar günleri eğitimler yapılmaktadır. Aynı işi yapan yani mesai saatleri dışında kurslarda ders veren bir öğretmene iki katı ek ders ücreti veriliyor iken açık mesleki liselerin yüz yüze eğitiminde görev alan öğretmenlere iki katı ek ders verilmemesi büyük bir haksızlık ve huzursuzluk meydana getirmektedir.

Mesai saatleri dışında hizmet veren tüm öğretmenlerin de kurslarda görev alan öğretmenlere verilen iki katı ek ders uygulamasından faydalanabilmesi gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Kaynak: www.memurlar.net

banner182
Son Güncelleme: 18.10.2015 22:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol