banner406
banner396
21 Eylül 2015 Pazartesi 10:53
Yurt dışında eğitim maliyeti beklentilerin üstünde!
 Gerek yurt dışında farklı bakış açılarının kazanılması ve yurtdışında yaşama fırsatının yakalanması, gerek mezuniyet sonrası Türkiye’de daha farklı ve iyi iş olanakları yakalayabilme fırsatları yurt dışında eğitimi cazip hale getiriyor.
HSBC’nin “Eğitimin Değeri: Hayat İçin Öğrenim” raporuna göre Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 87’si çocuklarını yurt dışında okutmayı düşünüyor, ancak çoğu doğabilecek maliyetleri öngöremiyor.

Araştırmaya göre; yurt dışında eğitim için yapılan ekstra harcamalar, ebeveynlerin yapabileceklerini belirttikleri ekstra masrafın 10 misli olarak gerçekleşiyor.

Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 16 ülkeden, 5 bin 500 ebeveyn ile gerçekleştirilen araştırma; ebeveynlerin, çocuklarının eğitim ve kariyer hayatlarına ilişkin planları hakkında çarpıcı bulgular ortaya koyuyor. Ipsos Mori tarafından yürütülen araştırmanın global verilerine göre, ebeveynlerin yüzde 77’si, iş yaşamlarında daha avantajlı olmaları için çocuklarına yurtdışında lisans ve lisans üstü eğitim aldırmayı düşünüyor. Çocuklarını yurt dışına göndermeyi düşünen ebeveynler sıralamasında Türkiye, yüzde 87’lik oranla Hindistan’ın ardından ikinci sırada yer alıyor. Ancak ebeveynlerin yurt dışında eğitim için yaptığı ekstra harcamalar[1], öngördükleri ekstra masrafın 10 misli olarak gerçekleşiyor.

YURT DIŞINDA EĞİTİM İÇİN BİRİKİM YAPILMIYOR

Ebeveynlerin çocuklarını yurtdışında okutmak için yapabileceklerini belirttikleri ekstra ödeme oranı global ortalamada yüzde 36 olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de ebeveynler çocuklarını yurt dışında eğitime göndermek için global ortalamanın biraz üzerinde olan yüzde 40 oranında[2] ekstra maliyet ödemeyi göze alırken, en iyi eğitim verdiğini düşündükleri ülke için ödedikleri ekstra maliyet yüzde 408 oranında gerçekleşiyor. Yurt dışında eğitim konusunda ebeveynlerin göze aldığı maliyetler ile gerçek maliyetler arasındaki uçurumu ortaya koyan rapor, birçok ebeveynin bu önemli yatırımı karşılamaya hazırlıklı olmadığını gösteriyor. Global ortalamada ailelerin yüzde 22’si, Türkiye ortalamasında ise ebeveynlerin yüzde 45’i henüz çocuklarının eğitimi için birikim yapmadığını belirtiyor.

ABD, EĞİTİM TERCİHİNDE İLK SIRADA

Araştırma, Türkiye’de ebeveynlerin çocuklarını üniversite eğitimi için en çok göndermek istedikleri ülkenin ABD olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan diğer 16 ülkenin de ağırlıklı olarak en çok tercih ettiği ülke olan ABD’nin aynı zamanda uluslararası öğrenciler için gerek lisans gerekse lisansüstü eğitimde en pahalı ülke olduğu görülüyor. ABD’de okul ücreti ve yaşam giderleri ile birlikte toplam lisans eğitiminin ortalama maliyeti 165 bin 231 dolar, lisans üstü eğitimin ortalama maliyeti ise 100 bin 411 dolar olarak hesaplanıyor.

TÜRKİYE’DE EĞİTİMİN İŞ BULMAYA KATKISI SINIRLI KALIYOR

Türkiye’de lisans derecesinden mezun olmanın maliyeti, araştırmaya katılan diğer ülkelere kıyasla oldukça düşük. Türkiye’de yerleşik bir öğrencinin maliyeti okul ücreti ve yaşam giderleri ile birlikte ortalama 32 bin 504 dolar olurken, Türkiye’den daha düşük maliyetli ülkeler Malezya ve Hindistan olarak karşımıza çıkıyor. Yerli öğrenciler için eğitimin en pahalı olduğu ilk üç ülke Birleşik Arap Emirlikleri (ortalama 95 bin 731 dolar), Birleşik Krallık (ortalama 94 bin 153 dolar) ve Singapur (ortalama 90 bin 153 dolar) olarak sıralanıyor. Diğer taraftan her ne kadar Türkiye’de eğitim maliyeti düşük olsa da, alınan eğitimin iş bulmaya katkısının oldukça sınırlı olduğu görülüyor. Türkiye, mezun olanlara istihdam sağlama konusunda araştırmaya katılan ülkeler arasında son sıranın bir basamak üstünde yer alıyor.
Sözcü
Son Güncelleme: 21.09.2015 10:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.