banner406
banner420
 Eğitimin Özelleştirilmesinde Yeni Adım: Büyükşehir Belediyeleri Yasası

Başlığa bakıp, “Büyükşehir Yasası” ile eğitimin ne ilgisi var diye düşünebilirsiniz.

İlgisi var. Şöyle ki;

 

Varolan durumda, Yükseköğretim ve ortaöğretim okullarının kendi bağımsız bütçeleri vardır ve kendi ihtiyaçlarını kendileri planlayarak, ihtiyaçları ile ilgili harcamaları, genel bütçeden gelen ödenekler çerçevesinde, kendileri yaparlar.

 

Ancak ilköğretim okullarının, ihtiyaçlarını karşılamak için kendi bağımsız bütçeleri yoktur. Bunun yerine sistem, ilköğretim okulu yapımı ile bu okulların (İlkokul ve ortaokul) yakıt, elektrik ve su gibi ihtiyaçlarının bir bölümünün il ve ilçe özel idare müdürlükleri tarafından karşılanması şeklinde, işlemektedir.

 

Biraz daha açacak olursak, genel bütçeden, ilköğretim okulu yapımı ve kimi ihtiyaçlarının karşılanması için ayrılan ödenekler, il özel idareleri bütçesine aktarılmakta, buradan da il milli eğitim müdürlüklerinin talebi doğrultusunda harcama yapılmaktadır.

 

Tabii, okul yapımı ve temel ihtiyaçların giderilmesi dışında ilköğretim okulları, diğer küçük onarım, okul cihazlarının bakım ve onarımı, telefon, internet, kırtasiye ve temizlik malzemesi gibi giderleri ile temizlik ve güvenlik hizmetleri alımı konusunda, yalnız bırakılmaktadır. Okul müdürlüklerine, “kendi başınızın çaresine bakın” denilmektedir.

 

Okul müdürlükleri de bu ihtiyaçlarını gidermek için “Okul-Aile Birlikleri” aracılığıyla çeşitli faaliyetler yapmaktadır.

Sistem, kör-topal da olsa yürümektedir.

 

Büyükşehir Belediyeleri Yasa Tasarısı yasalaştığında, aralarında en büyük illerimizin bulunduğu 29 il, büyükşehir belediyesi statüsüne geçecek, bu iller ve ilçelerindeki il ve ilçe özel idare müdürlükleri kaldırılacaktır. Tasarıya göre, il ve ilçe özel idare müdürlüklerinin yerine “Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezleri” kurulması planlanmaktadır. Bu merkezlerin ne tür görevler yapacağı, il ve ilçe özel idare müdürlüklerinin, şu anda yaptığı görevleri yapıp, yapmayacağı belirsizdir.

 

Bu belirsizlik, son dönemde eğitim ve sağlık sektöründe yaşanan özelleştirme-piyasalaştırma adımlarının yeni bir örneği ile karşı karşıya olduğumuzun habercisi gibi görünüyor.

Devlet, eğitimin finansmanında bundan böyle, sadece okul yapımları ile ilgilenecek, ilköğretim okullarının diğer ihtiyaçlarına karışmayacak, onları ekonomik açıdan bir belirsizliğin içine sürükleyecektir..

 

Zaten, kamu kurumları içinde ödenek açısından en kötü durumda olan ilkokul ve ortaokullar, bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte tamamen kendi kaderleriyle baş başa kalacaktır.

Aslında, fotoğrafın bütününe baktığımızda, performans sistemi, esnek çalışma sistemi, öğrencilere getirilen seçmeli dersler, çalışanların iş güvencesine dönük yapılan çalışmalar, sendikal çalışmaların engellenmeye çalışılması, okul-aile birlikleri yönetim kurullarından okul idareci ve öğretmenlerinin çıkarılarak tamamen velilerden teşkil edilmesi gibi nedenlerle, eğitim sisteminin piyasaya açılması çalışmaları zaten başlamıştı. Büyükşehir Belediyeleri Yasası ile sistemde bir gedik daha açılarak, ilköğretim okullarının, il ve İlçe özel idare müdürlükleri tarafından karşılanan kimi giderlerinin de, okul müdürlüklerinin üzerine yıkılması planlanmaktadır.

 

Bu yasanın kamuoyunda tartışılan yönlerinin dışında, il ve ilçe özel idare müdürlüklerinin kaldırılması yönü ile de gündemde tutulması ve eğitim sistemine yapacağı olumsuz etkilerin en aza indirilmesinin sağlanması gerekmektedir.

 

Eğitim sisteminin bütün paydaşlarının, özellikle de bu yasa konusunda sessiz kalan eğitim sendikalarının, vakit çok geç olmadan bu konunun farkına varmaları gerekir.

Ödeneği olmayan ilkokul ve ortaokullar sorunu, başta okul çalışanları, öğrenciler ve veliler olmak üzere, bütün toplumun sorunudur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
edeb 2012-11-04 16:49:57

atama istiyoruz şubatta öğretmenlere aş istiyoruz bu bizim hakkımız

Avatar
türkçeci 2012-11-04 16:53:04

sınıfçılara dağıttınız hakkımızı ayıptır günahtır o sınıfçıolar nasıl branş öğretemnliği yapacaklar bu zaten bozuk olan sistemi iyice dağıtmaz mı şubatta atama yapılarak en azında ü-n öğretmen ihtiyacı bir nebze hafifletilibilr

Avatar
TÜRKÇECİ SANANE SINIFÇILARDAN 2012-11-04 17:34:34

esen 5. sınıf çocuklarına nasıl ders vereceksin.somut işlem dönemindeki çocuklara branşcılar girince sıkıntı yok değil mi?

Avatar
nuria. @türkçeci 2012-11-04 17:50:31

sınıflara ziraatçiler, işletm mezubarı girdiği zaman eğitim çok güzel di, onlar daha mı eğitim veriyor sınıfçılardan, insan lar eşlerinden ayrı kalmamak için mecburiyetden branş değiştirdi. keyfinden değil. içinde allah korkusu vijdan olmayan insanın işi rast gitmez. ilk önce kalbini vijdanını düşün. kendin sonra gelsin anladın...

Avatar
Bir bilgi 2012-11-04 19:50:15

sayın yazarın belirttiği yatırım izleme ve koordinasyon merkezi tasarının ilk halinde vardı ve tüzel kişiliğe sahipti ancak mecliste içişleri alt komisyonunda bu madde değiştirilmiş ve yerine içişleri bakanlığına bağlı olarak yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı kurulmuştur. madde metni incelendiğinde bakanlıkların ve diğer merkezi idare kuruluşlarının kaynağı aktarmak suretiyle illerde yapacağı her türlü yapım bakım onarım ve yardım işleri bu başkanlık aracılığıyla yapabilir denilmektedir, dolayısıyla okullarımızın bu sayılan giderlerinin büyükşehirlerde valiliklere bağlı olarak kurulacak yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarınca karşılanması önünde bir engel yoktur ve büyük ihtimal ile bu madde hükmüne istinaden bu giderler karşılanacaktır

Avatar
Bir bilgi 2012-11-04 19:51:31

sayın yazarın belirttiği yatırım izleme ve koordinasyon merkezi tasarının ilk halinde vardı ve tüzel kişiliğe sahipti ancak mecliste içişleri alt komisyonunda bu madde değiştirilmiş ve yerine içişleri bakanlığına bağlı olarak yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı kurulmuştur. madde metni incelendiğinde bakanlıkların ve diğer merkezi idare kuruluşlarının "kaynağı aktarmak suretiyle" illerde yapacağı her türlü yapım bakım onarım ve yardım işlerini bu başkanlık aracılığıyla yapabilir denilmektedir, dolayısıyla okullarımızın bu sayılan giderlerin büyükşehirlerde valiliklere bağlı olarak kurulacak yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarınca karşılanması önünde bir engel yoktur ve büyük ihtimal ile bu madde hükmüne istinaden bu giderler karşılanacaktır

Avatar
türkçeci @TÜRKÇECİ SANANE SINIFÇILARDAN 2012-11-04 20:33:48

sınıfçı 5.sınıfların bize verilmesi değil sizin atanamanızın nedni.sizin atanamamanızın nedeni biz geçen sene 89 puanla atanırken sizin 60 puanla herkesin atanarak bu seneki sınıfçılara yer kalmamasıdır .

Avatar
Abdullah Damar 2012-11-05 09:32:20

yasa tasarısının 4.maddesi 1.fıkrasında sözü edilen gider kalemleri "yapım,bakım,onarım ve yardım" kalemlerinden söz edilmektedir.ilköğretim kullarının temizlik,yakıt,kırtasiye,elektrik ve su gibi giderleri bu kapsama girmez.bu nedenle yasaya"ilköğretim okullarının çeşitli giderleri"diye bir bölüm eklenmelidir.