banner406
banner396

     Olumlu yönleri;

     Günümüzde toplumlar hızla değişmektedir. Toplumların bu değişimi, teknolojiyi ve iletişim alanındaki gelişmeleri beraberinde getirmektedir. Öğretim alanındaki sorunların çözümünde karşılaşılan zorlukları aşmada, geleneksel yaklaşımların yetersiz kaldığı düşünülürse, günümüzde en iyi yaklaşım bilgi teknolojilerinin sağladığı olanaklardan yararlanmaktır. “Bilgisayar Destekli Eğitim” teknolojinin yeni ve etkin olarak kullanılabildiği bir yaklaşım olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yaklaşımda tablet bilgisayarlar önemli yer tutmaktadır. 
      Araştırma görevlileri tarafından yapılan çalışmada, Trabzon ilindeki araştırma görevlilerinin eğitimde tablet bilgisayar kullanımına ilişkin görüşleri incelenmiştir. Sonuçlar dikkate alındığında araştırma görevlilerinin büyük çoğunluğu eğitimde tablet bilgisayar kullanmanın öğrenci başarısını arttıracağını şu maddelerle ifade etmektedirler: Tablet bilgisayarlar öğrencilerin bilgiye çok daha hızlı ve kolay ulaşabilmelerini sağlayacağından faydalıdır. Tablet bilgisayarlar sayesinde internet her an öğrencilerin elinin altındadır. Eğitimde tablet bilgisayar kullanımı yapılandırmacı eğitim anlayışına uygundur ve öğrenci merkezli anlayışa hizmet eder.
     Bilginin hızla çoğalması, ders içeriklerinin karmaşıklaşması, nüfusun giderek artması, öğretmen yetersizliği ve teknolojinin iyileşmesine paralel olarak öğrencilerin ilgilerinin değişmesi gibi etkenler teknolojinin eğitim öğretim ortamlarında kullanımına neden olmuştur.

   Eğitimciler daha çok öğrenciye, daha az zamanda, daha fazla bilgi öğrenme olanağı sağlamak zorunda kalmaktadırlar. Bu nedenle, öğrenimin daha verimli olmasını sağlayacak yeni eğitsel teknik ve yöntemlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Öğrenci ve öğretmenlerin gereksinim duydukları bilgileri kendi kendilerine arayıp bulma ve kullanma yeteneği geliştirmeleri zorunlu olmaktadır. Bu konuda daha iyi ve daha çabuk öğrenme-öğretme sağlamak için yeni araç-gereçlerin, yöntemlerin sürekli olarak araştırılıp geliştirilmesi gerekmektedir.

   Gelelim Olumsuz yönlerine;

1. Tabletli eğitim öğrencileri kitap okumadan ve kitaplardan soğutacaktır.

2. Tabletiyle okula gidip gelen çocuğun sırtındaki çantasını yolda birinin kapıp kaçmayacağından, çocuğu dövüp elinden alınmayacağından nasıl emin olabiliriz? Garantisi var mı? Çocukların güvenliği de tehlikeye girecek.

3. Ders yapmak istemeyen öğrenci okula gelirken tabletini getirmeyecek ya da şarj etmeyip sınıfta şarj etmeye kalkacak ayakta gezinip şarj bahanesiyle dersi kaynatmaya çalışacak.

4. Şarjı biten tabletleri her sınıfta 2 tane priz olduğunu düşünürsek toplu şarj etmede problem çıkacak.

5. Teneffüsde şarj yapılamayacak. Elektrik çarpar düşüncesiyle derste şarj yapılacak şarjı bitenler nedeniyle öğretmen dersi anlatacak öğrenciler dinleyecek, yere göğe sığdıramadıkları tabletli eğitim öğrenci merkezli eğitim yine öğretmen merkezli eğitime dönecek tabi yanında getirdiği diğer problemlerle birlikte.Okullardaki internet bağlantı kapasitesi bu kadar ağırlığı kaldıramayacak, internete bağlanmada sorunlar yaşanacak, kitap da yok ders sık sık bölünecek yine öğretmen anlatacak öğrenci oturup dinleyecek, dinlemek istemeyenlerin önünde kitap da yok çevresindekileri rahatsız etmeye başlayacak.

6. Tabletimi kaybettim diyip satan öğrenciler veya veliler olacak.
7.Öğrencilerin bilgisayar bağımlılığı , bilgisayarda oyun alışkanlığı artacak.

    Görüldüğü gibi bu sistemin hem olumlu hem de olumsuz yönleri mevcut.Ancak olumlu yönlerininin özgül ağırlığı olumsuz yönlerinden daha fazla. Bu sistemin başarıya ulaşması  , sistemin  paydaşlarının yapılması gereken tüm uygulamaları eksiksiz yerine getirmesine bağlı.
             Saygılarımla..                                                                           İbrahim ERDOĞAN

    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.