banner406
    En son araştırmanın verilerine göre, Türk Eğitim Sen Türkiye’de 58000 479 ücretli öğretmen olduğunu açıkladı. 81 il valiliğinde Türkiye’deki ücretli öğretmen sayısına ilişkin bilgi isteyen ve 70’inden yanıt alan Türk Eğitim Sen 58 bin 479 rakamına ulaştı.

      Yine, Hakkari Eğitim Sen Şubesi Başkanı Yusuf demir” köy okullarına atanan ücretli öğretmenler konusunda, ücretli çalışmaya mahkum edilen eğitim emekçilerinin başvurularının ardından listelerin emniyet birimlerince incelendikten sonra bir çoğunun elendiği iddiaları bizlere iletilmektedir” dedi.(2013- Odatv)

      Ücretli öğretmenliğe ilişkin bu iki olayın oldukça eleştirilecek yanı var. Yusuf Demirin açıklamasını şöyle kritiğini yapabiliriz. Başta, böyle bir uygulama, ayrımcılığa dayanmaktadır. Devlet hizmetlerinden eşit olarak yararlanma hakkının verilmesi bir insan hakkı olarak değerlendirimektedir.Ancak yukarıda görüldüğü gibi, öğretmenler bu haktan yararlanamamaktadır. Bu ve benzer olayların çok yoğunluklu yaşanmasının sonucu anarşi ve toplumsal çözülmedir.

     Anarşi ile kastedilen, toplumsal otorite, tahakküm erk hiyerarşi tüm biçimleriyle aşınmasıdır.

Toplumsal çözülme ile de kastedilen, kurumlar, toplumsal grup ve tabakalar arasındaki bağlantının zayıflamasıdır.

     Diğer taraftan ücretli öğretmenliğin kendisi de tartışmalı bir konudur. Okulda görev yapan ücretli öğretmenler, okulun ona sağladığı olanakların düşük olduğuna inanabilmektedir. Kadrolu öğretmenlik ile kıyaslanan, ücretli öğretmenlik, okulun etkililiğini(okulun amaçlarının gerçekleştirilme düzeyi) düşüren etkenler arasında olduğunu belirtmek gerekir.

  Okulun etkililiği, yine onunla bağlantılı isteklilikle ilişkilidir. Bunun diğer anlamı, okulun amaçlarına katkıda bulunmaya isteklilik, ücretli öğretmenlerin amaç doğrultusunda gösterdikleri çabanın sonucunda elde ettikleri doyum, katlanılan özveriyi aşarsa, yine bu öğretmenlerimizin okulun amaçlarına katkıda bulunmaya isteklilik görülür ve örgütsel etkililik görülür.

        Ancak, okullarımızda ücretli öğretmenlerin ücret, özlük hakları konuları itibariyle yeterli ölçüde sağlanmadığı görülmektedir. Bu durumda, ücretli öğretmenlerin istekliliğinin yeterli düzeyde olmaması, onların daha düşük yoğunlukta okulların etkililiğine katkı sunacağı anlamına gelmektedir.

   Bütün bu nedenlerle, bakanlık ücretli öğretmenlik sistemini gözden geçirmelidir.                        

      

 

 

 

    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
üçretli öğrt sos devlet çalıştırıyor 2013-09-29 17:08:55

sayın hocam ücretli öğretmenliğin 4a 4b 4c 4d nedir. bilen varmı kıdem tazminatı yok. taşeron firmalarında çalışan işçilerden daha kötü durumda çalışıyorlar. sgk primi 15 gün . hiçbir güvence yok. bunu bir sos devlet olduğunu iddia eden devlet kendi eli ile yapıyor. tablettlere verilen paraları öğrt aktarsalar atanamayan öğretmenlere ödenek çok çok fazlası ile bulunur diye düşünüyorum

Avatar
ücretli 2013-09-29 19:13:01

10 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum. ücretli öğretmenlik yapan eğitim fakültesi mezunları kademeli olarak özlük haklarında iyileştirme çalışmaları yapılmalıdır.

Avatar
Öğretmen 2013-09-29 19:13:41

ücretli öğretmenlik yerine atama yapılsa ah ah

Avatar
ATANMAYAN ÖĞRETMEN ADAYI 2013-09-29 20:16:26

ücretli öğretmenlik gözden geçirilmemeli, bu uygulamaya son verilmelidir.yani köleliğe son verilmelidir.

Avatar
sosyal 2013-09-29 22:01:26

iyi bir şey dediğini sanıyor. bu sistem bir utanç tablosudur ve kaldırılmalı hiç bir meslekte böyle bir şey yoksa öğretmenlikte de olmamalı.

Avatar
sosyal 2013-09-29 22:01:28

iyi bir şey dediğini sanıyor. bu sistem bir utanç tablosudur ve kaldırılmalı hiç bir meslekte böyle bir şey yoksa öğretmenlikte de olmamalı.

Avatar
eğitimci 2013-09-30 13:13:32

normal atamak varken ücretli öğretmenlik yaptırmak biraz ...... olmuyor mu?