banner374
20 Ağustos 2015 Perşembe 11:54
YÖK’ten krizdeki üniversite hastaneleri için önemli adım
 İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı Cerrahpaşa ve Çapa hastanelerindeki mali krizin ardından, YÖK ve Sağlık Bakanlığı üniversite hastanelerinde yaşanan mali krizleri çözmek için bir protokol imzaladı. Bu protokole göre üniversite hastaneleri tıbbi malzeme ihtiyaçlarını Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kuruluşlarından temin edebilecek.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile üniversite hastanelerinin durumuyla ilgili bir görüşme yapmıştı. Görüşmede yapılan ön değerlendirmeler neticesinde, Sağlık Bakanlığı ve YÖK arasında üniversite hastanelerinin tıbbi ve sarf malzeme ihtiyacının karşılanmasını içeren bir çerçeve protokolü imzalanması noktasında görüş birliğine varılmıştı. Hazırlanan protokol ile üniversite hastanelerinin durumunun ve sorunlarının tüm boyutlarıyla değerlendirmeye alınacağı bir komisyon oluşturulması da planlandığı açıklanmıştı.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu bugün (20 Ağustos) protokolü imzaladı. YÖK’ten yapılan duruyla protokolün detayları açıklandı. İki yıl geçerli olacak protokolde üniversite hastanelerinin ‘tıbbi ve sarf malzeme’ ihtiyacının Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanması kararlaştırıldı. “Bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından temin edilecek tıbbi malzeme bedelleri, ilgili üniversite hastanesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan olan alacaklarından, mal bedellerini karşılayacak kadar olan kısmının ilgili sağlık kuruluşuna temliki suretiyle ödenecek” diye belirtilen protokolde, “İlgili sağlık kuruluşuna yapılacak temlikler, tıbbi malzemenin üniversite hastanesine tesliminden itibaren dört ay içinde yapılacak” denildi.
Ayrıca imzalanan diğer bir protokolle, devlet yükseköğretim kurumlarındaki öğrenciler tarafından uygulamalı eğitimlerde eğitim materyali olarak kullanılması amacıyla Sağlık Bakanlığı envanterinde bulunan ve terkin durumunda olan ambulanslar yükseköğretim kurumlarına devredilecek.
banner182
Son Güncelleme: 20.08.2015 11:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol